Trwa ładowanie...

Jak wybrać najlepszą siłownię?

Do wakacji zostało jeszcze kilka miesięcy, dlatego teraz jest najlepszy czas na intensywną pracę nad sylwetką. Początek roku to najgorętszy okres na siłowniach, kiedy wiele z nas w ferworze noworocznych postanowień wykupuje karnet i uroczyście oświadcza, że zaczyna ćwiczyć. Pierwszy problem na drodze ku idealnej figurze to wybór siłowni. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed kupnem karnetu.

spis treści

1. Bliska lokalizacja

Wybierz siłownię, która jest blisko twojego miejsca zamieszkania. Niestety jesteśmy leniwi – jeśli do siłowni trzeba jechać samochodem albo komunikacją miejską, rośnie prawdopodobieństwo, że nie będzie nam się chciało dojeżdżać. Właśnie dlatego warto szukać siłowni blisko domu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Możesz też rozejrzeć się za klubem fitness w okolicy pracy. Jeśli chcesz iść na trening od razu po skończeniu służbowych obowiązków, takie rozwiązanie może się u ciebie sprawdzić.

Wybierając siłownię szczególną uwagę należy zwrócić na atmosferę panującą w klubie, życzliwość obsługi, a także na dostępność, kompetencje oraz zaangażowanie w pomoc instruktorów i trenerów personalnych. Przed wyborem siłowni należy zastanowić się także nad innymi ważnymi kwestiami, tj. odległość od miejsca pracy/zamieszkania, godziny otwarcia, zatłoczenie w różnych porach dnia, dostępność do sprzętu treningowego, czystość oraz organizowane przez siłownię eventy. Siłownia ma nam służyć i współgrać z naszymi oczekiwaniami.

2. Odpowiednia pora ćwiczeń

Przed wyborem siłowni, warto odwiedzić kilka różnych miejsc. Pamiętaj, by chodzić tam o tej porze, w której zamierzasz ćwiczyć. Sprawdzisz w ten sposób, czy jest dużo ćwiczących i jak wygląda dostępność interesujących cię maszyn.

3. Czystość przede wszystkim

Czy wiesz, że maszyny na siłowni to siedliska bakterii? Potwierdziły to badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Rinowirusy, czyli wirusy wywołujące przeziębienie, znaleziono na większości sprzętów w klubach fitness. Jeśli maszyny nie są regularnie czyszczone i dezynfekowane, możesz zachorować podczas ćwiczeń!

Zwiedzając różne kluby fitness, zwróć uwagę, czy obsługa wyciera maszyny i czy w obiekcie jest czysto. Jeśli nie możesz stwierdzić, jak siłownia dba o higienę, możesz przychodzić na ćwiczenia ze swoimi chusteczkami antybakteryjnymi i wycierać rączki przyrządów oraz ciężary, zanim zaczniesz ćwiczyć.

4. Atmosfera na siłowni

Przyjazna atmosfera sprzyja efektywnym ćwiczeniom, dlatego zanim podejmiesz decyzję, spróbuj wyczuć panujący na siłowni klimat. Zobacz, jakie osoby chodzą do tego klubu. Jeśli są to ludzie podobni do ciebie, prawdopodobnie będziesz się tam dobrze czuć. Karnet na siłownię sporo kosztuje, dlatego powinnaś być zadowolona zarówno ze sprzętu, trenerów, jak i atmosfery.

5. Różnorodność maszyn

Kształtowanie sylwetki na siłowni jest możliwe, dzięki dostępności różnych maszyn. Urozmaicony trening to gwarancja, że pracujesz nad różnymi partiami ciała. Dobra siłownia powinna mieć wiele różnych maszyn do wyboru. Spójrz również na marki poszczególnych przyrządów. Zwykle jest tak, że jedna firma specjalizuje się w bieżniach, inna w rowerach eliptycznych, a jeszcze inna w atlasach do ćwiczeń. Profesjonalny klub fitness powinien oferować więc duży wybór maszyn różnych marek.

6. Cena czyni cuda?

Karnet na siłownię to spory wydatek, dlatego często decydujemy się na najtańszy klub. Czasami warto jednak dołożyć trochę pieniędzy. Dlaczego? Po pierwsze, ze względu na ofertę i kadrę. Droższy karnet może wiązać się z tym, że siłownia ma więcej do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o sprzęt czy różnorodność zajęć, jak i przeszkoloną, doświadczoną kadrę. Po drugie, wybór taniej siłowni stwarza okazję do szukania wymówek od ćwiczeń. Jeśli nie odczułaś za bardzo wydatku na karnet, będziesz usprawiedliwiać swoją nieobecność na zajęciach. Jeśli sporo wydasz na karnet, twoja motywacja na pewno wzrośnie i szkoda ci będzie zmarnowanych pieniędzy.

Wybór siłowni to ważna decyzja, dlatego nie podejmuj jej pochopnie. Weź pod uwagę cenę, odległość, ofertę i doświadczenie personelu. Szukaj miejsca, które zachęci cię do ćwiczeń i będzie motywować do regularnej aktywności. Powodzenia!

Jak wybrać najlepszą siłownię?
Jak wybrać najlepszą siłownię? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.