Trwa ładowanie...

Choroby paznokci - grzybica, przebarwienia, nieprawidłowy kształt i rozdwajanie się paznokci

Choroby paznokci mogą dawać o sobie znać poprzez zmianę koloru, a nawet kształtu płytki. Niekiedy pojawiające się zmiany mogą być pierwszym objawem poważniejszych dolegliwości. Jakie zmiany świadczą o chorobie paznokci?

spis treści

1. Objawy choroby paznokci

Nie tylko czarne paznokcie mogą oznaczać choroby paznokci. Kolor płytki może stać się np. żółty, całkowicie biały lub w białe plamki, szaroniebieski, brązowy czy czarny. Ważne jest także to, aby kontrolować wygląd i strukturę płytki paznokcia.

Zobacz film: "O czym świadczą pionowe bruzdy na paznokciach?"

U niektórych osób widoczne jest wyraźne rozdwojenie płytki. Innym niepokojącym objawem choroby paznokci jest także zanikanie płytki paznokcia. Problem mogą stanowić łamliwe i kruche paznokcie czy wręcz przeciwnie pogrubione paznokcie.

Zdrowa płytka paznokcia musi być gładka, a więc wszelkie bruzdy, wgłębienia są sygnałem, że dzieje się coś nieprawidłowego i mogą wystąpić choroby paznokci.

Czarne paznokcie, pofałdowana płytka czy zbyt duża łamliwość oczywiście sugerują nieprawidłowości. Jednak to, na, co trzeba jeszcze zwrócić uwagę, to kształt płytki paznokcia. Kształty paznokcia, które są niewłaściwe to:

  • Paznokieć kształtem przypominający łyżeczkę
  • Uwypuklona płytka
  • Długie paznokcie przypominające kształtem szpony
  • Kształt przypominający rulon
Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu?
Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu? [7 zdjęć]

Wygląd paznokci zdradza, w jakiej kondycji jest cały organizm. Może wskazywać na niedobory substancji

zobacz galerię

2. Rodzaje chorób paznokci

2.1. Grzybica

Najczęstszą chorobą paznokci jest grzybica. Pojawia się na paznokciach stóp, w skrajnych przypadkach może również zaatakować paznokcie u rąk. Grzybicą paznokci można się zarazić na basenie, w hotelu, używając cudzych ręczników, przyborów do manikiuru i pedikiuru, a także nosząc używane obuwie.

Grzybica paznokci objawia się pogrubioną, nierówną i matową płytką paznokcia. Kolor płytki zmienia się na żółtą, brunatną lub zielonkawą. Płytka paznokcia zainfekowana grzybicą jest również słabsza, podatna na rozdwajanie, a przy dotykaniu odczuwalny jest ból.

Obserwując u siebie powyższe zmiany, warto skonsultować się z lekarzem, aby ten przepisał odpowiednie leki. Domowe kuracje nie wygrają z grzybicą paznokci.

W celu rozpoznania chorób stóp należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne
W celu rozpoznania chorób stóp należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne

2.2. Rozdwajanie się paznokci

Rozdwajanie się paznokci może być jednym z objawów grzybicy, ale nie koniecznie. Niekiedy oddzielająca się warstwa zewnętrzna od części łożyskowej może być objawem urazu – uderzenia.

W innych przypadkach rozdwajanie się paznokci wcale nie musi być objawem choroby paznokci. Czasami stosowanie silnych detergentów, lakierów a także niewłaściwe używanie pilniczka, może prowadzić do rozdwajania się płytki.

2.3. Przebarwienia

Choroby paznokci mogą się objawiać zmianą koloru. Bledsza płytka paznokcia może być objawem chorób tarczycy cukrzycy, a także niewydolności krążenia. Białe plamki na paznokciach najczęściej są skutkiem urazu.

Jeżeli paznokieć zaczyna zmieniać kolor na całej powierzchni i staje się wyraźnie bardziej biały, może to być związane z niewydolnością serca, z łuszczycą, ale także z niedoborem wapnia.

Pojawienie się na płytce paznokcia wyraźnych dwóch kolorów – połowa jest biała, a połowa różowa lub czerwona – towarzyszy chorobie nerek. Żółte plamy na paznokciach mogą się pojawić po pomalowaniu płytki czerwonym lakierem, ponieważ barwnik, który zawiera taki lakier niestety wnika do płytki.

Żółta barwa jest też efektem przyjmowanych leków np. w trakcie kuracji żółtaczki. Innym powodem może być grzybica czy łuszczyca.

Zielona płytka paznokcia to w większości przypadków zakażenie bakteryjne, którego można się nabawić, np. podczas skaleczenia w czasie manicure, w wyniku dłuższego moczenia rąk w wodzie z detergentami.

Choroby paznokci, w których płytka paznokciowa przyjmuje szarą lub niebieską barwę jest wynikiem zatrucia, ale też w czasie kuracji niektórymi lekami. Czarne paznokcie to wynik silnego urazu.

2.4. Nieprawidłowy kształt paznokci

Choroby paznokci, w których płytki są grube, a brzegi zawinięte i przypominają ruloniki, są wynikiem schorzenia dziedzicznego. Jest to schorzenie w efekcie, którego skóra dłoni i stóp jest nadmiernie zrogowaciała.

Niektóre choroby paznokci powodują, że płytka paznokcia może być nie tylko pogrubiona, ale przede wszystkim długa i wygięta niczym szpon. Najczęściej zmienia się też kolor płytki na szary lub ciemny żółty. Taki stan paznokcia nie jest efektem choroby, a źle dobranego obuwia, albo urazu mechanicznego np. silnego ucisku na płytkę paznokcia.

Paznokcie mogą mieć kształt łyżeczki, tzn. płytka jest wklęsła w środku, a na zewnątrz jest wywinięta. Jest to wynik niedoboru witamin albo żelaza. Bardzo często osoby cierpiące na anemię posiadają paznokcie łyżeczkowane.

Według lekarzy powodem tego kształtu mogą być też zaburzenia hormonalne. Bardzo często takie paznokcie pojawiają się u dzieci, ale dolegliwość mija z wiekiem.

Choroby paznokci gdzie płytka jest uwypuklona i okrągła to choroby paznokci zwane zegarkowatymi. Mogą towarzyszyć palcom pałeczkowatym dobosza, które cechuje rozszerzenie końcówek palców, ale mogą być też sygnałem chorób dla przykładu choroby płuc, choroby układu pokarmowego, a nawet wad wrodzonych serca.

To też warto wiedzieć

Sposób na łamliwe paznokcie Jak wzmocnić paznokcie? Zdrowe paznokcie Witaminy na paznokcie

Lek. Izabela Lenartowicz
Choroby paznokci mogą dotyczyć kształtu lub koloru płytki.
Choroby paznokci mogą dotyczyć kształtu lub koloru płytki. (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.