Trwa ładowanie...

Salsa - historia tańca, podstawowe kroki, muzyka

Salsa to taniec latynoamerykański wykonywany do muzyki o tej samej nazwie. Salsa może być tańczona solo lub w parach, dzięki czemu cieszy się ogromną popularnością. Taniec ten jest stosunkowo łatwy, nie wymaga specjalnego stroju czy butów, zwykle wystarczy być boso. Jest to idealna forma ruchu dla osób, które lubią energetyczną muzykę. Co warto wiedzieć o salsie?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Skąd pochodzi nazwa salsa?

Termin salsa obecnie to określenie tanecznego i muzycznego stylu. Nazwa ta jednak pochodzi od hiszpańskiej nazwy sosu, początkowo kwestia ta budziła spore kontrowersje.

Dobrym przykładem jest muzyka do salsy, która łączy w sobie elementy ze stylu mambo, cha-cha, son czy jazz. Ze względu na synkretyzm gatunkowy zaczęto nazywać ją tak jak dość ostry i egzotyczny sos. Dość długo zajęło przyzwyczajenie się ludzi do nowego nazewnictwa, muzyk Tito Puente twierdził, że "gra mambo, a nie sos".

2. Historia salsy

Powstanie tańca zbiegło się z narodzinami muzyki o tej samej nazwie w latach 40. XX wieku. Salsa wywodzi się z Karaibów, ale jej największy rozwój jest zauważalny w Ameryce i na Kubie.

W latach 70. najpopularniejsza była salsa caliente, tańczona bardzo szybko i widowiskowo. Z kolei w latach 80. uznanie zdobyły bardziej romantyczne wersje, na przykład salsa romantica.

Obecnie taniec dzieli się na dwa główne rodzaje - salsę kubańską oraz salsę typu New York. Pierwsza z nich powstała po połączeniu kubańskiej rumby z tańcem son, natomiast odmiana New York jest prezentowana w parze, często znajduje się w programach turniejów.

3. Charakterystyka tańca

Taniec i muzyka salsa to połączenie bardzo różnorodnych stylów. Rodzaje tego tańca nie są do siebie podobne, różnią się krokiem podstawowym, prowadzeniem partnerki, a nawet rytmem.

Mimo to, salsa jest uznawana za uniwersalną i pasującą do niemalże każdej muzyki. Tańczy się ją z wyprostowanymi plecami i lekko ugiętymi kolanami. Podstawy salsy są dość łatwe do opanowania, ale doskonalenie techniki zajmuje więcej czasu i wymaga wiele cierpliwości. Salsę kubańską charakteryzuje duża ilość figur tanecznych, takich jak beso, chica, chico, dame, policia, giro, vacilala, al centro czy arriba.

Zobacz także:

4. Podstawowe kroki salsy

Krok podstawowy ma największe znaczenie w nauce tańca, to on wyznacza rytm i jest dopełnieniem bardziej zaawansowanych figur. Należy stanąć na lekko ugiętych nogach, plecy i klatka piersiowa powinny być wyprostowane. Lewą nogą wykonujemy krok do przodu, jednocześnie odrywając prawą piętę od ziemi.

Stawiamy prawą stopę, a lewą wracamy do pierwszej pozycji – złączone, lekko ugięte nogi. Ten sam ruch powtarzamy robiąc krok w tył. Niemalże przez cały czas powinniśmy stać na palcach i płynnie się poruszać. Następnym etapem jest dołączenie kręcenia biodrami i pracy rąk. Najważniejsze jest jednak, by poruszać się do rytmu muzyki i czerpać z tego radość.

5. Muzyka do salsy

Muzyka do salsy łączy w sobie elementy amerykańskiego jazzu, rytmów karaibskich i afrokubańskich. Jej największy rozwój nastąpił w Nowym Jorku oraz na Kubie.

Muzyka ta ma rozbudowaną rytmikę, na którą składa się dźwięk wystukiwany pałeczkami, pianino i instrumenty dęte. Salsa jest bardzo energetyczna, dynamiczna i porywająca do tańca.

6. Komu polecana jest salsa?

Salsa jest dobrym pomysłem dla większości osób, jeżeli tylko podoba im się klimat i charakter tańca. Można ruszać się samemu lub w parze, jest to dobra okazja do nauki własnego ciała.

Salsa solo jest polecana szczególnie dla kobiet, opiera się na pracy biodrami i zmysłowych ruchach. Najczęściej jest tańczona boso, co ułatwia zrozumienie idei tego tańca.

Regularne taneczne treningi mają wiele zalet, zmniejszają napięcie nerwowe, ułatwiają pozbycie się nadprogramowych kilogramów, poprawiają kondycję organizmu i wzmacniają mięśnie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.