Trwa ładowanie...

Twister do ćwiczeń – wygląd, efekty i przeciwwskazania

Avatar placeholder
20.03.2024 17:16
Twister do ćwiczeń
Twister do ćwiczeń (Shutterstock)

Twister do ćwiczeń jest urządzeniem fitness, które dzięki obrotowej platformy pozwala na wykonywanie ćwiczeń angażujących mięśnie tułowia, bioder i pośladków. Na czym polega trening z użyciem twistera i jakie są jego główne korzyści? Czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania?

spis treści

1. Co to jest twister do ćwiczeń?

Twister do ćwiczeń to urządzenie fitness używane do wykonywania ćwiczeń obrotowych, które wzmacniają mięśnie w obrębie jamy brzusznej, talii i bioder. Jego podstawową funkcją jest możliwość wykonywania ruchów rotacyjnych.

Jak działa twister? Przyrząd wprawia się w ruch za pomocą mięśni nóg i korpusu. Wystarczy na niego stanąć i wykonywać skręty tułowia. Co ważne, ciało od pasa w górę powinno pozostać nieruchome. Skręty wykonuje tylko dolna część ciała (od pasa w dół).

2. Jak wygląda twister?

Jak wygląda profesjonalny twister do ćwiczeń mięśni brzucha? Najważniejszą częścią urządzenia jest platforma obrotowa (obrotowy talerz z wypustkami czy udogodnieniem dla stóp lub bez), która umożliwia rotację wokół osi pionowej. W bardziej profesjonalnych twisterach powierzchnia zawiera elementy magnetyczne.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Niektóre modele są wyposażone w linki lub drążek i uchwyt do przytrzymywania się (najbardziej zaawansowaną wersją urządzenia jest twister stojący). Twistery mogą być także wyposażone w licznik czasu i kalorii, w stoper oraz licznik obrotów. Najtańszy twister kosztuje około 30 złotych, najdroższe nawet kilkaset złotych.

3. Twister do ćwiczeń - ćwiczenia

Ćwiczenia wykonywane na twisterze są skoncentrowane na rotacji tułowia, które angażują wiele grup mięśni tułowia, bioder i pośladków. To mięśnie skośne brzucha, mięśnie prostowniki grzbietu oraz mięśnie bioder i pośladków.

Twister bez linek i wypustek, służy głównie do wysmuklania talii i pracy nad mięśniami skośnymi brzucha (umożliwia ćwiczenia na talię i brzuch). Twister z linkami czy drążkiem angażuje wiele grup mięśniowych, pozwala przeprowadzić efektywny trening ogólnorozwojowy (umożliwia trening mięśni brzucha, wysmuklanie talii oraz ćwiczenie ramion).

Jak ćwiczyć na twisterze? Aktywność polega na skrętach tułowia: w lewo i w prawo, co angażuje mięśnie skośne brzucha. Jakie jeszcze ćwiczenia można wykonywać, aby wzmocnić różne partie ciała?

Inne popularne aktywności na twisterze to:

  • plank na twisterze (przyjmij pozycję deski, opierając się na przedramionach i twisterze),
  • unoszenie nóg w leżeniu na plecach, co angażuje mięśnie brzucha i bioder,
  • pompki na twisterze wykonywane na podpórkach na uchwytach twistera, wzmacniające mięśnie ramion, klatki piersiowej i tułowia (połóż ręce na twisterze i rób pompki).

Jak włączyć twister do swojego regularnego planu treningowego, aby uzyskać najlepsze rezultaty? Twister do ćwiczeń może być elementem treningu siłowego, treningu cardio. To również świetna forma aktywności fitness dla osób o różnym poziomie zaawansowania.

4. Twister do ćwiczeń – efekty

Stosowanie twistera obrotowego do ćwiczeń przynosi wiele korzyści. To przede wszystkim:

  • wzmacnianie mięśni brzucha, grzbietu oraz bioder,
  • poprawa stabilności centralnej, postawy ciała, równowagi oraz koordynacji ruchowe oraz
  • zwiększenie elastyczności, gibkości i zakresu ruchu w obrębie stawów biodrowych, kręgosłupa oraz stawów barkowych (co może zapobiegać bólom mięśniowo-szkieletowym i kontuzjom),
  • spalanie tłuszczu i kalorii. Trening z twisterem może wspierać odchudzanie i modelowanie sylwetki, pomaga pozbyć się boczków i wysmuklić talię,
  • poprawa wydolności fizycznej.

Jak często należy trenować na twisterze? Wydaje się, że dobre rezultaty mogą przynieść 3-4 treningi w tygodniu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że częstotliwość treningów na twisterze zależy od celów, poziomu zaawansowania, długości i intensywności aktywności.

5. Twister do ćwiczeń - przeciwwskazania

Dla kogo polecany jest trening z twisterem? Tak naprawdę trening z użyciem twistera może być dostosowany do różnych poziomów zaawansowania i sprawności ruchowej.

Istnieją jednak przeciwwskazania do jego stosowania. To przede wszystkim:

  • dysfunkcje stawów biodrowych (kontuzje, zapalenie stawów, uszkodzenia chrząstki),
  • problemy z kręgosłupem (dyskopatia, przepuklina dysku, skolioza, zesztywnienie kręgosłupa),
  • choroby sercowo-naczyniowe (w tym nadciśnienie tętnicze),
  • zaburzenia równowagi,
  • uszkodzenia stawów kolanowych (uszkodzenia więzadeł, przewlekłe zapalenia stawów).

Ostrożność powinny zachować kobiety ciężarne, osoby w podeszłym wieku oraz osoby otyłe.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze