Trwa ładowanie...

Kettlebell – czym jest, rodzaj ćwiczeń, zalety

Treningi na siłowni już od dłuższego czasu stanowią stały element życia coraz szerszej grupy osób. Jest wiele rodzajów treningów, które różnią się od siebie częstotliwością, intensywnością, ale przede wszystkim celem i efektami. Wiele osób, którym zależy na zwiększeniu masy mięśniowej, siły czy redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej wybiera siłownię lub klub fitness.

Zobacz film: "Ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem"

Jednak niektóre ćwiczenia można również wykonywać w domu używając mniej skomplikowanego sprzętu do ćwiczeń. Takim przyrządem, który może być używany w domu jest kettlebell. Czym jest kettlebell i jak wygląda trening przy użyciu tego przyrządu?

spis treści

1. Kettlebell – czym jest?

Kettlebell ma swoje korzenie w historii XVIII-wiecznej Rosji, gdzie wykorzystywane były w trakcie ćwiczeń wojskowych. Kettlebell kojarzony jest także z cyrkowymi siłaczami, którzy wzmacniali swoje mięśnie w trakcie ćwiczeń z tym przyrządem.

Współcześnie kettlebells są elementem ćwiczeń podczas treningów siłowych. Popularność kettlebell wynika z wszechstronności tego sprzętu, ponieważ systematyczne ćwiczenia gwarantują poprawę wytrzymałości, odporności organizmu, a także redukcję kalorii i wzmocnienie koordynacji ruchowej.

Kettlebell przypomina z wyglądu małą kulę armatnią z uchwytem. Ze względu na swój unikalny kształt kettlebell zwiększają efektywność każdego treningu, chodzi tu o przesunięty środek ciężkości.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

W przeciwieństwie do hantli ćwiczenia z kettlebells pozwalają na efektywne wzmocnienie mięśni przedramion, w trakcie tego manewru ciało zmuszone jest do właściwego balansu i utrzymania równowagi, co angażuje do pracy prawie wszystkie mięśnie. Dlatego trening z kettlebell to harmonijny rozwój całej sylwetki, która z czasem zyskuje atletyczny wygląd, ale jest smukła.

2. Kettlebell – rodzaj ćwiczeń

Trenerzy włączają kettlebell do planu treningowego, ponieważ nie jest to klasyczne podnoszenie ciężarów, a bardziej ćwiczenia ogólnorozwojowe.

Na czym polega trening z kettlebell? Jest to wykonywanie kilkuminutowych serii ruchu typu swing w różnych rodzajach. Popularny jest swing rosyjski i swing amerykański. Odmiana rosyjska polega na trzymaniu kettlebell oburącz przed sobą, w następnej kolejności przyrząd wprawiany jest w ruch najpierw pomiędzy nogami, następnie zwiększana jest wysokość, aż do poziomu klatki piersiowej.

Czym jest swing amerykański? Jest to unoszenie kettlebell do poziomu czoła. Kettlebell może być także podrzucany, chwytany jedną ręką, huśtany czy unoszony i opuszczany tak jak tradycyjny ciężarek. Rodzaj wykonywanych ćwiczeń z kettlebell powinien być dopasowany nie tylko do głównych założeń planu treningowego, ale też do możliwości i umiejętności osoby trenującej.

Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia z kettlebell mogą doprowadzić przykładowo do przeciążenia mięśni pleców czy innych kontuzji, dlatego trenowanie z kettlebells powinno być wykonywane razem z trenerem.

3. Kettlebell – zalety

Zalet wnikających z ćwiczeń z kettebell jest wiele. Wzmocnimy nasze mięśnie i poprawimy kondycję ciała. Regularne treningi pozwolą spalić zbędne kalorie, a także ujędrnić skórę. Trening z kettebell pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, dzięki aktywności fizycznej poczujemy się znaczniej lepiej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.