Trwa ładowanie...

Ćwiczenia na zmniejszenie biustu – jakie są skuteczne?

Avatar placeholder
06.03.2024 17:23
Ćwiczenia na zmniejszenie biustu stosuje się wraz z dietą odchudzającą
Ćwiczenia na zmniejszenie biustu stosuje się wraz z dietą odchudzającą (Adobe Stock)

Ćwiczenia na zmniejszenie biustu mogą okazać się skuteczne i pomocne w osiągnięciu celu, efekty jednak nie są zwykle spektakularne, nie pojawiają się też specjalnie szybko. By dostrzec rezultaty, ważne jest, by wykonywać je w odpowiednich zestawach, ale i dostatecznie intensywnie i często.

spis treści

1. Jakie są ćwiczenia na zmniejszenie biustu

Ćwiczenia na zmniejszenie biustu to nadzieja wielu kobiet, dla których rozmiar piersi jest problemem, ponieważ w jakimś zakresie utrudnia codzienne funkcjonowanie, jest też przyczyną chorób dermatologicznych czy kłopotów z kręgosłupem. Jakie aktywności mogą okazać się skuteczne?

Piersi składają się z głównie z tkanki tłuszczowej, tkanki gruczołowej oraz tkanki łącznej (nie posiadają mięśni), a ich rozmiar jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie.

Zobacz film: "Wdowi garb - jakie ćwiczenia wykonywać?"

To dlatego często wielkość biustu nie jest zależna od ilości tkanki tłuszczowej w ciele (duży biust może mieć tak kobieta otyła, jak i bardzo szczupła). Ponieważ trudno w naturalny sposób wpłynąć na ilość tkanki gruczołowej oraz tkanki łącznej, by zmniejszyć biust, należy spalić tkankę tłuszczową.

W zmniejszaniu biustu skuteczne zatem mogą okazać się ćwiczenia, które dążą do redukcji masy ciała (najczęściej połączone z dietą odchudzającą). Wówczas na utratę wagi reaguje tkanka tłuszczowa (ilość tkanki gruczołowej i łącznej pozostanie bez zmian). Pojawia się tu jednak jedno "ale".

To, czy wraz z utratą wagi piersi ulegną zmniejszeniu, to kwestia indywidualna. Decydują o tym proporcje tkanki tłuszczowej do pozostałych tkanek. Nie ma też gwarancji, że tkanka tłuszczowa zredukuje się z problematycznego obszaru.

Jeśli zaś chodzi o inne ćwiczenia na zmniejszenie biustu, te z zasady wpływają na mięśnie pod biustem. Mogą pomóc we wzmocnieniu mięśni klatki piersiowej, pleców i ramion, co z kolei może wpłynąć na ogólny wygląd i podtrzymanie biustu, ale nie zmniejszą rozmiaru tkanki gruczołowej, tłuszczowej czy łącznej.

2. Jakie są najlepsze ćwiczenia na zmniejszenie biustu?

Ćwiczenia na zmniejszenie biustu, które potencjalnie mogą zmienić jego wielkość i kształt, to aktywności wspierające redukcję tkanki tłuszczowej, jak i wzmacniające mięśnie klatki piersiowej i ramion, to jest górne partie klatki piersiowej oraz poprawiające postawę ciała.

Do zmniejszenia rozmiaru piersi mogą przyczynić się ćwiczenia cardio, takie jak bieganie, pływanie lub jazda na rowerze. Jednocześnie ćwiczenia mogą wpłynąć na kształt biustu poprzez wzmacnianie i formowanie mięśni znajdujących się wokół klatki piersiowej oraz poprawę postawy ciała. Pomocne mogą być również:

  • pompki, które wzmacniają mięśnie klatki piersiowej i ramion,
  • wiosłowanie, co wzmacnia mięśnie pleców i pomaga poprawić postawę ciała,
  • podciąganie na drążku, wzmacniające mięśnie pleców i ramion,
  • ćwiczenie push-up, które polega na podnoszeniu piersi do góry (w dosłownym tłumaczeniu na wypychaniu),
  • ćwiczenia z hantlami, na przykład przysiady z hantlami lub wyciskanie hantli na ławce, które służą wzmacnianiu mięśni klatki piersiowej. Trening siłowy najlepiej zacząć od mniejszego obciążenia, a czasem go zwiększać.

Wykonując ćwiczenia na zmniejszenie biustu, warto także pamiętać, że:

  • ćwiczenia siłowe, które aktywują mięśnie klatki piersiowej pod biustem, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej,
  • aby osiągnąć wymarzone efekty, kluczowe są regularne, systematyczne treningi i poprawnie wykonywane ćwiczenia. Nie ma co się jednak łudzić, że rezultaty będą szybkie i spektakularne.

3. Czy istnieje naturalny sposób na zmniejszenie biustu?

Z ćwiczeniami na zmniejszenie biustu powinna być stosowana dieta odchudzająca. Co jeść na zmniejszenie biustu? Kluczowe jest ograniczenie ilości kalorii (deficyt kaloryczny) oraz zrównoważona, urozmaicona dieta zasobna w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe źródła białka. Ważne jest ograniczenie spożycia produktów przetworzonych, cukru i tłuszczów nasyconych.

Zaleca się również stosowanie preparatów ujędrniających biust. Efekt optycznego zmniejszenia biustu można uzyskać również poprzez dobranie odpowiedniego biustonosza. W tym celu warto odwiedzić sklep bielizny, najlepiej takiego, w którym w doborze stanika pomoże brafitterka.

Na wielkość biustu duży wpływ mają hormony (np. zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych). Stąd ważne jest ich unikanie (warto rozważyć zmianę metody antykoncepcji). Z kolei gdy duży biust jest skutkiem nadmiernej produkcji hormonów, w zmniejszeniu jego rozmiaru może pomóc leczenie hormonalne prowadzone pod nadzorem lekarza.

Część kobiet decyduje się na zabieg zmniejszenia biustu. Trzeba jednak pamiętać, że chirurgiczna redukcja biustu (mammoplastyka redukcyjna) to poważna operacja, która wiąże się z ryzykiem powikłań i długim okresie rekonwalescencji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze