Trwa ładowanie...

Trenowanie pompek - rodzaje, zalety

Klasyczne pompki to dobre ćwiczenie na mięśnie brzucha, są też doskonałymi ćwiczeniami na wzmocnienie mięśnie w kończynach górnych. Trenowanie pompek pomaga także wyrzeźbić klatkę piersiową, barki i ramiona. Jeżeli liczymy na widoczne efekty trenowania pompek, to należy poznać dokłądną technikę ich wykonywania.

Zobacz film: "Ćwiczenie - pompki na piłce"

spis treści

1. Trenowanie pompek - rodzaje

Pompki, to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń fizycznych. Można je wykonywać w różny sposób, wiele osób preferuje pompki na jednej ręce. Znane są także pompki damskie, a więc nieco uproszczona wersja klasycznych pompek. Trenowanie pompek z początku może sprawiać trudności, ale z czasem efekty ich wykonywania będą bardzo widoczne.

Jak robić pompki? Pompki można wykonać w sposób klasyczny, zmodyfikowany na jednej ręce lub zmodyfikowany specjalnie dla kobiet. Wykonując regularne treningi, nie można zapominać o zbilansowanej diecie, dzięki której ćwiczenia nie będą zmarnowane.

1.1. Klasyczne pompki

Należy ułożyć się płasko na brzuchu, ręce natomiast położyć na podłożu na wysokości barków, ale nieco szerzej niż szerokość barków. Ciało powinno być cały czas w pozycji wyprostowanej. Następnie powoli należy unosić ciało do góry, prostując ramiona, ale ciągle trzymając ciało w pozycji wyprostowanej. Należy szczególnie uważać na plecy, bowiem częstym błędem podczas treningu pompek jest wyginanie tułowia do tyłu.

Palce stóp powinny być cały czas w pozycji wyprostowanej. Podczas trenowania pompek ciało powinno cały swój ciężar opierać na dłoniach i palcach stóp. Następnie należy opuszczać powoli ciało. Kolejne pompki wykonywane są tylko poprzez wyprostowywanie i zginanie ramion. Najlepsze efekty trenowania pompek uzyskuje się w przypadku, gdy między kolejnymi powtórzeniami ciało nie dotyka podłoża, lecz jest ciągle uniesione w powietrzu.

1.2. Pompki na jednej ręce

Ten typ trenowania pompek jest trudny do wykonania i dlatego stosowany jest głównie w treningu siłowym wykonywanym przez doświadczonych sportowców. Podczas ćwiczenia nogi są wyprostowane i rozstawione szeroko. Takie ułożenie nóg pozwala na zachowanie równowagi podczas wykonywania ćwiczenia.

Jak robić pompki na jednej ręce? Pompki na jednej ręce wykonywane powinny być w taki sam sposób, jak pompki klasyczne, tylko że na jednej ręce. Drugą zaś najlepiej położyć na plecach, aby nie przeszkadzała. Tutaj także należy uważać na to, aby plecy były ciągle wyprostowane. Niestety w porównaniu z klasycznymi pompkami, tutaj mięśnie nie pracują symetrycznie, tak więc lepszy wydaje się trening pompek zwykłych.

ZOBACZ TAKŻE:

1.3. Pompki dla kobiet

Trenowanie pompek damskich, inaczej pompek lekkich, to nieco uproszczona wersja pompek zwykłych, bowiem ciało zamiast opierać się na palcach stóp, dotyka podłoża poprzez ugięte kolana. Przed rozpoczęciem trenowania pompek lekkich warto podłożyć pod kolana coś miękkiego. Może to być np. mata gimnastyczna, karimata czy zwykły ręcznik. Wykonanie pompek opiera się na takiej samej zasadzie, jak zwykłe pompki.

2. Trenowanie pompek - zalety

Trenowanie pompek wcale nie jest trudnym ćwiczeniem, wymaga jednak pewnej dokładności, aby móc uzyskać odpowiednie efekty. Takie ćwiczenie może być wykonywane w domu, jak również na siłowni. Pompki to ćwiczenia rzeźbiące sylwetkę, szczególnie mięśnie pleców, ramion, klatki piersiowej, a nawet brzucha. Jednocześnie mięśnie ulegają wzmocnieniu.

Trenowanie pompek stosowane jest jako element treningu siłowego czy ćwiczeń wzmacniających. Często pompki wykorzystywane są jako część treningu ogólnorozwojowego w szkołach czy nawet w wojsku. Nie wymagają bowiem żadnego sprzętu do ćwiczeń, można je wykonać prawie wszędzie oraz są bardzo skuteczne. Poprzez regularne trenowanie pompek, codziennie przez kilka minut można już w krótkim czasie zauważyć poprawę wyglądu i siły mięśni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.