Trwa ładowanie...

Choroby paznokci – objawy, rodzaje chorób paznokci

Czarne paznokcie, zrogowaciała płytka paznokcia czy białe plamy na paznokciu mogą sugerować nieprawidłową pielęgnację, niewłaściwą dietę, ale także choroby paznokci. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować wszelkie zmiany na płytce paznokcia.

Zobacz film: "O czym świadczą pionowe bruzdy na paznokciach?"

Zdrowe paznokcie powinny być lekko różowe, a płytka musi być gładka. Dlatego jeśli zauważymy np., że nasze paznokcie są czarne czy rozdwojone, warto wybrać się do dermatologa, żeby zdiagnozować ewentualne choroby paznokci.

spis treści

1. Objawy choroby paznokci

Nie tylko czarne paznokcie mogą oznaczać choroby paznokci. Kolor płytki może stać się np. żółty, całkowicie biały lub w białe plamki, szaroniebieski, brązowy czy czarny. Ważne jest także to, aby kontrolować wygląd i strukturę płytki paznokcia.

U niektórych osób widoczne jest wyraźne rozdwojenie płytki. Innym niepokojącym objawem choroby paznokci jest także zanikanie płytki paznokcia. Problem mogą stanowić łamliwe i kruche paznokcie czy wręcz przeciwnie pogrubione paznokcie. Zdrowa płytka paznokcia musi być gładka, a więc wszelkie bruzdy, wgłębienia są sygnałem, że dzieje się coś nieprawidłowego i mogą wystąpić choroby paznokci.

Czarne paznokcie, pofałdowana płytka czy zbyt duża łamliwość oczywiście sugerują nieprawidłowości. Jednak to, na, co trzeba jeszcze zwrócić uwagę, to kształt płytki paznokcia. Kształty paznokcia, które są niewłaściwe to:

  • Paznokieć kształtem przypominający łyżeczkę
  • Uwypuklona płytka
  • Długie paznokcie przypominające kształtem szpony
  • Kształt przypominający rulon
Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu?
Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu? [7 zdjęć]

Wygląd paznokci zdradza, w jakiej kondycji jest cały organizm. Może wskazywać na niedobory substancji...

zobacz galerię

2. Rodzaje chorób paznokci

Czarne paznokcie, paznokcie z wgłębieniem pośrodku płytki czy zbyt gruba płytka to nieprawidłowy wygląd. Wszelkie zmiany na paznokciu i w jego obrębie mogą być znakiem, że występują choroby paznokci albo same paznokcie potrzebują np. farmakologicznego wsparcia.

Najczęstsze choroby paznokci, które powodują, że zmienia się kształt, struktura i kolor płytki paznokcia należy grzybica. Jest to zakaźny typ choroby paznokci, która w początkowej fazie objawia się osłabieniem płytki, która staje się nie tylko łamliwa, ale także zmienia kolor na ciemny żółty. Grzybica wymaga leczenia farmakologicznego.

Istnieją jeszcze inne choroby paznokci. Należy do nich drożdżyca. Ten rodzaj choroby paznokci charakteryzuje się tym, że najpierw pojawia się obrzęk wokół paznokcia, z którego po nacisku może wypływać ropa. Płytka staje się matowa i zaczyna szarzeć.

To też warto wiedzieć

Paznokieć może ulec zakażeniu bakteryjnemu i wtedy zaczyna rozwijać się zanokcica - typ choroby paznokci, który wymaga leczenia antybiotykiem. Jeśli leczenie tej choroby paznokci nie przyniesie spodziewanych efektów może być potrzebny zabieg chirurgiczny.

Inny rodzaj zakaźnej choroby paznokci to łuszczyca paznokcia. Najczęściej jest ona skutkiem ubocznym łuszczycy skóry.

Niewłaściwy wygląd paznokci nie musi być efektem choroby paznokci, ponieważ czarne paznokcie czy szaroniebieska płytka mogą być przyczyną urazu mechanicznego, zbyt dużego nacisku, albo źle dopasowanego obuwia.

Jeżeli objawy nie ustępują lub nasilają się, pomimo wykorzystania domowych sposobów, warto udać się na konsultację do lekarza dermatologa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.