Trwa ładowanie...

Zumba - rodzaje, zalety, ćwiczenia, ubiór, muzyka, cena, zumba w domu

Zumba jest rodzajem dynamicznego tańca, który skutecznie spala kalorie. Trening zumby pozytywnie wpływa na umysł i ciało. Na zajęciach można zapomnieć o codziennej rutynie, a wyzwolić z siebie skrywane pokłady energii. Zumba to aktywność dla każdego, warto z niej skorzystać. Poznaj zalety tego tańca.

spis treści

1. Co to jest zumba?

Taniec zumba został wymyślony w Ameryce Południowej, a dokładniej w Kolumbii. Zumba została stworzona dość niedawno, bo zaledwie pod koniec XX wieku. Zumba łączy w sobie dwa rodzaje aktywności: taniec i trening aerobowy.

Zobacz film: "Zumba"

Trening zumby odbywa się najczęściej na sali tanecznej, ale także na świeżym powietrzu. W zajęciach może brać udział większa grupa ludzi. Taniec ten spala naprawdę dużo kalorii z tego względu, że oprócz zwykłych ćwiczeń aerobowych, dodawane są elementy salsy czy samby.

Podczas treningu wykorzystywana jest bardzo dynamiczna muzyka do zumby, do której wykonywane są konkretne układy taneczne, opracowane wcześniej przez trenerów.

Zumba zdobywa sobie coraz więcej sympatyków. Tańcząc, ciało spala ogromną ilość kalorii, a ta forma aktywności wpływa pozytywnie na każdego człowieka. Pierwsze zajęcia zumby często są wprowadzeniem do długiej przygody z tym sportem.

Poznaj 5 sposobów na poprawę kondycji bez siłowni
Poznaj 5 sposobów na poprawę kondycji bez siłowni [6 zdjęć]

Nie lubisz siłowni? Przechodzą cię ciarki na samą myśl o bieżni czy podnoszeniu ciężarów? Istnieje kilka

zobacz galerię

1.1. Historia zumby

Zumba została stworzona przez Alberta „Beto” Pereza, sławnego kolumbijskiego trenera fitnessu, który zapomniał przynieść kasetę z muzyką do aerobiku, co zmusiło go do improwizowania i użycia prywatnej kolekcji muzyki latynoskiej. Okazało się, że zajęcia zakończyły się pomyślnie i Perez postanowił kontynuować ćwiczenia fitness z taką muzyką.

W 1999 roku pomysł na te zajęcia zawitał do Ameryki, potem rozprzestrzeniał się dalej. Zumba w Polsce to także obecnie popularny sport. Szacuje się, że w 2006 roku na całym świecie było ponad 2000 instruktorów zumby. Zajęcia zumby to nie tylko tańce latynoamerykańskie, ale też inna muzyka i rytmy, takie jak:

 • salsa;
 • merengue;
 • cumbia;
 • reggaeton;
 • flamenco;
 • samba;
 • tango;
 • cha-cha;
 • hip-hop.

2. Rodzaje zumby

Zajęcia zumby zazwyczaj dzielą się na te dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można zapisać się także na różne rodzaje zumby:

 • zumba – czyli „tradycyjna” forma zumby, w takiej postaci, w jakiej została wymyślona przez Alberta „Beto” Pereza, wykorzystująca głównie muzykę latynoamerykańską;
 • zumba gold – zajęcia zumby stworzone dla osób starszych;
 • zumba toning – ćwiczenia siłowe, modelujące mięśnie, z wykorzystaniem hantli oraz latynoamerykańskiej muzyki;
 • aqua zumba – rodzaj aqua aerobiku w rytmach latynoskich – najbardziej mecząca forma zumby;
 • zumbatomic – zajęcia zumby dla dzieci;
 • zumba jako trening obwodowy – intensywne ćwiczenia siłowe oraz aerobik w mieszance dobranej do konkretnych potrzeb ćwiczącego.

Tańczyć zumbę można na kilka sposobów. Jeżeli ktoś dotychczas nie miał styczności z żadnym rodzajem sportu czy tańca, idealnym rozwiązaniem będzie zapisanie się na zajęcia zumby dla początkujących. Prowadzone są one przez doświadczonych trenerów, którzy dopasowują aktywność do możliwości ćwiczącej grupy.

Muzyka jest nieco mniej dynamiczna, a kroki nieskomplikowane. Podczas zumby dla początkujących spala się nieco mniej kalorii. Z biegiem czasu uczestnicy mogą przekwalifikowywać się na wyższe poziomy trudności.

Jeżeli na zajęcia taneczne zumby chcą zapisać się osoby starsze, to również znajdą formę zumby dostosowaną do ich potrzeb. Specjalny trening opracowany z myślą o seniorach nazywany jest zumba gold.

Jeżeli taniec zumby dla początkujących jest już niewystarczający i czujemy, że potrzebujemy czegoś więcej, to można skorzystać z zajęć zumby odbywających się w wodzie albo z zajęć zumby z obciążeniem.

Co ciekawe, na zajęcia zumby mogą udać się także dzieci. Istnieją specjalne programy dla najmłodszych, a także wspólne treningi dla rodziców z dziećmi. Jest to więc świetna forma aktywności, zabawy i spędzania wolnego czasu w inny sposób, niż oglądając z pociechami bajki w telewizji.

3. Zalety zumby

Zalet wynikających z tańczenia zumby jest wiele. Można do nich zaliczyć:

 • większa świadomość własnego ciała - ruszając się, wiemy, jak pracuje nasze ciało. Zaczynamy przekraczać granice, nasze ciało staje się bardziej rozciągnięte i potrafi więcej,
 • spadek masy ciała - podczas godzinnych zajęć tańca zumby można stracić nawet 500 kalorii,
 • poprawa kondycji fizycznej - po pewnym czasie z łatwością przychodzi wytrzymanie całej godziny zajęć,
 • brak monotonii - każde zajęcia taneczne zumby są inne, często powtarzamy te same ruchy, ale za każdym razem uczymy się czegoś nowego. Muzyka jest kolejnym atutem, dzięki któremu można zapomnieć o nudzie i rutynie podczas tańczenia zumby,
 • poprawa wyglądu sylwetki – ciało wykonując wiele, różnych i aktywujących za każdym razem inne partie mięśniowe ruchów, ma możliwość ujędrnienia się i wymodelowania sylwetki,
 • pozytywny wpływ na stan zdrowia - regularny wysiłek fizyczny zapobiega chorobom układu krwionośnego i zmniejsza poziom stresu,
 • zumba może być wykonywana przez każdego - bez względu na wiek, kondycję czy sprawność fizyczną.
 • poprawa poczucia rytmu - zumba sprawia, że łatwiej tańczyć nam również do innej muzyki.
 • dawka endorfin - zumba sprawia, że czujemy się znacznie lepiej i mamy energie do dalszego działania.

4. Ćwiczenia zumby

Zumba to ćwiczenia, które wykonujemy przy energicznej muzyce. Charakteryzuje się prostymi układami choreograficznymi, dzięki czemu nie są to ćwiczenia, które wykonać mogą tylko zaawansowani ćwiczący. Zajęcia zumby to świetny sposób na poprawę nastroju oraz wyćwiczenie ciała.

Zumba występuje w kilku formach, które wykonuje się w różnych klubach także w Polsce. Najpopularniejszą formą jest zwykła, tradycyjna zumba, jednak do dyspozycji mamy także zumbę gold, przeznaczoną dla osób starszych. Charakteryzuje się prostszymi i mniej intensywnymi układami choreograficznymi niż tradycyjna zumba. Oprócz osób starszych w zajęciach zumby gold mogą także brać udział osoby początkujące.

Zumba toning wykonywana jest w wolniejszym tempie, a jej wykonywanie nastawione jest głównie na kształtowanie rzeźby ciała oraz poprawianie wyglądu i siły mięśni. Często podczas zajęć zumby toning wykorzystuje się hantle oraz ciężarki. Zumba toning gold jest to zumba toning w wersji dla osób starszych lub początkujących, o mniejszym tempie i intensywności.

Zumba aqua to zumba wykonywana na basenie w wodzie, jest to latynoamerykański taniec, w który wplecione są elementy wodnego aerobiku. Jest to również bardzo popularna forma zumby, której wykonywanie pomoże nam wykształcić piękną sylwetkę, a także dobrze wpłynie na nasze krążenie i jędrność skóry.

Zumbatomic to zumba dla dzieci, która charakteryzuje się wolniejszym tempem i zajęciami bardziej skupionymi na dobrej zabawie. Dzięki niej dzieci zażywają potrzebnego ruchu i dobrze się bawią.

Zumba jest idealną rozrywką na wieczór, ponieważ po sesji treningowej zumby, będziemy mieć świetne samopoczucie i pozbędziemy się problemów z zasypianiem lub skupieniem czy depresją.

5. Dla kogo przeznaczona jest zumba?

Zumba sprawdzi się u osób, które nie znoszą nudy i cenią dobrą zabawę. Świetna atmosfera i pełen energii instruktor sprawi, że zapomnimy o podejmowanym wysiłku. W przypadku zumby nie istnieją ograniczenia związane z wiekiem czy kondycją fizyczną.

Zumba będzie doskonałym wyborem u osób, którym zależy na poprawie swojej kondycji, sylwetki oraz zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. W przypadku problemów zdrowotnych przed rozpoczęciem ćwiczeń powinniśmy skonsultować się ze swoim lekarzem.

6. Jak ubrać się na zumbę?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń ważne jest dobranie odpowiedniego obuwia. Najlepiej wybrać buty do treningu fitness. Będą one wygodne oraz zapewnią dobrą amortyzację. Pozwoli to uniknąć kłopotów z kręgosłupem i stawami.

Ubiór na zumbę jest dowolny. Najważniejsze, aby był wygodny i nie krępował naszych ruchów. Kobiety najczęściej wybierają leginsy lub spodnie dresowe i wygodną bluzkę. Odpowiednio dobrana odzież będzie dobrze odprowadzać wilgoć.

7. Muzyka do zumby

Zumba to połączenie tańca z aerobikiem. Muzycznie i choreograficznie, zumba łączy w sobie elementy tańca i kultury hip-hop, soca, samby, salsy, merengue, mambo oraz tańca brzucha charakterystycznego dla filmów z Bollywood. Zumba zawiera również elementy sztuk walki.

Oprócz tych elementów, zumba wykorzystuje elementy treningów siłowych, takie jak przysiady czy wypady, a także trening cardio. Dzięki temu, ćwiczenie zumby pozytywnie wpływa na nasze ciało, a także pozwala nam się rozwijać duchowo. Muzyka, do jakiej będziemy wykonywać ćwiczenia zumby nie musi być konkretna lub licencjonowana.

Muzykę do zumby znaleźć możemy w serwisach streamingowych lub na serwisie YouTube, wystarczy, że wyszukamy tam playlisty Zumba Fitness. W internecie znajdziemy dużo piosenek lub remixów popularnych utworów, które posiadają odpowiednie charakterystyki pozwalające nam ćwiczyć zumbę do tej muzyki. Latynoska muzyka do zumby to świetny wybór.

Muzyka do zumby powinna być energiczna, co pozwoli nam lepiej wykonywać ćwiczenia
Muzyka do zumby powinna być energiczna, co pozwoli nam lepiej wykonywać ćwiczenia (123RF)

8. Ile kosztuje zumba?

Jeśli chcemy zapisać się na zumbę, powinniśmy udać się do klubu fitness. Obecnie większość klubów oferuje tego typu zajęcia. Koszt zajęć zależy od klubu i wielkości miasta. W Warszawie za miesięczny karnet zapłacimy od 150-500 zł, natomiast w mniejszych miejscowościach koszt jest znacznie niższy. Aby sprawdzić czy są to odpowiednie dla nas ćwiczenia, możemy zakupić jednorazowe wejście w kwocie od 10-50 zł.

9. Zumba w domu

Jeśli w miejscu, gdzie mieszkasz, nie ma organizowanych zajęć zumby, możesz zamówić płytę DVD z zajęciami, by ćwiczyć samodzielnie zumbę w domu. W Internecie także znajdziemy gotowe układy taneczne do zumby. Podczas ćwiczeń można wykorzystać ciężarki, by uczynić trening bardziej intensywnym.

Każda aktywność fizyczna przyniesie dużo korzyści – obojętnie, czy jest to jazda na rowerze, jogging, pływanie, spacerowanie, czy aerobik. Najważniejsze, by sprawiała ona przyjemność tak jak na przykład zumba.

Tańcz i chudnij - sprawdź, dzięki którym tańcom schudniesz najwięcej
Tańcz i chudnij - sprawdź, dzięki którym tańcom schudniesz najwięcej [9 zdjęć]

Taniec to radosna forma ćwiczeń fizycznych – pozwala na ekspresję oraz zachowanie odpowiedniej wagi

zobacz galerię
Zumba to sposób na schudnięcie i poprawę wyglądu sylwetki.
Zumba to sposób na schudnięcie i poprawę wyglądu sylwetki. (unsplash)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.