Trwa ładowanie...

Sauna sucha – jak korzystać i na co pomaga?

Avatar placeholder
06.03.2024 17:11
Sauna sucha, tak jak i sauna mokra, jest zdrowa
Sauna sucha, tak jak i sauna mokra, jest zdrowa (Adobe Stock)

Sauna sucha tak, jak i sauna mokra, to doskonały sposób na relaks po ciężkim dniu czy intensywnym treningu. Przebywanie w niej odpręża, ale i przynosi różne korzyści zdrowotne. By móc je odczuć, trzeba jednak wiedzieć, jak z niej korzystać. Co jest ważne? O czym pamiętać?

spis treści

1. Co to jest sauna sucha?

Sauna sucha, znana także jako sauna fińska, to tradycyjny rodzaj sauny, która charakteryzuje się wysoką temperaturą i stosunkowo niską wilgotnością powietrza.

Jaka jest zasada działania sauny suchej?

Zobacz film: "Kto nie powinien korzystać z sauny?"

Sauny suche są zazwyczaj ogrzewane za pomocą pieca grzewczego lub kamieni, które są nagrzewane, aby podgrzać pomieszczenie. Wilgotność powietrza zazwyczaj wynosi od 10 do 20 proc., temperatura zaś może sięgać nawet 80-100°C. To sprawia, że jest to bardzo gorące i suche środowisko. Aby czerpać korzyści z pobytu w saunie, wystarczy siedzieć lub leżeć na ławce.

2. Sauna sucha a sauna mokra

Sauna sucha i sauna mokra to dwa różne rodzaje saun, które różnią się przede wszystkim wilgotnością powietrza oraz sposobem działania.

Jakie są różnice między sauną suchą a sauną mokrą? Sauna mokra (sauna parowa) cechuje się tym, że wilgotność powietrza jest znacznie wyższa niż w saunie suchej. Zwykle wynosi od 40 do 100 proc.

Z kolei temperatura w saunie mokrej jest niższa niż w saunie suchej, zwykle mieści się w zakresie od 40°C do 60°C, choć wilgotne powietrze może sprawiać, że wydaje się być bardziej gorące. W saunach mokrych do podgrzewania pomieszczenia używana jest para wodna, co sprawia, że powietrze jest wilgotne i parujące. Dzięki temu sauna mokra może pomóc w oczyszczaniu dróg oddechowych, nawilżaniu skóry, złagodzeniu stanów zapalnych oraz wywołaniu uczucia odprężenia i ukojenia.

Sauna sucha to idealny sposób na odreagowanie stresu i zmęczenia
Sauna sucha to idealny sposób na odreagowanie stresu i zmęczenia (123RF)

3. Czy sauna jest zdrowa?

Sauna sucha, tak jak i sauna mokra, jest zdrowa. Na co pomaga? To przede wszystkim oczyszczanie organizmu z toksyn, czemu sprzyja pocenie się ciała i otwieranie porów skóry pod wpływem wysokiej temperatury i wilgotności.

Kolejną korzyścią jest pojawiające się podczas sesji uczucie relaksu i odprężenia oraz poprawy samopoczucia. Ponadto sauna sucha może pomóc w łagodzeniu stresu i napięcia mięśniowego.

Korzystanie z sauny suchej może mieć wpływać na poprawę krążenia krwi (wysoka temperatura w saunie prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych), zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Przeczytaj także

Sauna może pomóc w leczeniu takich schorzeń jak przewlekłe bóle mięśniowe, stany zapalne stawów czy przewlekły stan zapalny. Co więcej, regularne korzystanie z sauny, przez stymulację produkcji białych krwinek, może być wsparciem dla układu odpornościowego.

Nie wolno jednak zapominać, że by odczuć pozytywne efekty przebywania w saunie fińskiej, trzeba z niej korzystać w sposób bezpieczny.

4. Sauna sucha – przeciwwskazania

Jak bezpiecznie i prawidłowo korzystać z sauny suchej? Przede wszystkim wyeliminowanie przeciwwskazań. To głównie:

  • choroby serca czy naczyniowe, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy arytmia (Uwaga! Osoby z niskim ciśnieniem krwi mogą doświadczyć zawrotów głowy lub omdleń),
  • ciąża, ponieważ wysoka temperatura może być niebezpieczna dla rozwijającego się płodu,
  • choroby skórne, takie jak egzema czy łuszczyca (może dojść do nasilenia objawów).

Przed rozpoczęciem regularnych sesji w saunie suchej zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, szczególnie jeśli istniejące problemy zdrowotne. prawia krążenie.

Dlaczego warto korzystać z sauny?
Dlaczego warto korzystać z sauny? [7 zdjęć]

Już po pierwszej wizycie w saunie skóra stanie się idealnie czysta, gładka i delikatna. Pod wpływem

zobacz galerię

5. Jak korzystać z sauny suchej?

Aby korzystanie z sauny suchej było przyjemnym i relaksującym doświadczeniem, trzeba przestrzegać kilku zasad. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się.

Nie można zapomnieć o kąpieli lub prysznicu, aby oczyścić skórę. Należy unikać korzystania z sauny na czczo lub po posiłku. Najlepiej jest to zrobić ok. godzinę po posiłku, co pozwoli uniknąć uczucia dyskomfortu. Przed sauną nie należy także pić alkoholu i napojów z kofeiną.

Podczas pobytu w saunie:

  • Wybierz wygodną pozycję siedzącą lub leżącą na ławce w saunie, która nie znajduje się za blisko źródła ciepła. To pozwoli uniknąć oparzeń i dyskomfortu.
  • Pij odpowiednią ilość wody, aby zapobiec odwodnieniu. Przed i po skorzystaniu z sauny nie pij alkoholu i napojów, które zawierają kofeinę.
  • Nie przebywaj w saunie zbyt długo. Zalecany czas to zazwyczaj od 10 do 20 minut. W dużej mierze zależy to od tolerancji wysokich temperatur. Istotne jest, by korzystanie z sauny suchej zacząć od krótkiego pobytu. To pozwoli na przyzwyczajenie organizmu do wysokich temperatur.
  • Po wyjściu z sauny, aby obniżyć temperaturę ciała, skorzystaj z chłodnego prysznica lub zanurz się na chwilę w zimnej wodzie.
  • Po opuszczeniu sauny pamiętaj o nawadnianiu i odpoczynku, rozważ relaksujący masaż lub chłodny prysznic, aby zwiększyć uczucie odprężenia.

Jeśli podczas korzystania z sauny poczujesz się źle lub zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak zawroty głowy czy nudności, wyjdź z niej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze