Trwa ładowanie...

Łyżwiarstwo

Avatar placeholder
05.09.2013 13:42
Łyżwiarstwo
Łyżwiarstwo

Łyżwiarstwo, czyli jazda na łyżwach, to bardzo popularny i stosunkowo niedrogi sport zimowy. Wystarczy poznać podstawy jazdy na łyżwach i ruszyć na lód. Jednak nauka jazdy na łyżwach nie jest taka prosta. Początkujący łyżwiarze często upadają i są narażeni na różne kontuzje. Mimo to warto nauczyć się jeździć na łyżwach. Jazda na lodzie daje dużo przyjemności i pomaga spalić kalorie. Najważniejsze to wybrać odpowiednie do umiejętności łyżwy. Mogą to być łyżwy hokejowe, łyżwy figurowe lub łyżwy do jazdy s zybkiej.

1. Jakie łyżwy wybrać?

Decyzja, jakie łyżwy będą przydatne, jest w dużym stopniu zależna od tego, jaki rodzaj łyżwiarstwa zamierzamy uprawiać. Do najpopularniejszych rodzajów jazdy na łyżwach należą: bandy (zwana również rosyjskim hokejem), łyżwiarstwo figurowe na lodzie, hokej, ringette, short track (łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim), a także tour skating (łyżwiarstwo długodystansowe na zamarzniętych akwenach). Najważniejsze są jednak umiejętności łyżwiarza. Początkujący powinni wybrać łyżwy hokejowe, które mają wzmocnienia na piętach i dobrze usztywniają kostki, co pomaga utrzymać równowagę na lodzie. Bardziej zaawansowani łyżwiarze, którzy podstawy jazdy na łyżwach mają w małym paluszku, mogą sięgnąć po łyżwy figurowe. Natomiast dla profesjonalistów przeznaczone są panczeny, czyli łyżwy do jazdy szybkiej. Są one krótsze i lżejsze niż hokejówki i figurówki, nie mają także wzmocnień, przez co zdecydowanie nie nadają się dla początkujących łyżwiarzy.

Właściwy wybór łyżew pomaga zmniejszyć ryzyko upadku, czyli głównego zagrożenia związanego z jazdą na łyżwach. Wiele zależy także od twardości lodu i umiejętności łyżwiarza. Poważne uszkodzenia ciała są niezwykle rzadkie, zwykle kończy się na kilku siniakach, choć dość liczna liczba zawodników łyżwiarstwa szybkiego doznała paraliżu ciała na skutek upadku. Jeśli łyżwiarz nie ma na głowie kasku, dochodzi ryzyko uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci. Niebezpieczne są również obrażenia doznane na skutek kontaktu z łyżwami innych osób. Nie wolno zapominać również o ryzyku związanym z jazdą na zamarzniętych jeziorach lub stawach. Lód może załamać się pod ciężarem tego, kto jeździ, a on sam może wpaść do lodowatej wody. Bez natychmiastowej pomocy taki upadek może być śmiertelny w skutkach. Dlatego też nie należy samemu jeździć na łyżwach, warto być w towarzystwie osoby, która w razie potrzeby wezwie pomoc.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Historia jazdy na łyżwach

Ostatnie badania wykazały, że pierwsi łyżwiarze pojawili się około 4000 lat temu w południowej Finlandii. Jednak ich sprzęt do jazdy na lodzie nie przypominał tego współczesnego. Były to spłaszczone kości przywiązane do podeszwy stóp. Jazda na łyżwach, taka jaką znamy dziś, ma swój początek w zastosowaniu stalowego ostrza z zaostrzonymi krawędziami. Takie właśnie nowoczesne łyżwy to holenderski wynalazek z XIII lub XIV wieku. Od tego czasu ich konstrukcja praktycznie się nie zmieniła.

W Holandii łyżwiarstwo było uznawane za rzecz w dobrym guście przez osoby ze wszystkich warstw społecznych. Angielski król James II był w Holandii na wygnaniu i stał się wielkim miłośnikiem łyżew. Po jego powrocie do ojczystego kraju ten nowy sport stał się bardzo popularny w Anglii wśród ludzi z różnych grup społecznych. Jednak w niektórych krajach jazda na łyżwach była przywilejem wyższych warstw społecznych. Obecnie oczywiście nie ma już takich ograniczeń, a łyżwy kupić i używać może każdy.

Jazda na łyżwach ma coraz więcej zwolenników. Pierwsze lekcje łyżwiarstwa są zwykle okupione bólem spowodowanym licznymi upadkami, ale w miarę upływu czasu jazda na łyżwach staje się samą przyjemnością. Nauka jazdy na łyżwach naprawdę się opłaci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze