Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Skręcenie kostki - charakterystyka, objawy, pierwsza pomoc, leczenie

Skręcenie kostki - charakterystyka, objawy, pierwsza pomoc, leczenie
Skręcenie kostki - charakterystyka, objawy, pierwsza pomoc, leczenie

Skręcenie stawu skokowego, tak zwane skręcenie kostki, to bardzo częsta kontuzja, o którą nietrudno zwłaszcza zimą na oblodzonym chodniku. Przyczyną bólu jest naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie więzadła bądź uszkodzenie torebki skokowej. Skręcenie kostki objawia się ostrym bólem, utrudnieniem poruszania, obrzękiem, a niekiedy również krwawieniem. Co warto wiedzieć o skręceniu kostki?

spis treści

1. Skręcenie kostki - charakterystyka

Staw skokowy, a właściwie skokowo-goleniowy, jest stawem zawiasowym, łączącym podudzie ze stopą. Może się zginać i prostować, jest to jeden z najciężej pracujących stawów i łatwo o jego urazy, zwłaszcza przy nadmiernym skręcaniu na boki, na przykład w przypadku obciążenia stopy opartej na jej wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi.

Uraz stawu skokowego ma miejsce w wyniku poślizgnięcia, upadku lub nagłego oparcia się zewnętrzną stroną pięty o podłoże. W wyniku takiego niefortunnego stąpnięcia może nastąpić uszkodzenie więzadła strzałkowo-skokowego przedniego lub uszkodzenie więzadła strzałkowo-piętowego.

2. Objawy skręcenia kostki

W wyniku mechanicznego uszkodzenia tkanki pojawiają się mediatory zapalenia (prostaglandyny i histamina), to właśnie te substancje odpowiedzialne są za ból i obrzęk stawu skokowego.

Zobacz film: "Ból mięśni utrzymujący się 1-2 dni po treningu świadczy o jego zbyt dużej intensywności"

Skręcenie kostki powoduje ostry ból, który znacznie utrudnia chodzenie i nasila się przy wykonywaniu ruchów. Oprócz tego w okolicy urazu dochodzi do stanu zapalnego, któremu towarzyszy ocieplenie i zaczerwienienie.

W przypadku naderwania włókien więzadeł i zlokalizowanych w pobliżu naczyń krwionośnych pojawia się ból i krwiak. Niekiedy kontuzja stawu skokowego prowadzi do uszkodzenia mięśni i kości. Najbardziej podatna na urazy jest okolica kostki bocznej podudzia.

3. Pierwsza pomoc w przypadku skręcenia kostki

Skręcenie kostki to w większości przypadków niegroźny uraz, który bardzo szybko się leczy. Ważne jednak, aby w razie podejrzenia tego typu kontuzji zawsze konsultować się z lekarzem, który zleci wykonanie badania rentgenowskiego, dzięki czemu można będzie wykluczyć ewentualne złamanie.

Jeśli podejrzewa się skręcenie kostki, pierwszym krokiem powinno być obłożenie miejsca urazu zimnym okładem – w ten sposób złagodzi się ból i zmniejszy obrzęk. Pomocny może się również okazać wyciąg z arniki lub maść na urazy stawów.

Następnym krokiem powinno być unieruchomienie stawu skokowego za pomocą bandaża elastycznego i niezwłoczne udanie się do lekarza ortopedy.

4. Leczenie skręcenia kostki

Jeżeli konieczne jest założenie gipsu, leczenie stawu skokowego może trwać nawet 6-8 tygodni. Zazwyczaj jednak wystarczy opatrunek i leczenie farmakologiczne za pomocą leków przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych.

Nie wolno zaniedbać leczenia skręcenia kostki, ponieważ wówczas dolegliwości odczuwane przez pacjenta mogą stać się coraz bardziej dokuczliwe, a normalne życie będzie znacznie utrudnione.

Skręcenie kostki może przydarzyć się każdemu, nawet osobom, które są bardzo ostrożne. Najwięcej przypadków skręceń notuje się zwykle w okresie zimowym.

Zobacz także

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze