Trwa ładowanie...

Ćwiczenia, dzięki którym spalisz więcej kalorii niż podczas biegania

Polacy są coraz większymi fanami biegania. Codzienny jogging pozwala zmniejszyć stres i zwiększyć wytrzymałość organizmu. Co dla niektórych najistotniejsze – pomaga pozbyć się wałeczków z brzucha i wyszczuplić nogi. W dodatku w trakcie godzinnego biegu jesteśmy w stanie spalić nawet ok. 600 kcal. Jeśli jednak jogging nie jest twoim ulubionym zajęciem, istnieje szereg innych aktywności, które pomogą ci zrzucić zbędne kilogramy w błyskawicznym tempie. Oto ćwiczenia, dzięki którym schudnięcie nie będzie wymagało pokonywania wielokilometrowych tras po chodniku.

spis treści

1. Kettlebell

Ćwiczenia z kettlebell opierają się podnoszeniu ważącego od 8 do 20 kilogramów odważnika. Jego podnoszenie pomaga kształtować nie tylko mięśnie ramion i przedramion, ale także ud i pośladków
Ćwiczenia z kettlebell opierają się podnoszeniu ważącego od 8 do 20 kilogramów odważnika. Jego podnoszenie pomaga kształtować nie tylko mięśnie ramion i przedramion, ale także ud i pośladków

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Według badaczy z Uniwersytetu w Wisconsin ćwiczenia z kettlebell nie tylko pozwalają budować mięśnie pośladków i ud, ale też korzystnie wpływają na pracę serca, wprowadzając je w tzw. nadbieg. Osoby biorące udział w eksperymencie spalały średnio 20,2 kilokalorie w ciągu minuty, a średnia bicia ich serca stanowiła 93 proc. maksymalnego tętna w trakcie 20-minutowego treningu kettlebell. Jeśli w dodatku wykonasz tzw. huśtawkę, zaangażujesz do pracy mięśnie, które w trakcie dnia są mało używane.

Co powinni jeść biegacze?
Co powinni jeść biegacze? [10 zdjęć]

Jest to doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Działają one korzystnie na pracę serca, wpływają

zobacz galerię

2. Wioślarz

80-kilogramowy człowiek jest w stanie spalić nawet 370 kilokalorii, trenując przez 30 minut na popularnym wioślarzu. Daje to około 13 kilokalorii na minutę. To ćwiczenie ma jeszcze jedną przewagę nad bieganiem – angażuje znacznie więcej partii mięśni ciała. Wiosłując, kształtujesz mięśnie ramion, brzucha, pleców, ud, klatki piersiowej i łydek. Jeśli więc zależy nam na ukształtowaniu całej sylwetki, dobrym wyborem będzie zakup wioślarza i ćwiczenie na nim przynajmniej 1 godzinę dziennie.

3. Skakanka

Skakanie na skakance to nie tylko świetna zabawa, ale także intensywny trening. Lepszy efekt uzyskamy, krzyżując na zmianę ręce i nogi
Skakanie na skakance to nie tylko świetna zabawa, ale także intensywny trening. Lepszy efekt uzyskamy, krzyżując na zmianę ręce i nogi

Okazuje się, że znana z dzieciństwa zabawa to doskonałe ćwiczenie pozwalające spalać kilkaset kilokalorii w trakcie jednego treningu. Umiarkowanej intensywności przeskakiwanie przez linę skakanki pozwala na spalenie ok. 13 kilokalorii na minutę, jeżeli w trakcie 60 sekund wykonamy 100–120 przeskoków. Skakanie na skakance wykorzystuje dużo więcej grup mięśni niż jogging, a w dodatku wzmacnia wydolność płuc i poprawia koordynację ruchową, szczególnie jeśli tradycyjne ćwiczenie urozmaicisz skakaniem na jednej nodze lub skrzyżowaniem stóp.

4. Crossfit

Crossfit to zestaw ćwiczeń statycznych i dynamicznych. Zdaniem amerykańskich naukowców z Kennesaw State University pozwalają na spalanie nawet 13 kilokalorii na minutę. Ten rodzaj treningu jest bardzo skuteczny, ponieważ seria obejmująca 5 podciągań, 10 pompek i 15 przysiadów aktywizuje wszystkie mięśnie ciała. Jeden trening crossfit polega na wykonaniu jak największej liczby powtórzeń powyższych ćwiczeń w ciągu 20 minut. Łatwo policzyć, że jeden zestaw pozwoli spalić 260 kilokalorii. Zasady crossfit sami dopasowujemy do naszego organizmu i samodzielnie decydujemy o przerwach. W ten sposób nie doprowadzimy do przetrenowania organizmu.

5. Tabata

To cztery minuty intensywnego treningu, błyskawicznie spalającego kalorie. W trakcie badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Auburn w Montgomery uczestnicy, którzy wykonywali osiem sekwencji ćwiczeń opierających się na podskokach i przysiadach, oddzielonych 20-sekundowym odpoczynkiem, spalali 13,5 kilokalorii w ciągu minuty. Co ciekawe, po 30 minutach takiego treningu ich metabolizm dwukrotnie przyspieszał i w ciągu minuty spalali już 27 kilokalorii. Warto jednak pamiętać, że tabata to intensywne ćwiczenia, które nie są przeznaczone dla osób o niskiej wytrzymałości i słabej kondycji.

Szukasz ćwiczeń odchudzających, które możesz wykonywać w domu? Porozmawiaj o tym na naszym forum

Mgr Justyna Marszałkowska-Jakubik
Ćwiczenia, dzięki którym spalisz więcej kalorii niż podczas biegania
Ćwiczenia, dzięki którym spalisz więcej kalorii niż podczas biegania (Grafika / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.