Trwa ładowanie...

Ćwiczenia crossfit – charakterystyka, przykłady

Avatar placeholder
23.04.2021 09:56
Ćwiczenia crossfit – charakterystyka, przykłady
Ćwiczenia crossfit – charakterystyka, przykłady (123RF)

Crossit to dyscyplina sportu, która w Polsce zadomowiła się na dobre i to z rewelacyjnym skutkiem. Ma wielu zwolenników, których z dnia na dzień przybywa. Czym ćwiczenia crossfit zachęcają do siebie ludzi? I dlaczego tak chętnie jest uprawiany przez osoby w każdym wieku? Czy jego efekty są aż tak spektakularne i szybkie? Zaraz poznamy odpowiedź na wszytskie te pytania.

spis treści

1. Charakterystyka treningu crossfit

Trening crossfit opiera się na połączeniu sportów wytrzymałościowych i siłowych. Podczas ćwiczeń crossfit stymulowane są są każde partie ciała bez wyjątku. Ćwiczenia crossfit wykonywane są o różnych intensywnościach, dzięki takiemu treningowi wzmacniamy ciało, kształtujemy sylwetkę, a także dbamy o lepsze samopoczucie organizmu.

Ćwiczenia crossfit odbywają się w niedużych grupach. Warto wiedzieć, że na sali crossfit nie znajdziemy siłowni, te dwie dyscypliny się ze sobą nie łączą. Sala do crossfit jest wyposażona w hantle, gumy do ćwiczń oraz drążki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy crossfit jest kontuzyjny?"

Crossfit jest sportem wymagającym, ale dającym szybko widoczne rezultaty. Na treningu crossfit można szybko i skutecznie schudnąć, a także poprawić sprawność fizyczną. Crossfit może być ciekawym pomysłem na zapełnienie luki w ciągu dnia.

Ćwiczenia bez wymówek
Ćwiczenia bez wymówek

Zamiast zastanawiać się i odkładać ćwiczenia w czasie, zacznij trening już teraz. Kanadyjscy naukowcy

zobacz galerię

2. Idea ćwiczeń crossfit

Ćwiczenia crossfit mają swoją własną idee, diametralnie różniącą się od innych rodzajów sportowych dyscyplin. Otóż każde zajęcia rozpoczynają się rozgrzewką (najczęściej bieganiem), która często wykonywana jest także na zewnątrz, to jest niewątpliwe wielką zaletą crossfit.

Po rozgrzewce trene rozpisuje na tablicy ćwiczenia na dany dzień i cała grupa wykonuje ćwiczenia, każdy w innej kolejności. I tak na przykład trening zaczyna się od wykonywania kilku pompek, potem przysiady z obciążeniem, podciąganie się na drążku, wskakiwanie na skrzynię.

Na każdy trening crossfit przypada nowy zestaw ćwiczeń. Zazwyczaj ćwiczenia trwają 20 minut, a tuż po nich jest schłodzenie i rozciąganie każdej części ciała. Po rozciąganiu zabawa z ćwiczeniami crossfit zaczyna się od nowa.

Ćwiczenia crossfit są ćwiczeniami wymagającymi, jednak po czasie nawet lakiom będzie szło zdecydowanie lepiej, dlatego nie można się poddawać, nawet jeżeli ćwiczenia wydają się trudne i nie do zrobienia.

Zalety wynikających z uprawiania crossfit jest bardzo wiele. Nasza sylwetka zacznie nabierać wymarzonych kształtów, wysmukli się, będziemy tracili niechciane kilogramy, poprawi się kondycja ciała, nie będziemy odczuwali wiecznego zmęczenia i senności. Będziemy mieli większość świadomość ciała, a także poprawimy krążenie krwi.

Sport przynosi nam same korzyści, jednak rozpoczynając przygodę z ćwiczeniami crossfit, musimy dokładnie zapoznać się z techniką każdego ćwiczenia, po to, aby nie wyrządzić sobie krzywdy. Na każdych zajęciach jest moment na to, aby zapytać trenera o to co jest dla nas w danym dniu nie jasne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze