Trwa ładowanie...

Sprzęt do ćwiczeń – trening w domu, trening na siłowni

Sprzęt do ćwiczeń nie jest konieczny do wykonania skutecznego i efektywnego treningu. Wiele osób decyduje się jednak na trening na przyrządach do ćwiczeń. Obecnie sprzęt do ćwiczeń jest ogólnie dostępny i każdy z nas może urządzić sobie w domu swoją prywatną siłownię. Jednak wiele osób woli iść na siłownie, ponieważ nie stać ich na drogie przyrządy do ćwiczeń w domu. Ponadto wiele osób uważa, że jedynie na siłowni będzie miał możliwość wykonania treningu na prawdziwie profesjonalnym sprzęcie do ćwiczeń.

spis treści

1. Sprzęt do ćwiczeń – trening w domu

Każdy z nas może obecnie stworzyć w domu swoją prywatną siłownię. Nie oznacza to jednak, że koniecznie musi dużo inwestować w drogie przyrządy do ćwiczeń. Poniżej przedstawiamy sprzęt do ćwiczeń, w który warto się zaopatrzyć do treningów w domu:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak ćwiczyć w plenerze?"
Sprzęt do ćwiczeń nie zawsze musi być drogi
Sprzęt do ćwiczeń nie zawsze musi być drogi (Shutterstock)
 1. Wałek piankowy - taki prosty sprzęt do ćwiczeń pozwoli na regenerację po biegu. Taki przyrząd do ćwiczeń jest bardzo prosty w użytkowaniu. Ten sprzęt do ćwiczeń wykorzystujemy w pozycji leżącej, wystarczy podłożyć wałek pod część ciała, którą chcemy rozluźnić i przesuwać na niej powoli. Takie rolowanie z wykorzystaniem tego prostego sprzętu do ćwiczeń, pomaga usunąć substancje toksyczne, które są wytwarzane w czasie wysiłku.
 2. Gumy do ćwiczeń - inaczej tubing lub tube. Jest to przyrząd do ćwiczeń w domu, w który naprawdę warto zainwestować. Ten sprzęt do ćwiczeń jest wyjątkowo tani, a pozwala na wykonywanie prostych, ale ciekawych i efektywnych ćwiczeń.
 3. Drabinka koordynacyjna - trening na tym przyrządzie do ćwiczeń jest podobny np. do gry w klasy. Wykorzystując ten sprzęt do ćwiczeń w domu, zwiększymy zwinność, siłę, szybkość i poprawimy naszą koordynację.
 4. Step - ten przyrząd do ćwiczeń to najprostszy element, który jest najczęściej wykorzystywany w klubach fitness. Wykorzystując ten sprzęt do ćwiczeń w domu, będziemy mogli zintensyfikować trening aerobowy, ale bez konieczności zwiększenia powierzchni.
 5. Plyo Ball - ten sprzęt do ćwiczeń przypomina piłkę lekarską, jednak wykonaną z innych materiałów. Wykorzystanie tego sprzętu do ćwiczeń zwiększa ich dynamikę w różnych warunkach.
Poznaj 5 sposobów na poprawę kondycji bez siłowni
Poznaj 5 sposobów na poprawę kondycji bez siłowni [6 zdjęć]

Nie lubisz siłowni? Przechodzą cię ciarki na samą myśl o bieżni czy podnoszeniu ciężarów? Istnieje kilka

zobacz galerię

2. Sprzęt do ćwiczeń – trening na siłowni

Sprzęt do ćwiczeń na siłowni obejmuje bardzo wiele różnych przyrządów. Należy wyróżnić jednak trzy podstawowe grupy sprzętu do ćwiczeń: maszyny aerobowe, siłowe i strefa ciężarów wolnych.

Sprzęt aerobowy to np. bieżnia, rowerek, czy orbitrek. Ta grupa przyrządów do ćwiczeń jest wykorzystywana głównie do spalania tkanki tłuszczowej. Sprzęt do ćwiczeń siłowych pozwala zwiększyć masę naszych mięśni. Natomiast sprzęt do ćwiczeń tzw. strefy ciężarów wolnych jest również wykorzystywany do budowania masy mięśniowej i są to np. ciężary lub hantle.

Warto pamiętać, że trening na przyrządach do ćwiczeń aerobowych należy wykonywać co najmniej 30 minut, ponieważ tkanka tłuszczowa zacznie się spalać dopiero po pewnym czasie. Do najpopularniejszych sprzętów do ćwiczeń na siłowni należy:

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

 • Bieżnia - ten sprzęt do ćwiczeń pozwala na dużą dowolność w treningu (bieg, marsz, marsz po górę itp.).
 • Rowerek stacjonarny - prosty przyrząd do ćwiczeń, idealny dla każdego, ponieważ nie obciąża stawów.
 • Stepper - na tym sprzęcie do ćwiczeń wzmacniamy mięśnie nóg i pośladków.
 • Ergometr wioślarski - ten przyrząd do ćwiczeń naśladuje ruch, jaki wykonywamy podczas pływania łodzią.
 • Orbitrek - sprzęt do ćwiczeń naśladuje bieg na nartach lub popularny obecnie nordic walking.
 • Ławka do brzuszków
 • Stacjonarna poręcz - ten przyrząd do ćwiczeń pozwala urozmaicić trening mięśni brzucha.
 • Motylek - sprzęt do ćwiczeń wykorzystywany do treningu mięśni pleców i klatki piersiowej.
 • Suwnica na nogi - na tym przyrządzie do ćwiczeń można wykonywać ćwiczenia na nogi i pośladki na siedząco lub leżąco.
 • Maszyna na barki
 • Wyciągi - sprzęt do ćwiczeń z drążkami przytwierdzonymi do stalowych lin, przyciągając je, wykonujemy trening mięśni pleców, barków i ramion.
 • Maszyna do wyciskania na leżąco
 • Maszyna na odwodziciele i przywodziciele ud
 • Maszyna na mięśnie grzbietu
 • Rzymskie krzesło - ten przyrząd do ćwiczeń pozwala na ćwiczenie mięśni pleców. Kładziemy się na ławce na plecach, tak aby tułów znalazł się poza nią i podnosimy go do góry.
Sprzęt do ćwiczeń – trening w domu, trening na siłowni
Sprzęt do ćwiczeń – trening w domu, trening na siłowni (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.