Trwa ładowanie...

Zdrowy i bezpieczny kręgosłup. Jakie buty wybrać do ćwiczeń?

Siedzący tryb życia, niewłaściwa postawa ciała oraz nieodpowiednio dobrane obuwie to najczęstsze przyczyny bólów kręgosłupa. Jak im zapobiegać? Bez wątpienia lekarstwem będzie regularna aktywność fizyczna. Okazuje się jednak, że nie wystarczy się ruszać, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Trzeba robić to w dobrze dopasowanych butach treningowych!

spis treści

1. Zdrowy i bezpieczny kręgosłup a aktywność fizyczna

Mimo że w ciągu ostatnich kilku lat znacząco poprawiliśmy się w kwestiach zdrowych nawyków, a ilość osób żyjących aktywnie stale rośnie, wciąż spędzamy 8, a nawet 10 godzin dziennie w pozycji siedzącej, niejednokrotnie zaniedbując właściwą postawę ciała. Wystarczy przyjrzeć się sobie w trakcie pracy przy komputerze, by zauważyć, że górna część tułowia pozostaje nienaturalnie pochylona, a głowę i odcinek szyjny kręgosłupa mocno wysuwamy do przodu.

Zobacz film: "Bóle kręgosłupa"

Jeśli dodatkowo zakładamy nogę na nogę, cierpi również dolna część pleców. Nie dziwią więc dotkliwe dolegliwości bólowe, którym chcemy zapobiegać, regularnie uprawiając sport. I choć rzeczywiście aktywność fizyczna pomaga w tego typu schorzeniach, fizjoterapeuci i trenerzy zgodnie przyznają, że aby dbać o zdrowie i bezpieczeństwo kręgosłupa, trzeba: wiedzieć, jak ćwiczyć i zainwestować w odpowiednie buty sportowe!

2. Jakie buty wybrać do ćwiczeń, by nie obciążać kręgosłupa?

Oferta butów sportowych dobrych firm jest ogromna. Trzeba jednak rozróżnić buty do biegania, buty do fitnessu czy crossfitu i sneakersy, czyli sportowe buty przeznaczone do chodzenia. Każdy rodzaj obuwia sportowego charakteryzuje się inną konstrukcją i właściwościami, dlatego warto wybrać model przeznaczony do dyscypliny sportowej, którą uprawiamy. Jak znaleźć właściwe obuwie do ćwiczeń, które odciąży kręgosłup i stawy?

  1. Unikaj płaskich podeszw. Od dawna znane nam są wyniki badań, z których wynika, że noszenie całkowicie płaskiego obuwia nie wpływa korzystnie na stan kręgosłupa, a wręcz może przyczyniać się do powstawania dolegliwości bólowych. Lekarze ortopedzi zalecają noszenie na co dzień butów na obcasie lub podwyższeniu około 2-3 centymetrów. Płaskie buty takie, jak trampki czy tenisówki, mimo że mają status butów sportowych, zdecydowanie nie sprawdzą się również na treningu! Płaskie podeszwy utrudniają prawidłowe wykonywanie ćwiczeń i nadmiernie obciążają kręgosłup i stawy. Po treningu w płaskich trampkach prawdopodobieństwo wystąpienia bólu kręgosłupa, kolan i stóp jest praktycznie stuprocentowe. A jeśli w takim obuwiu będziemy trenować regularnie, dolegliwości będą się pogłębiać.
  2. Wybierz dobrze wyprofilowane buty treningowe. Problem z trampkami polega na braku właściwego wyprofilowania podeszwy oraz wkładki wewnątrz buta, przez co stopa układa się płasko, a nie w naturalny dla niej sposób. Wpływa to na powstawanie wad postawy, a prawidłowe wykonywanie ćwiczeń w trakcie treningu graniczy z cudem. Dlatego podstawową kwestią przy wyborze butów treningowych jest zwrócenie uwagi na wyprofilowanie. Dobre obuwie do ćwiczeń ma charakterystyczne sklepienie pod śródstopiem i nieco grubszą warstwę podeszwy pod piętą. W takich butach zyskujemy już na starcie, bo dzięki odpowiedniemu ułożeniu stóp odciążamy stawy i kręgosłup!
  3. Stabilizacja od stóp do głów. Wiele ćwiczeń na zdrowy kręgosłup opiera się na pozycjach statycznych, w których najważniejsze jest utrzymanie równowagi. Aby w takich momentach pracować bez obciążania pleców, potrzebujemy butów, które są dobrze dopasowane i stabilnie trzymają stopę. I choć trenerzy polecają obuwie z miękką, materiałową cholewką, która umożliwia optymalną wentylację, warto zwrócić uwagę na to, czy stopa w bucie nie przesuwa się i nie chwieje na boki. Stawiasz na lekkie buty sportowe z materiału? Wybierz takie, które na wysokości śródstopia wzmocniono wstawkami z gumy lub skóry i solidnym systemem sznurowania!
  4. Zadbaj o amortyzację dla stawów i kręgosłupa. Jedną z najczęściej wymienianych, pożądanych cech butów treningowych jest amortyzacja. Dlaczego jest ważna? Bo podczas wykonywania ćwiczeń dynamicznych, na przykład podskoków, burpees czy biegu, twardo lądujemy na podłożu z ogromną siłą całego ciężaru naszego ciała. W tym przypadku w odciążeniu stawów i kręgosłupa pomocne okażą się dwie kwestie: poprawna technika ćwiczenia oraz obuwie z amortyzacją. Buty treningowe z pianką lub poduszką powietrzną w podeszwie zabezpieczą kręgosłup i stawy przed przyjmowaniem obciążeń. Jednak ważne również, by popracować nad motoryką ruchu i przykładać się do poprawnego wykonywania ćwiczeń!

Odpowiednio dobrane buty do ćwiczeń to podstawa wyposażenia każdego sportowca, która pozwoli dbać o zdrowy i bezpieczny kręgosłup. Warto wybrać obuwie wyprofilowane zgodnie z anatomicznym kształtem stopy, ze stabilną cholewką i dobrą amortyzacją.

Wybór odpowiednich butów sportowych może okazać się trudny
Wybór odpowiednich butów sportowych może okazać się trudny (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.