Trwa ładowanie...

Foam roller – po co się rolować, czym jest, rodzaje, zalety

Avatar placeholder
29.04.2021 11:58
Foam roller – po co się rolować, czym jest, rodzaje, zalety
Foam roller – po co się rolować, czym jest, rodzaje, zalety

Foam roller, czy ta nazwa coś ci mówi? Jeżeli nie to zaraz dowiesz się czym jest foam roller i z całą pewnością dołączysz go do codziennego treningu. Foam roller to duży, gruby wałek do masażu z gąbki, z wypustkami. Służy do rozluźnienia mięśni po treningu i coraz częściej używany jest także w siłowniach.

spis treści

1. Foam roller – po co się rolować?

Zastanówmy się czy rolowanie mięśni w ogóle ma sens? Jeżeli mięśnie po treningu są obolałe czy nierozciągnięte, to ciało będzie nas bolało, będziemy czuli dyskomfort i ciężej będziemy wykonywać jakiekolwiek inne czynności. Co za tym idzie? Pogorszymy swoje osiągi sportowe. Dlatego rolowanie jak najbardziej ma sens.

Jest to ważne, ponieważ mięśnie po treningu są spięte, to napięcie mięśni jest skumulowane w konkretnych obszarach mięśniowych, które nazywane są punktami spustowymi. Ciekawe jest to, że poprawne użycie rollera foam da nam takie same efekty jak profesjonalny masaż u fizjoterapeuty.

Zobacz film: "Jak uniknąć skurczów mięśni?"

Pamiętajmy, że najlepiej się rolować po każdym treningu, niektórzy rolują mięśnie także przed nim, ale to już jest kwestia indywidualna i niekonieczna.

Czy znasz wszystkie zalety masażu?
Czy znasz wszystkie zalety masażu? [6 zdjęć]

Masaż pobudza krążenie krwi, dlatego wykonywany regularnie, zabieg ten może zapewniać skórze młody i

zobacz galerię

2. Foam roller – czym jest?

Foam roller to nic innego jak długa pianka, z wypustkami lub bez, mająca różne długości, kolory i stopień twardości. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z rolowaniem, muszą zacząć od korzystania z wałka miękkiego, chodzi o to, iż ich mięśnie są mocno napięte, więc podczas rozmasowywania ich może powodować ból. Lepiej zaopatrzyć się w coś bardziej miękkiego, a z biegiem czasu zmieniać. Wiadomo, że najlepszym foam roller będzie ten najtwardszy z wypustkami, da największe rozluźnienie mięśniom i pomoże ukoić ból.

3. Foam roller – rodzaje

Poniżej przedstawię kilka rodzajów foam rollerów, które są różnej twardości.

Foam Roller Blue – jest optymalny do masowania wszystkich mięśni. Dobrze służy osobom początkującym lub mało wytrzymałym na ból. Polecany, także do masażu odcinka piersiowego.

Foam Roller Joga – wykonany jest z trwałej, ale elastycznej pianki Eva. Jest wodoszczelny i chroni przed bakteriami. Jest twardszy, dlatego lepiej rozmauje mięśnie. Można używać do rehabilitacji.

Wave Foam Roller Flexifit – Idealnie nadaje się do ćwiczeń jogi, pilatesu, ćwiczeń rehabilitacyjnych. Nadaje się do rozciągania i masowania obolałych mięśni.

4. Foam roller – zalety

Zalet wynikający z masażu foam rollerem jest wiele:

  • ujędrnia ciało;

  • wysmukla figurę;

  • niweluje bóle pleców i mięśni;

  • stabilizuje kręgosłup oraz koryguje wady postawy;

  • pomaga zwalczać cellulit;

  • pomaga w walce z kontuzjami i urazami;

  • rozciąga mięśnie.

Używanie foam rollerów jest bardzo przydatne i powinien robić to każdy sportowiec. Nasze ciało narażone jest na wszelkie urazy i kontuzje foam roller skutecznie je zwalcza i pomaga rozluźnić po treningowy ból mięśni.

Niestety wielu ludzi zapomina o rozciąganiu po aktywności fizycznej. To jest duży błąd, z biegiem czasu bez rozciągania, nasze mięśnie są bardzo zbite i bolące, możemy się wtedy też mniej rozciągnąć. Używanie foam rollera pomoże zniwelować ów problem, jednak na początku drogi z rollerem będziemy odczuwali ból. Regularność rolowania złagodzi go i da nam poczucie świadomości mięśnii ciała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.