Trwa ładowanie...

Trening HIIT - zasady, efekty, popularność

Avatar placeholder
23.04.2021 15:13
Trening HIIT - zasady, efekty, popularność
Trening HIIT - zasady, efekty, popularność (Zdjęcie kobiety w klubie fitness / Shutterstock)

Szukasz metody, dzięki której efektywnie zredukujesz swoją tkankę tłuszczową? Istnieją sposoby mniej i bardziej skuteczne. Niektóre opierają się przede wszystkim na mocnej wierze w to, że zadziałają. Trening HIIT taki nie jest. Czym jest trening HIIT i jakie są jego efekty?

spis treści

1. Trening HIIT - zasady

Trening HIIT wymyślony został dla profesjonalnych sportowców, którzy chcąc zwiększyć swoją formę, wykonywali regularne treningi HIIT. Z czasem ta forma ćwiczeń stała się tak bardzo popularna, że zaczęli z niej korzystać niemal wszyscy, którzy liczyli na szybki spadek wagi.

Trening HIIT to nic innego jak trening interwałowy o wysokiej intensywności. Trwa zazwyczaj od 5 do 25 minut i opiera się na intensywnych ćwiczeniach, które przerywane są niepełnym odpoczynkiem. Żeby był skuteczny, powinniśmy zaangażować się w jego poszczególne, wymagające wysiłku elementy na poziomie od 90 do 100 proc. osobistych możliwości.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Trening HIIT nie jest długim treningiem, powinno się go wykonywać 30 minut. Co ciekawe trening HIIT może opierać się na ćwiczeniach cardio, jak i na ćwiczeniach siłowych. W związku z tym do treningu HIIT można używać: hantli, skakanki, jak i można biegać, pływać czy wykonywać pompki. Ważne, aby została zachowana poprawna technika ćwiczenia.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

2. Trening HIIT - efekty

Okazuje się, że trening HIIT przy okazji powoduje widoczną redukcję tkanki tłuszczowej. Szybki metabolizm kwasów tłuszczowych utrzymuje się na podwyższonym poziomie jeszcze przez kilkanaście godzin po zakończonej sesji.

Mówi się w tym kontekście nawet o całej dobie. Ponadto w toku badań potwierdzono, że nawet 6 sesji treningu HIIT, rozłożonych w ciągu 2 tygodni, może podnieść wydolność tlenową organizmu o 100 proc. Ze względu na intensywność trening HIIT nie jest zalecany osobom po ciężkich urazach lub ze schorzeniami narządu ruchu, a także z zaburzeniami kardiologicznymi. Oprócz spalania kalorii można poprawić swoje samopoczucie, a po każdym wykonanym treningu HIIT będziemy pełniejsi energii i chęci do działania.

3. Trening HIIT - popularność

Obecnie trening HIIT stał się bardzo popularny wśród amatorów i coraz częściej wprowadzany jest dokładnie pod tą nazwą do grafików klubów fitness. Przed każdym treningiem HIIT powinna zostać poprzedzona rozgrzewką, a zakończyć go trzeba wychłodzeniem organizmu i rozciąganiem. Nie wymaga nauki skomplikowanej choreografii, dlatego dość łatwo wgryźć się w sam system.

Trening HIIT może jednak sprawiać trudności osobom początkującym, które, decydując się na uczestnictwo w zajęciach grupowych HIIT, powinny mieć wyraźną świadomość, że każdy ma swoje własne możliwości i granice do przekraczania.

Trening HIIT można wykonać również w domu, dobierając ćwiczenia z właściwym sprzętem do ćwiczeń lub wykorzystując jedynie ciężar własnego ciała.

Trening HIIT może układać się następująco:

  • 30 sekund wysiłku;
  • 30 sekund odpoczynku/30 sekund wysiłku;
  • 1 minuta odpoczynku/45 sekund wysiłku;
  • 1 minuta odpoczynku/45 sekund wysiłku;
  • 45 sekund odpoczynku.

Może to być naprzemienny sprint i energiczny marsz. Do wyboru jest jednak cała gama ćwiczeń HIIT, a kombinacje czasowe mogą nieco różnić się od siebie i wydłużać wraz ze wzrostem twojej wydajności. Interwały to sprawdzony sposób na podniesienie swoich możliwości. Idea treningu HIIT jest prosta, a wykonanie przynosi realne efekty. Oczywiście tylko wtedy, jeżeli trening będzie połączony z odpowiednio zbilansowaną dietą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze