Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Monika Papuga-Sobczak

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - rodzaje, intensywność, efekty

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - rodzaje, intensywność, efekty
Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - rodzaje, intensywność, efekty (123RF)

Regularne treningi z Ewą Chodakowską pozwalają sprawnie zrzucić zbędne kilogramy i uniknąć przykrych konsekwencji, takich jak pozbawiona jędrności skóra czy efekt jo-jo. Ewa opracowała mnóstwo zestawów ćwiczeń - bardziej siłowych lub nastawionych na trening wytrzymałościowy. Każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie.

spis treści

1. Kim jest Ewa Chodakowska

Nadmiar kilogramów potrafi być prawdziwym utrapieniem. Dlatego też wszędzie promowane są diety i ćwiczenia fizyczne. Trudno jednak odnaleźć się w przeróżnych propozycjach. uż od dłuższego czasu Ewa Chodakowska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych trenerek fitness. Ukończyła grecką Pilates Academy Athens oraz IAFA College Athens. Jej programy łączą wysiłek fizyczny z osiągnięciem wymarzonej harmonii oraz spokoju ducha. Ewa Chodakowska zapewnia, że przy regularnych ćwiczeniach (minimum trzy razy w tygodniu) pierwsze efekty widoczne są już po miesiącu.

Wydane na płytach zestawy ćwiczeń to między innymi Skalpel, Killer, a także Secret. Jednocześnie Ewa Chodakowska propaguje zdrowy styl odżywiania oparty na racjonalizmie, logice i równoległej eliminacji takich składników, jak sól oraz cukier. Warto odwiedzić profil na facebooku trenerki, z którego można czerpać motywację, inspirację, porady i przepisy na pyszne, zdrowe dania.

Zobacz film: ""Ewa, a ty? Kiedy planujesz dziecko?” - Chodakowska szczerze o macierzyństwie"

1.1. Treningi Chodakowskiej

Treningi planowane przez Ewę Chodakowską składają się z różnych ćwiczeń, które są dopasowane nie tylko do planowanych efektów, ale też do możliwości fizycznych osób trenujących. Efekty ćwiczeń Ewy Chodakowskiej, a głównie ich sposób wykonywania różnicowany jest pod kątem kondycji fizycznej i zaawansowania w trenowaniu.

Treningi z Ewą Chodakowską są niezwykle zróżnicowane. Dlatego też każdy może dostosować poziom do swojej kondycji i zaawansowania. Warto wiedzieć, że ćwiczenia z Ewą Chodakowską rozpoczynają się przede wszystkim od nauki prawidłowego oddychania. Dzięki temu można efektywnie kontrolować mięśnie brzucha. Rezultatem końcowym tej techniki jest napinanie mięśni brzucha z każdym wydechem.

Ewa Chodakowska efekty ćwiczeń uzależnia także od prawidłowego oddychania, ponieważ dzięki opanowaniu tej czynności możliwe jest kontrolowanie mięśni brzucha. Trenerka uważa, że po opanowaniu właściwych technik oddechu możliwe jest napięcie mięśni przy każdym wydechu.

2. Zdrowy tryb życia Ewy Chodakowskiej

Zdrowy tryb życia bazuje przede wszystkim na ustaleniu indywidualnej diety, która spełni potrzeby żywnościowe każdego organizmu. Znane porzekadło mówi: „jesteś tym, co jesz”, stało się nieodłącznym elementem ćwiczeń z Ewą Chodakowską. W tym stwierdzeniu jest wiele prawdy. Wszakże czerpiemy ze spożywanych posiłków niezbędne składniki mineralne i witaminy.

Jeżeli codzienne menu opiera się na produktach tłustych oraz niezdrowych, wówczas grozi nam otyłość, choroby i ogólne – złe samopoczucie. Właściwie dobrana dieta to także nauka prawidłowych nawyków żywieniowych. Dzięki niej możemy bardzo szybko odzyskać formę i dobre samopoczucie, a to na pewno ułatwi nam trening z Ewą Chodakowską.

Ewa Chodakowska efekty zdrowego trybu życia opiera przede wszystkim na prawidłowo zbilansowanej diecie. Jadłospis osoby trenującej, planującej zredukować tkankę tłuszczową czy wzmocnić mięśnie powinien spełniać potrzeby żywieniowe każdego organizmu. Posiłki powinny zawierać witaminy, minerały, oczywiście nie mogą być wysokokaloryczne.

Efekty ćwiczeń z Ewą Chodakowską będą widoczne w szybszym tempie, jeśli treningi będą regularne i poparte właściwą dietą i systematycznym nawadnianiem organizmu. Dieta powinna zawierać owoce, warzywa, zboża bogate w błonnik. Należy zrezygnować z cukru i pikantnych przypraw. Prawidłowe odżywianie wpłynie pozytywnie nie tylko na kondycję, ale też na zmianę samopoczucia.

3. Zalety treningu z Ewą Chodakowską

Trening z Ewą Chodakowską to nie tylko wzmocnienie kondycji fizycznej, ale także poprawa samopoczucia, regulacja poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Ewa Chodakowska efekty ćwiczeń wskazuje też w kwestii pracy układu nerwowego, ponieważ wzmacniają przewodnictwo nerwowe. Sam układ zmuszany jest również do zsynchronizowanej współpracy z mięśniami.

4. Rola rozgrzewki w treningach Ewy Chodakowskiej

Rozgrzewka jest bardzo ważnym elementem każdego treningu. Dobrze przeprowadzona pozwoli przygotować nasz organizm do wysiłku, który przed nami. Ewa Chodakowska podkreśla rolę rozgrzewki i uczula kobiety, aby jej nie pomijać.

Ewa podkreśla, że rozgrzewka jest szalenie ważnym elementem każdego treningu, podobnie jak rozciąganie po jego zakończeniu. Pozwala przygotować mięśnie na dalszy wysiłek i zapobiega kontuzjom.

Co więcej, dobrze wykonana rozgrzewka pozwoli zwiększyć efektywność treningu z Ewą Chodakowską. Rozgrzewka sprawi, że nasze ruchy będą bardziej płynne, a ciało elastyczne, dzięki czemu łatwiej i dokładniej wykonamy ćwiczenia prezentowane przez Ewę Chodakowską.

Rozgrzewka wykonana przed treningiem poprawi również naszą wydolność oddechową. Płuca stają się lepiej przygotowane na wysiłek, jaki przed nami. Dzięki rozgrzewce przyśpieszymy tętno i poprawimy krążenie. To wszystko sprawi, że w czasie faktycznego treningu z Ewą Chodakowską będziemy mieć więcej energii. Dzięki rozgrzewce sam trening będzie skuteczniejszy i będziemy wykonywać ćwiczenia w lepszym tempie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4.1. Przykładowe ćwiczenia rozgrzewające

Ulubiona rozgrzewka Ewy Chodakowskiej trwa ok.5 minut, a każde ćwiczenie - mniej więcej 30 sekund. Rozgrzewka ta wygląda następująco:

  • marsz;
  • przyciągamy kolana do klatki piersiowej i jednocześnie wymachujemy ramionami do tyłu i następnie do przodu;
  • rysujemy kolanami koła do przodu, a ramiona trzymamy wyciągnięte na boki i powtarzamy ruch kolan do tyłu;
  • trzymamy ręce wyciągnięte przed siebie i robimy wymachy nóg do przodu;
  • stojąc w rozkroku, robimy delikatny przysiad i jednocześnie wymachujemy ramionami do przodu i powtarzamy do tyłu;
  • podskakujemy w miejscu, stopy na boki, ramiona kręcą małe kółeczka;
  • kopiemy stopami o pośladki, a ramiona dalej kręcą kółeczka;
  • podskoki w miejscu i delikatne wymachy ramion wzdłuż ciała;
  • marsz.

Po tak wykonanej rozgrzewce z Ewą Chodakowską można bezpiecznie przejść do właściwego treningu.

5. Treningi z Ewą Chodakowską

Dzięki temu, że treningi z Ewą Chodakowską są dostępne w Internecie, a także na płytach DVD, można je wykonywać w domu - wystarczy mieć odpowiedni sprzęt. Ewa zachęca do aktywności fizycznej bez względu na to, czy stać nas na wizyty na siłowni.

Treningów z Ewą Chodakowską jest bardzo dużo, należą do nich: Extra Figura, Model Look, Turbo Spalanie czy sześciominutowe zestawy ćwiczeń.

5.1. Skalpel

Pierwszy i najbardziej znany zestaw ćwiczeń z Ewą Chodakowską to skalpel. Jest dobry dla osób, które już trochę zażyły ćwiczeń, jak i dla osób, które mają kilka nadprogramowych kilogramów i chcą wstać z kanapy. Trzeba zaznaczyć, że nie są to proste ćwiczenia. Ich zadaniem jest wyszczuplić ciało, wzmocnić brzuch oraz wysmuklić sylwetkę.

Skalpel jest idealny dla osób, które nie chcą obciążać stawów, ponieważ nie ma w nim podskoków. To ćwiczenie Ewy Chodakowskiej rozpoczyna się spokojną rozciągającą rozgrzewką, następnie pracujemy nad nogami oraz rękami. Później wzmacniamy plecy, a na koniec wzmacniamy pośladki i brzuch.

Tak naprawdę Skalpel wcale nie należy do prostych ćwiczeń. Dlatego też nie zawiodą się osoby, które już wyrobiły sobie trochę kondycji. Kolejna tajemnica zestawu ćwiczeń to wszechstronność. Skalpel nie jest nastawiony tylko na brzuch, uda czy pośladki. Jego priorytetowym zadaniem jest całościowe wyszczuplenie ciała. Trening wzmacnia brzuch, mięśnie głębokie oraz wydłuża sylwetkę.

Ewa Chodakowska zapewnia, że konsekwentne poświęcanie czasu na aktywność fizyczną zaowocuje jędrną skóra oraz eliminacją pomarańczowej skórki. Niezmiernie istotna jest sama technika ćwiczeń. Skalpel wykonuje się przez około 40 minut. Jest to trening statyczny. Nie oznacza to jednak, iż nie jest męczący. Dokładne powtórzenia to klucz do sukcesu.

Początkowo Ewa Chodakowska proponuje rozgrzewkę trwającą 5 minut. Dzięki rozgrzewce można rozciągnąć mięśnie i przygotować ciało na kolejną porcję ruchu. Następnie pracują nogi i ręce. Ćwiczenia są tak skonstruowane, by jednocześnie pobudzały do aktywności mięśnie brzucha. Po 25 minutach rozpoczynamy walkę o jędrne plecy. Kolejne wyzwanie to wzmacnianie mięśni brzucha, ud oraz pośladków. Pamiętajmy również o jakości wykonywanych ruchów. Mają być dokładne oraz pulsacyjne.

Skalpel Chodakowskiej daje ponadto maksymalną dawkę zadowolenia. Po 30 minutach organizm ludzki zaczyna wydzielać endorfiny, czyli „endogenne morfiny” – hormony peptydowe odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Endorfiny nazywane są potocznie hormonami szczęścia.

Pierwsze efekty Skalpela będą widoczne, jeżeli zostanie opanowana technika właściwego oddychania, ponieważ wtedy będzie możliwa właściwa kontrola mięśni brzucha, które będą napinane przy każdym wydechu, nie tylko w trakcie treningu, ale nawet podczas siedzenia.

5 popularnych przekąsek po treningu, które są tuczące
5 popularnych przekąsek po treningu, które są tuczące [6 zdjęć]

Kiedy po ciężkim treningu przychodzi czas na regeneracyjny posiłek, warto upewnić się, że sięgamy po

zobacz galerię

5.2. Turbo spalanie

Turbo spalanie, albo inaczej turbo wyzwanie, to bardzo intensywny trening, który potrafi zmęczyć, dlatego trzeba przygotować się na niezły wycisk. Polega na spaleniu jak największej ilości tkanki tłuszczowej.

Turbo wyzwanie stanowi ściśle dobrany blok ćwiczeń cardio, a także ćwiczeń siłowych, które pozwolą zauważyć pierwsze efekty już po 30 dniach. Turbo wyzwanie umożliwia maksymalne spalanie kalorii także po zakończonym treningu. Zaletą treningu jest również znaczna redukcja cellulitu. Dzieje się tak, gdyż Turbo wyzwanie w sposób efektywny przyspiesza procesy przemiany materii.

Turbo spalanie autorstwa Ewy Chodakowskiej należy do najtrudniejszych programów treningowych, przez co poleca się go w szczególności osobom, które mają już pewne doświadczenie w uprawianiu fitnessu. Osoby rozpoczynające przygodę z fitnessem lub amatorzy mogą uznać, że Turbo spalanie jest zdecydowanie ponad ich siły.

Cała tajemnica skuteczności programu Turbo spalanie Ewy Chodakowskiej tkwi w zastosowaniu interwałów. Inną cechą charakterystyczną jest brak przerw pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami. Zamiast nich, trening sugeruje wykonywanie ćwiczeń cardio (marsz).

Sesja treningowa składa się z dziewięciu osobnych rund, a podczas ich wykonywania wzmocnieniu ulegają wszystkie partie mięśni naszego ciała, szczególny nacisk kładzie się jednak w Turbo spalaniu namięśnie brzucha. Chociaż każda runda składa się jedynie z dwóch ćwiczeń, które wykonujemy po około 20 sekund każde, ich wykonanie nie należy do łatwych.

Trening składa się z dziewięciu rund, w których wykonujemy po cztery serie dwóch ćwiczeń. Pomiędzy każdą rundą mamy przerwę, która składa się jedynie z dziesięciosekundowego marszu, przez co jesteśmy w ciągłym ruchu. Cały trening powinien zająć nam 45 minut.

30-dniowe wyzwanie turbo skonstruowane jest tak, by z każdym dniem osoba trenująca mogła precyzyjniej wykonywać każdy ruch. Turbo wyzwanie łączy się przede wszystkim ze zintensyfikowanym wysiłkiem fizycznym. Z każdym dniem będzie z pewnością coraz lepiej. Dzięki temu, że Turbo wyzwanie jest przeznaczone dla dwóch grup w zależności od stopnia zaawansowania – każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

5.3. Killer

Killer, podobnie jak Turbo spalanie, oparty jest na treningach interwałowych i jest to bardzo trudny zestaw ćwiczeń Ewy Chodakowskiej. Killer to trening, który pozwoli nam spalić dużą ilość kalorii i podkręcić przemiane materii. Podobnie jak inne popularne ćwiczenia Ewy Chodakowskiej pozwoli nam pozbyć się tłuszczyku, cellulitu oraz rozciągnąć mięśnie.

Sama forma treningu nie jest skomplikowana, ale do pracy zaangażowane są właściwie wszystkie mięśnie. Trening wymaga od ćwiczącego pełnego zaangażowania. Ewa Chodakowska rozplanowuje wszystkie ćwiczenia, które składają się na cały blok treningu na około 40 minut. Dla niektórych wydaje się, że nie jest to dużo czasu, ale są to bardzo intensywne ćwiczenia, które wymagają od ćwiczącego doskonałej kondycji fizycznej.

Ewa Chodakowska planuje dla ćwiczących trzy bloki ćwiczeń. Oczywiście każdy etap treningu jest oddzielony przerwami. Jednak nie jest to czas na odpoczynek, ponieważ trenerka wplotła w przerwy ćwiczenia kardio, których zadaniem jest wyregulowanie oddechu. Ćwiczenia głównie skupiają się na pracy mięśni brzucha i nóg, dla wzmocnienia efektu serie mają być powtórzone trzykrotnie.

W tym przypadku trenerka postawiła na interwały. To właśnie trening interwałowy decyduje o dużej efektywności planu treningu. W trakcie ćwiczeń pracuje cały organizm, co jakieś 5 minut zmienia się grupa mięśni, które są aktywowane. Killer Ewy Chodakowskiej niestety nie jest dla wszystkich, nawet osoby, które już trenują mają na początku problemy z jego poprawnym wykonaniem we właściwym czasie. Po treningu mogą pojawić się zakwasy, ale przy kolejnych próbach efekty powinny być nie tylko widoczne, ale i dające dużą satysfakcję.

5.4. Secret Ewy Chodakowskiej

Secret Ewy Chodakowskiej jest bardzo dobrą propozycją dla początkujących osób zainteresowanych fitnessem i chcących zdobyć smukłą sylwetkę. Secret to zestaw ćwiczeń wymagający od nas posiadania jedynie koca lub maty. Zestaw ćwiczeń ma za zadanie zrelaksować nas po ciężkim dniu, pomóc w rozluźnieniu się. Dzięki Secretowi Ewy Chodakowskiej zachowamy silny i zdrowy kręgosłup, a pierwsze efekty treningu dostrzeżemy już po wykonaniu dziesięciu sesji.

Trening z Secretem Ewy Chodakowskiej trwa w całości około czterdziestu minut. Nie jest to skomplikowany i intensywny trening, do którego przyzwyczaić moglibyśmy się po innych programach treningowych Ewy Chodakowskiej.

Secret wykonujemy w powolnym tempie, a same ćwiczenia są raczej relaksacyjne, przez co można je wykonywać wieczorem, po przebyciu ciężkiego i stresującego dnia. Wszystkie ćwiczenia wykonujemy w pozycji leżącej.

Secret Ewy Chodakowskiej oferuje nam różne ćwiczenia, które pomogą nam wyćwiczyć mięśnie brzucha, a także uda, pośladki, plecy oraz ręce. Każde z ćwiczeń treningu Secret wykonać musimy odpowiednią ilość razy, zanim będziemy mogli przejść dalej.

Po każdej serii program daje nam czas na chwilę rozluźnienia, tak, abyśmy mogli zebrać siły na dalsze ćwiczenia. Jest to program przygotowany z myślą o wszystkich osobach, które chcą wyćwiczyć mięśnie, jednak nie mają wystarczająco dużo wprawy na wykonywanie takich treningów, jak Skalpel czy Killer.

Każde ćwiczenie, na które składa się program treningowy Secret Ewy Chodakowskiej jest dokładnie wytłumaczone przez trenerkę, zatem nie będziemy musieli się zbyt długo zastanawiać nad tym, czy wykonujemy ćwiczenie z poprawną techniką. Materiały wideo są starannie przygotowane, a trenerka cały czas stara się utrzymywać kontakt z osobą ćwiczącą.

Ćwiczenia zakończone są relaksującym rozciąganiem. Ćwiczenia w programie Secret pomogą nam wymodelować sylwetkę i poprawić wygląd wszystkich partii ciała.

5.5. Total fitness

Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu, Ewa Chodakowska mogła stworzyć kompleksowy program przeznaczony dla klubów fitness.

Total fitness Ewy Chodakowskiej ukazuje się na płytach, gdzie prezentowane są ćwiczenia. Możliwe jest również ćwiczenie Total Fitness w klubach które postanowiły zaadoptować ten plan treningowy.

Jest to dobre rozwiązanie dla osób które lubią chodzić do klubów fitness i ćwiczyć z innymi, ale także dla osób wolących trenować w domowym zaciszu korzystając z płyty DVD. Program Total Fitness Ewy Chodakowskiej ma dać nam idealną figurę w zaledwie cztery tygodnie.

Program składa się z 5 rund, w których zawierają się po 2 ćwiczenia w trzech seriach. Rundy, z których składa się całość treningu Total Fitness oddzielone są od siebie pięcioma minutami marszu który służyć ma uspokojeniu pulsu, dzięki czemu wielu ćwiczących nie będzie mieć problemów z ukończeniem serii Total Fitness.

Całość treningu zawiera elementy pochodzące z innych programów fitness Ewy Chodakowkiej takich jak Killer, Skalpel oraz treningów z gwiazdami. Total Fitness łączy najlepsze elementy tych treningów aby dać nam idealną sylwetkę w zaledwie cztery tygodnie.

Mimo tego, osoby obawiające się wysokiego poziomu trudności ćwiczeń znanego z treningów Killer i Skalpel nie muszą bać się Total Fitness. Ewa Chodakowska wyciągnęła wnioski i dała nam czas na złapanie oddechu.

Total Fitness prezentuje nowe podejście do ćwiczeń, ponieważ nie wykonujemy ich na odpowiednią ilość powtórzeń w serii, a na podany w treningu czas. Same ćwiczenia składają się z wariacji różnych ćwiczeń prezentowanych przez Ewę Chodakowską, jednak są one zmodyfikowane tak, aby dać nam jak najlepsze rezultaty bez niepotrzebnego przeciążania ciała.

Jedna runda składa się z 10 ćwiczeń - są to podskoki, planki, przysiady i wiele innych. Każdą serię ćwiczeń poprzedza krótka rozgrzewka, mająca w szybki sposób wprawić nas w treningowy nastrój. Dzięki szybkiemu tempu ćwiczeń, nie musimy poświęcać na nie wiele czasu, co idealne jest dla osób, które nie dysponują dużą ilością czasu na ćwiczenia.

Ćwiczenia Total Fitness angażują duże grupy mięśniowe, co oznacza, że jeśli ćwiczymy brzuch, zaangażowane ą też ramiona. Podczas ćwiczenia wykroków w rękach trzymamy ciężarki, co pozwala nam równomiernie i intensywnie trenować ciało.

Trening Total Fitness ustabilizuje ciśnienie tętnicze krwi, obniży poziom cholesterolu, zwiększy wydolność płuc i przemianę materii, dzięki czemu nasz organizm szybciej poradzi sobie z usuwaniem toksyn z organizmu oraz lepszym wchłanianiem przyjmowanych substancji odżywczych.

6. Pozostałe treningi Ewy Chodakowskiej

Ewa w swojej karierze opracowała także mnóstwo mniejszych treningów, które są dostępne w Internecie.

6.1. Body Express

Zestaw ten nie jest odpowiedni dla osób, które mają problem ze stawami, ponieważ praktycznie przez cały trening skaczemy. Jeśli więc nie miałeś wcześniej do czynienia z ćwiczeniami Ewy Chodakowskiej, lepiej uważaj na Body Express. Ten zestaw ćwiczeń Ewy Chodakowskiej body Express oparty jest na interwałach i składa się z czterech rund.

6.2. Ćwiczenie model look

Ćwiczenie Ewy Chodakowskiej - model look - pomoże schudnąć, wymodelować sylwetkę oraz wzmocnić mięśnie. Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej model look rozpoczynają się rozgrzewką i ten zestaw ćwiczeń wykonuje się z niewielkim obciążeniem. Model look jest zaadresowany zarówno dla początkujących, jak i dla osób zaawansowanych. Te ćwiczenia Ewy Chodakowskiej są dość spokojne, ale wbrew pozorom intensywne, wymagające wytrenowania.

6.3. Rewolucja Ewy Chodakowskiej

Rewolucja to najnowszy zestaw ćwiczeń Ewy Chodakowskiej. Są to całkiem nowe zestawy ćwiczeń, składający się z pięciu zestawów a nie z czterech i w każdym zestawie ćwiczymy inne partie ciała. Trening obejmuje najbardziej problematyczne strefy i pomaga uzyskać: szczupłe uda, płaski brzuch, zero cellulitu, silne ramiona i klatkę piersiową.

Pozwala też zrzucić oponkę. Aby zauważyć pierwsze efekty ćwiczeń Ewy Chodakowskiej wystarczy trenować 10 minut dziennie. Zestaw ćwiczeń rewolucja Ewy Chodakowskiej składa się z 75 ćwiczeń, które podzielone są na kategorie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze