Higiena intymna mężczyzn i chłopców – jak o nią dbać?
Higiena intymna mężczyzn jest ważna z wielu powodów. Poza uczuciem komfortu, związanym z eliminacją nieprzyjemnego zapachu, chroni przed infekcją intymną, która może rozwinąć się nie tylko u panów, ale i ich partnerek. Jak o siebie dbać? O jakich zasadach pamiętać?
1. Dlaczego higiena intymna mężczyzn jest ważna?
Higiena intymna mężczyzn to ważny, choć rzadko podejmowany temat. To dlatego łatwo o błędy, co może mieć poważne konsekwencje. Zaniedbywanie mycia i pielęgnacji okolic intymnych może skutkować nieprzyjemnym zapachem i poczuciem dyskomfortu. Ma to związek z tym, że męska skóra w okolicy miejsc intymnych jest dość gruba, owłosiona, posiada też liczne gruczoły łojowe i potowe. To skutkuje wzmożoną i intensywną potliwością, szczególnie w okolicach pachwin. Ale to nie wszystko. Pot, wraz z resztkami wydzielin typowych dla genitaliów, tworzy środowisko, które sprzyja rozwojowi drobnoustrojów odpowiedzialnych zarówno za niemiłą woń, jak i stany zapalne. Konsekwencją mogą być nie tylko nieprzyjemne dolegliwości, ale i infekcja dróg rodnych u partnerki.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Jak dbać o higienę intymną mężczyzn?
O higienę miejsc intymnych mężczyzna powinien dbać codziennie. Jest to szczególnie ważne w przypadku wizyt na siłowni czy pływalni. Zaleca się również mycie się po stosunku płciowym (jak i przed). Do higieny intymnej należ stosować odpowiednie kosmetyki, takie jak płyn do higieny intymnej dla mężczyzn czy delikatny żel pod prysznic. Niewskazane jest mydło czy silnie pachnący płyn, to jest produkty, które mogą skórę wysuszać i podrażniać skórę, a i być przyczyną alergii. Mogą także naruszać naturalną florę bakteryjną, która chroni narządy płciowe przed drobnoustrojami i infekcją. Zwykle szkodzą, ponieważ nie brak w nich barwników, substancji zapachowych, konserwantów (np. parabenów czy pochodnych formaldehydu), a także silnych detergentów znanych jako SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate).
Specjalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji stref intymnych są nie tylko bardziej łagodne niż agresywne kosmetyki uniwersalne, ale i mają kwaśny odczyn pH, dzięki czemu zapobiegają namnażaniu się chorobotwórczych mikroorganizmów. To zapobiega powstawaniu przykrego zapachu i rozwojowi infekcji, łagodzi podrażnienia oraz likwiduje dyskomfort.
Najlepszy płyn do higieny intymnej to taki, który zawiera:
- kwas mlekowy odpowiadający za kwaśne pH,
- substancje łagodzące i nawilżające, takie jak alantoina, d-panthenol, gliceryna, oleje roślinne, kwas hialuronowy,
- wyciągi z naturalnych ziół o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym. Ważne jest, by do higieny intymnej nie używać myjek czy gąbek, w których gromadzą się bakterie. Zwykle są też także szorstkie, mogą uszkodzić strukturę naskórka. Nie mniej istotne jest, by nie stosować zbyt ciepłej wody, a po kąpieli dokładnie osuszyć okolice krocza – nie trzeć ciała dynamicznie ręcznikiem. Niektórzy panowie sięgają także po dezodorant do higieny intymnej.
Myjąc genitalia trzeba też pamiętać, by odciągać napletek i usuwać gromadzącą się w rowku żołędziowym wydzielinę. Tak zwana mastka to mieszanina złuszczonego nabłonka napletka, flory bakteryjnej, resztek moczu oraz spermy. Aby nie narażać się na nieprzyjemne objawy i dolegliwości, dobrze jest też nosić odpowiednio dopasowaną, nieuciskająca, przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny.
3. Higiena intymna chłopców
Higiena intymna nie dotyczy jedynie dorosłych mężczyzn, ale również chłopców, tak niemowląt, jak i starszych dzieci. O czym trzeba pamiętać?
Najważniejsze w kwestii higieny intymnej chłopców jest, by:
- oczyszczanie okolic intymnych rozpoczynać od pachwin, przechodząc do penisa i moszny, na końcu okolic odbytu. Trzeba uwzględnić wszystkie zakamarki wokół worka mosznowego i obszar pod prąciem,
- podczas mycia okolic intymnych nie odciągać napletka, ponieważ może to wywołać ból, a także mikrourazy z tendencją do bliznowacenia. U noworodków napletek jest przyklejony do żołędzi prącia (tzw. stulejka fizjologiczna). Próba siłowego odciągania go w celu dokładnego umycia może skutkować pojawieniem się załupka. To sytuacja, gdy nie można sprowadzić napletka na żołądź prącia.
Z czasem napletek dojrzewa, a zakres jego ruchu jest coraz większy. Oznacza to, że u starszych niemowląt można go delikatnie odsunąć podczas kąpieli, ale tylko do pierwszego oporu (po zakończeniu czynności pielęgnacyjnych trzeba go naciągnąć). Kiedy napletek powinien zejść? Odsłonięcie go staje się możliwe zwykle u chłopców 4-letnich.