Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Ergometr wioślarski - zalety, technika

Avatar placeholder
Natalia Świtalska 05.05.2021 17:21
Ćwiczenia na ergometrze angażują 95% wszystkich partii mięśniowych
Ćwiczenia na ergometrze angażują 95% wszystkich partii mięśniowych (Zdjęcie kobiety na ergometrze wioślarskim / Shutterstock)

Po wejściu do siłowni, pierwsze, co rzuci ci się w oczy, to rzędy bieżni, rowerków treningowych, a także dźwignie do podnoszenia ciężarów. Jeśli będziesz miała szczęście, to gdzieś w przyciemnionym rogu pomieszczenia uda ci się dostrzeć specyficzną maszynę do wiosłowania – ergometr wioślarski, całkowicie zapomniany, a przecież tak fantastyczny wynalazek budujący siłę, kondycję, zdrowie i sylwetkę.

spis treści

1. Ergometr wioślarski - zalety

Ergometr wioślarski to najprawdopodobniej najlepszy sprzęt dostępny w siłowni. Ćwicząc na ergometrze wioślarskim, włączasz do pracy 95% wszystkich partii mięśniowych w regularny i kontrolowany sposób. Jest on znacznie lepszy od bieżni czy rowerków, które skupiają się wyłącznie na mięśniach nóg.

Ćwiczenia na ergometrze wioślarskim prowadzą do spalenia większej ilości kalorii niż bieganie, a nawet pływanie. W ciągu godzinnego treningu z ergometrem wioślarskim można spalić od 700 do 750 kalorii mimo umiarkowanego tempa ćwiczeń.

Zobacz film: "Ćwiczenia na barki i ramiona"

Ergometr wioślarski posiada czytelny wyświetlacz, który pozwoli ci sprawdzić, ile kalorii spaliłaś, a także jakie masz tętno w danym momencie. Możesz także śledzić czas, jaki pozostał ci do zakończenia sesji ćwiczeń. Niektóre modele ergometrów dają możliwość przeprowadzenia wirtualnych treningów, a nawet wyścigów z innymi osobami poprzez elektroniczne połączenie maszyn, co efektywnie zmotywuje cię do działania.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

2. Ergometr wioślarski - technika

Większość ludzi unika ergometru wioślarskiego w związku z kłopotliwym ułożeniem ciała podczas ćwiczeń. Gdy wiosłujesz, siedzisz bardzo nisko, w związku z czym reszta ludzi „góruje” nad tobą. Dodatkowym utrudnieniem związanym z ergometrem wioślarskim jest to, że trening z tym przyrządem wymaga nie tylko siły, ale także cierpliwości. Mimo że wiosłowanie ergometrem wygląda na łatwe ćwiczenie, minie trochę czasu, zanim nauczysz się odpowiedniej techniki.

Siła wiosłowania pochodzi od pracy nóg, mimo tego większość ludzi skupia ciężar na ramionach i plecach. Następnym błędem osób ćwiczących na ergometrze wioślarskim jest zbyt duży nacisk na samą maszynę, co często kończy się nadwyrężeniem części krzyżowej kręgosłupa.

Kontuzje pleców są bardzo częste w związku z niewłaściwym przygotowaniem do ćwiczeń, dlatego najlepiej jest zrobić krótką rozgrzewkę przed rozpoczęciem ćwiczeń na ergometrze wioślarskim.

Pamiętaj – odpowiednia technika wiosłowania wiąże się z koordynacją wszystkich mięśni. Gdy chwycisz drążek, wyprostuj nogi i zacznij przyciągać go do siebie. W momencie, gdy uchwyt przekroczy linię kolan, wykonaj ruch ramionami. Na koniec odchyl lekko ciało do tyłu. Kontynuacja treningu wymaga zrobienia tego samego, ale w odwrotnej kolejności. Aby nie zniechęcić się zbyt szybko, możesz robić regularne przerwy między sesjami, a w miarę upływu czasu zwiększać intensywność ćwiczenia, skracając przy tym czas przerwy.

Pracując z ergometrem wioślarskim, możesz zauważyć efekty już po dwóch lub trzech tygodniach – pod warunkiem, że zastosujesz odpowiednią technikę. Nikt nie wymaga od ciebie wiedzy na temat tego, jak wiosłować, już przy pierwszej styczności ze sprzętem. Zanim zdecydujesz się na ćwiczenia na ergometrze wioślarskim, porozmawiaj z trenerem w fitness klubie. On rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące treningu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze