Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Łyżwy - zalety, nauka

Avatar placeholder
27.04.2021 16:24
Łyżwy - zalety, nauka
Łyżwy - zalety, nauka

Jazda na łyżwach to jeden z najtańszych i najchętniej wybieranych przez kobiety i dzieci sportów zimowych. Akurat ten sport zimowy można uprawiać w miastach, wystarczy znaleźć kryte lub odkryte lodowisko. Nie trzeba wyjeżdżać w góry, jak w przypadku jazdy na nartach czy snowboardzie.

spis treści

1. Łyżwy - zalety

Czy warto jeździć na łyżwach? To pytanie wydaje się retoryczne. No pewnie, że warto. Także zimą, gdy na dworze mroźno i sypie śnieg. Jazda na łyżwach to jeden ze sportów zimowych, który świetnie wpływa na sylwetkę. Aby pojeździć na łyżwach, nie musisz od razu planować długiego urlopu czy kupować kosztownego sprzętu. Łyżwy to niedroga aktywność fizyczna, a gwarantuje nie tylko świetną zabawę, ale i smukłą figurę.

Z jazdą na łyżwach jest jak z całowaniem – tego się nie zapomina. Jeśli więc w dzieciństwie kręciłaś piruety na osiedlowej ślizgawce, teraz możesz śmiało zakładać łyżwy. Jeśli nie wiesz, jak wzmocnić mięśnie nóg czy zadbać o sylwetkę zimą, jazda na łyżwach to sport właśnie dla ciebie.

Wyjście na lodowisko nie wymaga szczególnych planów, wyjazdów czy wydatków, a przynosi niesamowicie dużo radości. Obecnie w większości dużych miast w Polsce otwarte są lodowiska – czy to sezonowe, na świeżym powietrzu, czy to kryte, całoroczne. Niemal o dowolnej porze – w tygodniu po pracy dla relaksu czy w weekend z dziećmi dla wspólnej zabawy – można na godzinkę lub dwie wyskoczyć na łyżwy i spróbować swoich sił na lodowej tafli.

Zobacz film: "Zimowy Narodowy"

Podstawowe korzyści płynące z jazdy na łyżwach to zgrabna sylwetka, efektywne spalanie kalorii, dobra kondycja i zdrowy wygląd. Ponadto jazda na łyżwach uczy koordynacji ruchowej, gracji i doskonale dotlenia organizm. Podczas godzinnej zabawy na łyżwach możesz stracić od 300 do 800 kalorii, a przy w miarę systematycznym odwiedzaniu lodowiska – raz lub dwa razy w tygodniu – możesz szybko schudnąć i ładnie wyrzeźbić sylwetkę.

Najczęstsze zimowe urazy
Najczęstsze zimowe urazy [5 zdjęć]

Śnieg i mróz to powód do radości zwłaszcza dla dzieci. Dorosłym zima kojarzy się głównie ze złymi warunkami

zobacz galerię

Może ci się wydawać, że podczas jazdy na łyżwach pracują głównie nogi. To jednak tylko złudzenie. Na łyżwach pracuje całe ciało. Nieustannie próbując utrzymać równowagę i zapanować nad rękami i nogami, sprawiasz, że większość mięśni jest poddawana ciągłemu napinaniu. Intensywnie ćwiczą mięśnie obręczy biodrowej oraz górna część ciała – zwłaszcza ramiona i ręce.

Praca mięśni pozwala wykonać odpowiednie ruchy podczas obrotów czy przy jeździe po łuku. Niewątpliwie dużą zaletą jazdy na łyżwach jest wzmacnianie mięśni kręgosłupa. Jeśli zastanawiasz się również, jak wzmocnić mięśnie nóg, jazda na łyżwach jest właściwym wyborem.

2. Łyżwy - nauka jazdy

Wiele osób uważa, że jazda na łyżwach to sport dla mistrzów równowagi i koordynacji ruchów. Owszem, początki bywają trudne, bo w łyżwiarstwie zawsze najważniejsza jest sztuka upadania na lód. Jednak po kilku treningach można śmiało ślizgać się, jeździć, a nawet tańczyć na lodzie. To, co najbardziej przeraża po wejściu na lód, to brak równowagi. Aby uniknąć bolesnego upadku, często wymachujesz we wszystkie strony rękami, biodra wypychasz do tyłu, usztywniasz mięśnie, a przestraszony wzrok wbijasz w lód.

W takiej sytuacji zamiast zachować równowagę, lądujesz na lodzie. Jak zatem zacząć przygodę z lodowiskiem, by siniaki i upadki ograniczyć do minimum? Przede wszystkim nie patrz pod nogi, lecz przed siebie, dzięki czemu nie będziesz nieustannie opuszczać głowy. Nie unoś ramion do góry, a ręce, które stabilizują postawę ciała, trzymaj nieco oddalone od tułowia, ale nie wyżej niż na wysokości piersi.

Musisz również pilnować bioder, aby nie wypinać ich do tyłu. Nogi miej lekko ugięte w kolanach, bo stanowią one naturalny amortyzator całej sylwetki. Stopy trzymaj w odległości mniej więcej długości łyżwy regularnej, tak by nogi się nie rozjeżdżały. Jeśli jednak nie uda ci się zapanować nad równowagą i wylądujesz na lodzie, to przewracając się, podpieraj się dłońmi, które zamortyzują upadek.

Zobacz także:

Ważne jest też chronienie głowy przy upadkach do tyłu i „złożenie” jej w kierunku klatki piersiowej. Po upadku, chcąc wrócić do pionu, najpierw klęknij na obu kolanach, podpierając się na obu dłoniach, następnie z kolan przejdź na łyżwy i dopiero w przysiadzie oderwij od lodu, jedna po drugiej, obie dłonie i podnieś się z przysiadu.

Jazda na łyżwach to świetny sposób na aktywny tryb życia w mieście, który pozwala zachować ogólną sprawność fizyczną i modeluje sylwetkę. Przy odrobinie silnej woli i poczucia humoru na lodowisku można spędzić czas naprawdę miło, aktywnie i z korzyścią dla zdrowia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze