Trwa ładowanie...

Bieganie i inne sporty – sprawdź, ile spalisz kalorii

Uprawianie różnych sportów niesie ze sobą liczne korzyści dla zdrowia. Jest to najlepszy sposób na wymodelowanie sylwetki i poprawę samopoczucia. Intensywny wysiłek fizyczny to także silne spalanie kalorii. Przy niektórych formach aktywności spalimy ich więcej, przy innych mniej. Poniżej prezentujemy dane dotyczące spalania kalorii z uwzględnieniem różnych rodzajów sportu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Spalanie kalorii – podstawowe uwarunkowania

To, czy w czasie treningu spalimy 300, 400 czy nawet 1000 kalorii zależy od szeregu różnych czynników, wśród których najważniejsze to:

  • długość treningu - wiele osób nie trenuje wystarczająco długo, by móc osiągnąć zadowalające efekty. Ma to związek z tym, że organizm w różny sposób gospodaruje ilością paliwa, które otrzymuje. Wysiłek, który jest kontynuowany pomimo odczuwanego zmęczenia sprawia, że trening jest bardziej efektywny.
  • tempo - wykonywanie codziennie tego samego treningu w tym samym tempie sprawia, że organizm po pewnym czasie zaczyna przyzwyczajać się do pewnym bodźców, przez co nie budujemy kondycji na odpowiedni poziomie, a ilość spalanych kalorii w czasie wysiłku spada.
  • płeć - mężczyźni spalają więcej kalorii niż kobiety i to z dwóch powodów. Jednym z nich jest waga. Zazwyczaj mężczyźni ważą znacznie więcej niż kobiety, a większa waga to również lepsze i szybsze spalanie. Ponadto mężczyzna, nawet jeśli waży tyle samo co kobieta, jest zazwyczaj bardziej umięśniony, a energia jest szybciej tracona przez mięśnie niż przez tłuszcz.
  • częstotliwość - nikt nie mówi, że nie można wykonywać ćwiczeń więcej niż raz czy dwa razy w tygodniu. Żeby móc zachować bezpieczeństwo w czasie treningu warto jednak jego intensywność zwiększać stopniowo, czyli jednorazowo maksymalnie o 10%.

Więcej kalorii spalimy również wtedy, gdy  trening będziemy wykonywać z obciążeniem, a także kiedy pokusimy się o wykonywanie ćwiczeń cardio,  gdyż przyspieszają one metabolizm i zwiększają wytrzymałość.

Ile spalimy kalorii w trakcie różnych aktywności? Poniżej prezentujemy krótki przegląd w tym temacie. Zaprezentowane wyniki są prawdziwe przy założeniu, że trening trwa godzinę i jest wykonywany przez osoby ważące 65 lub 75 kg.

2. Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to znakomity sposób na spalanie kalorii
Jazda na rowerze to znakomity sposób na spalanie kalorii
Najmodniejsze rodzaje aktywności fizycznej
Najmodniejsze rodzaje aktywności fizycznej [10 zdjęć]

To dyscyplina łącząca w sobie cechy baletu i fitnessu. Doskonale wpływa na mięśnie kręgosłupa i postawę

zobacz galerię

To dobry sposób na zdrowe odchudzanie. Aktywność nóg w połączeniu z wdychanym powietrzem sprawia, że lepiej funkcjonuje układ mięśniowy, oddechowy i krwionośny, a ciało wysmukla się (zwłaszcza uda i łydki). Ponadto jazda rowerem koi nerwy i wycisza wewnętrznie.

aktywność/tempoilość spalanych kalorii w ciągu godziny
65 kg75 kg
jazda na rowerze/10 km/h227262
jazda na rowerze/11-15 km/h260300
jazda na rowerze/19-22 km/h520600

3. Bieganie

Bieganie przyczyni się do utraty nadmiernych kilogramów
Bieganie przyczyni się do utraty nadmiernych kilogramów

Gdy tylko robi się ciepło, w parkach, lasach i na chodnikach można spotkać biegaczy. Bieganie stanowi wspaniałe wsparcie treningu siłowego ukierunkowanego na rozwój mięśni danej partii ciała. W czasie joggingu wzmocnieniu ulegają mięśnie brzucha, ramion, nóg, pośladków. Przeciętnie biegacz w trakcie godziny biegu jest w stanie spalić 400-700 kcal. Jeśli trasa biegnie po wzniesieniach ilość spalanych kalorii również wzrasta.

aktywność/tempoilość spalanych kalorii w ciągu godziny
65 kg75 kg
bieg/6,5 km/h390450
bieg/8 km/h539622
bieg/10 km/h682787

4. Fitness/trening

Zajęcia fitness lub trening sprawią, że pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu
Zajęcia fitness lub trening sprawią, że pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu

Zainteresowanie fitnessem w Polsce ciągle rośnie. Obecnie w klubach fitness mamy możliwość wyboru pomiędzy kilkudziesięcioma formami treningu. W zależności od rodzaju podejmowanych ćwiczeń, fitness można zużyć różną ilość energii. Poniższa tabela przedstawia ilość traconych kalorii w czasie uprawiania aerobicu.

aktywność/tempoilość spalanych kalorii w ciągu godziny
65 kg75 kg
aerobic/spokojne338390
aerobic/umiarkowane390450
aerobic/intensywne474547

Innym rodzajem treningu, z którego wynikają liczne korzyści dla zdrowia oraz sylwetki, są ćwiczenia wykonywane na siłowni. W ich trakcie możesz popracować nad wybranymi partiami ciała i dzięki temu skutecznie je wymodelować. Podczas ćwiczeń siłowych poprawia się elastyczność ścięgien i mięśni, co stanowi lepszą ochronę przed kontuzjami. Ponadto taki trening z obciążeniem przeciwdziała osteoporozie, zwiększa wydolność organizmu i poprawia metabolizm.

aktywność/tempoilość spalanych kalorii w ciągu godziny
65 kg75 kg
siłownia/niska intensywność227262
siłownia/średnia intensywność445525
siłownia/wysoka intensywność552637

5. Pływanie i inne sporty wodne

Pływanie to jeden z najlepszych sposobów na utratę wagi
Pływanie to jeden z najlepszych sposobów na utratę wagi

Patrząc na smukłe i jędrne sylwetki osób, które trenują sporty wodne można dojść do wniosku, że są one dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Pływanie wymaga wysiłku wielu grup mięśni.  Pracujące partie ciała ulegają wzmocnieniu, a kalorie są spalane szybciej. Podczas pływania odciążane są stawy. Siła wyporu wody niweluje sporą część grawitacji, dlatego też w czasie pływania czujemy się lżejsi, nie dokucza nam ból kolan ani kręgosłupa. W zależności od wybranego stylu pływania, spalanie kalorii będzie różne. Najwięcej kalorii stracimy pływając kraulem.

aktywność/tempoilość spalanych kalorii w ciągu godziny
65 kg75 kg
pływanie kraulem/szybkie650750
pływanie stylem klasycznym /szybkie669772
pływanie stylem grzbietowym/szybkie617712

6. Trekking

Podczas trekkingu możemy ćwiczyć wszystkie partie ciała
Podczas trekkingu możemy ćwiczyć wszystkie partie ciała

Trekking to pośrednia forma treningu między wspinaczką, a rekreacyjnym chodzeniem po górach. Jest wspaniałą alternatywą dla tych, którzy nie mają silnej motywacji do regularnego biegania czy jazdy rowerowej. Chodząc po górach można połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli podziwiać wspaniałe krajobrazy i jednocześnie wpłynąć pozytywnie na swoje samopoczucie.

aktywność/tempo65 kg75 kg
trekking/umiarkowane344397

7. Tenis ziemny

Tenis ziemny to doskonały sposób na utratę kilogramów, a jednocześnie dobra zabawa
Tenis ziemny to doskonały sposób na utratę kilogramów, a jednocześnie dobra zabawa

To sport zarówno szybkościowy jak i wysiłkowy, który wymaga dużego zaangażowania oraz skupienia. W trakcie gry w tenisa wzmacniają się mięśnie, zwiększa się refleks, poprawia koordynacja ruchowa. Gra w tenisa wzmacnia odporność organizmu i pomaga w profilaktyce chorób serca oraz cukrzycy, ma również zbawienny wpływ na spalanie kalorii.

aktywność/tempo65 kg75 kg
tenis ziemny/umiarkowane572660

8. Nordic walking

Nordic walking jest w ostatnim czasie bardzo popularny
Nordic walking jest w ostatnim czasie bardzo popularny

Angażuje praktycznie 90% mięśni i pozwala na znacznie efektywniejsze spalanie kalorii niż tradycyjny marsz. Dzięki wykorzystaniu kijków obciążenie kręgosłupa oraz stawów jest znacznie mniejsze (nawet o 5 kilogramów przy równym podłożu). Dzięki temu możemy ćwiczyć wytrzymałość i jednocześnie zadbać o swoją sylwetkę. Spalanie kalorii i zużycie tlenu w czasie nordic walkingu jest w porównaniu do tradycyjnego marszu utrzymane na poziomie 20% wyższym.  Zwiększa się ponadto tętno. Nawet po wykonaniu kilku treningów możliwe jest obserwowanie efektów takich jak szczuplejsza talia i wymodelowane mięśnie brzucha.

aktywność/tempo65 kg75 kg
nordic walking/umiarkowane364420

Letnia pora to świetny czas na wszelkiego typu aktywność ruchową. Każdy z wymienionych wyżej sportów jest dobry, by jednocześnie zadbać o swoje zdrowie i zgrabną sylwetkę. Z naszych obliczeń wynika, że najwięcej kalorii spalimy w trakcie szybkiego biegu, gry w tenisa oraz pływania kraulem. Bez względu jednak na to, jaką formę aktywności preferujemy, przeplatajmy jedną aktywność inną, ponieważ większa różnorodność ćwiczeń to również szybsze spalanie kalorii.

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze sklepu

Do obliczeń ilości spalanych kalorii użyto kalkulatora: kalkulatorkalorii.net

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.