Trwa ładowanie...

Zumba - charakterystyka, rodzaje, metody ćwiczeń

Zumba jest rodzajem dynamicznego tańca, który skutecznie spala kalorie. Trening zumby pozytywnie wpływa na umysł i ciało. Na zajęciach można zapomnieć o codziennej rutynie, a wyzwolić z siebie skrywane pokłady energii. Zumba to aktywność dla każdego, warto z niej skorzystać. Poznaj zalety tego tańca.

Zobacz film: "Zumba"

spis treści

1. Czym jest zumba

Taniec zumba został wymyślony w Ameryce Południowej, a dokładniej w Kolumbii. Zumba została stworzona dość niedawno, bo zaledwie pod koniec XX wieku. Zumba łączy w sobie dwa rodzaje aktywności: taniec i trening aerobowy.

Trening zumby odbywa się najczęściej na sali tanecznej, ale także na świeżym powietrzu. W zajęciach może brać udział większa grupa ludzi. Taniec ten spala naprawdę dużo kalorii z tego względu, że oprócz zwykłych ćwiczeń aerobowych, dodawane są elementy salsy czy samby. Podczas treningu wykorzystywana jest bardzo dynamiczna muzyka do zumby, do której wykonywane są konkretne układy taneczne, opracowane wcześniej przez trenerów.

Zumba zdobywa sobie coraz więcej sympatyków. Tańcząc, ciało spala ogromną ilość kalorii, a ta forma aktywności wpływa pozytywnie na każdego człowieka. Pierwsze zajęcia zumby często są wprowadzeniem do długiej przygody z tym sportem.

Poznaj 5 sposobów na poprawę kondycji bez siłowni
Poznaj 5 sposobów na poprawę kondycji bez siłowni [6 zdjęć]

Nie lubisz siłowni? Przechodzą cię ciarki na samą myśl o bieżni czy podnoszeniu ciężarów? Istnieje kilka...

zobacz galerię

2. Rodzaje zumby

Tańczyć zumbę można na kilka sposobów. Jeżeli ktoś dotychczas nie miał styczności z żadnym rodzajem sportu czy tańca, idealnym rozwiązaniem będzie zapisanie się na zajęcia zumby dla początkujących. Prowadzone są one przez doświadczonych trenerów, którzy dopasowują aktywność do możliwości ćwiczącej grupy. Muzyka jest nieco mniej dynamiczna, a kroki nieskomplikowane. Podczas zumby dla początkujących spala się nieco mniej kalorii. Z biegiem czasu uczestnicy mogą przekwalifikowywać się na wyższe poziomy trudności.

Jeżeli na zajęcia taneczne zumby chcą zapisać się osoby starsze, to również znajdą formę zumby dostosowaną do ich potrzeb. Specjalny trening opracowany z myślą o seniorach nazywany jest zumba gold.

Jeżeli taniec zumby dla początkujących jest już niewystarczający i czujemy, że potrzebujemy czegoś więcej, to można skorzystać z zajęć zumby odbywających się w wodzie albo z zajęć zumby z obciążeniem.

Musisz to wiedzieć

Co ciekawe, na zajęcia zumby mogą udać się także dzieci. Istnieją specjalne programy dla najmłodszych, a także wspólne treningi dla rodziców z dziećmi. Jest to więc świetna forma aktywności, zabawy i spędzania wolnego czasu w inny sposób, niż oglądając z pociechami bajki w telewizji.

3. Zalety zumby

Zalet wynikających z tańczenia zumby jest wiele. Można do nich zaliczyć:

  • Świadomość własnego ciała – ruszając się, wiemy, jak pracuje nasze ciało. Zaczynamy przekraczać granice, nasze ciało staje się bardziej rozciągnięte – potrafi więcej. Zumba fitness jest bardzo dobrą formą aktywności dla ciała.
  • Szybki spadek masy ciała – podczas godzinnych zajęć tańca zumby można stracić nawet 500 kalorii – to sporo jak na jednorazowy trening.
  • Poprawa kondycji fizycznej – można to szybko zaobserwować. Wystarczy zapamiętać, jak zachowywaliśmy się na pierwszych zajęciach zumby, a z jaką łatwością przychodzi nam wytrzymanie całej godziny zajęć po miesiącu regularnych ćwiczeń.
  • Brak monotonii – każde zajęcia taneczne zumby są inne, często powtarzamy te same ruchy, ale za każdym razem uczymy się czegoś nowego. Muzyka jest kolejnym atutem, dzięki któremu można zapomnieć o nudzie i rutynie podczas tańczenia zumby. Taniec zumba z całą pewnością pozwoli cieszyć się z każdej minuty ruchu.
  • Poprawa wyglądu sylwetki – ciało wykonując wiele, różnych i aktywujących za każdym razem inne partie mięśniowe ruchów, ma możliwość ujędrnienia się i wymodelowania sylwetki. Obserwując siebie, już po miesiącu zauważymy pierwsze efekty zumby.

Zumba znacznie poprawia także nasze poczucie rytmu. Praca z muzyką otwiera przed nami nowe możliwości. Zumbę można tańczyć również w domu. Można wymyślać dowolne kroki albo sięgnąć po gotowy materiał (takich jest wiele w Internecie).

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się na zajęcia w grupie. Oprócz tego, że odpoczniemy od codzienności i rutyny, to będziemy mieli możliwość poznania nowych osób i nawiązania nowych znajomości.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.