Trwa ładowanie...

Mata do tańca

Mata do tańca to bardzo dobry sprzęt do nauki tańca dla osób początkujących. Taniec w obecnych czasach stał się bardzo popularny, głównie ze względu na propagowanie takiej formy rozrywki czy aktywnego spędzania czasu w prasie i telewizji. Zabawy taneczne to dobry sposób na poprawę kondycji fizycznej, wzmocnienie mięśni, spalenie tkanki tłuszczowej, jak również poprawę samopoczucia. Odpowiednia mata do tańczenia może nam pomóc w zabawie i nauczyć nas kroków tańca.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

spis treści

1. Co to jest mata do tańca?

Mata do tańca to specjalna mata, która służy do nauki podstawowych kroków popularnych tańców towarzyskich. Najczęściej jest kwadratowa i posiada na swojej powierzchni odpowiednio oznaczone pola, tzw. panele taneczne: w lewo, w prawo, do góry i w dół, oraz pola w każdym z rogów maty. W centrum maty znajduje się tzw. pole startowe, a więc miejsce, z którego zaczynamy ruch. Maty do tańca mogą różnić się parametrami: wielkością, materiałem, z jakiego są wykonane, czy innymi dodatkowymi funkcjami, w zależności od producenta. Przy zakupie mapy istotne jest więc uwzględnienie tych parametrów. Z dodatkowych funkcji, maty do tańczenia mogą posiadać wejście na kabel USB lub inne złącza pozwalające na podłączenie jej do komputera lub telewizora. Każda mata posiada także interfejs, który wskazuje na kolejność poruszania nogami na matach. Nie zawsze jest on jednak w języku polskim.

Mata do tańca to dobre urządzenie nie tylko do nauki tańca i zabawy, ale także ćwiczeń mięśni. W trakcie tańczenia aktywowana jest duża grupa mięśni. W ten sposób możliwe jest zredukowanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej podskórnej. Taniec to także dobre ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające mięśnie. Po kilku tygodniach ćwiczenia na macie do tańca ciało wysmukla się, poprawia się także kondycja fizyczna ćwiczącego. Tak więc taniec to dobre ćwiczenie rzeźbiące sylwetkę.

2. Jak wybrać matę do tańca?

Podczas wyboru maty do tańca ważne jest przede wszystkim, komu ta mata ma służyć. Maty do tańca dla dzieci nie muszą być najlepszej jakości i posiadać jak największą ilość funkcji. Wystarczy tutaj klasyczna mata do tańca. Przy wyborze maty należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest ona wykonana. Napisy na macie po miesiącu użytkowania nie powinny się zetrzeć. Dobra mata do tańczenia powinna służyć kilka lat, tak więc materiał, z jakiego jest wykonana powinien być solidny. Powierzchnia maty nie powinna być bardzo śliska, ale zarazem nie powinna być całkowicie matowa. Na dolnej warstwie maty powinny znajdować się podkładki antypoślizgowe, zapobiegające jej przemieszczaniu się podczas nauki tańca. Taki sprzęt fitness powinien być także odpowiednio miękki. Jednak ważna jest także wytrzymałość materiału, bowiem maty dla osób dorosłych często muszą unieść duży ciężar i być odporne na działanie butów do tańczenia.

Przy wyborze maty należy również uwzględnić sposób korzystania z niej, a więc czy będzie ona podłączana do komputera, czy telewizora. Nauka tańca u dziecka będzie bardziej skuteczna, jeżeli mata będzie przyciągać uwagę wzrokową. Na rynku dostępne są maty kolorowe, z różnymi przyozdobieniami, wzorkami i rysunkami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.