Trwa ładowanie...

Mata do jogi – czym jest, wybór

Dawno już minął okres, kiedy joga była jedynie starą indyjską techniką, znaną tylko na kontynencie azjatyckim. Od kilku lat joga cieszy się coraz większą ilością zwolenników na całym świecie. Coraz częściej mówiąc o jodze, mamy na myśli trening ciała, syntetyzując go z szerokiego pojęcia jogi, na które składają się także dyscyplina duchowa czy kodeks zasad etycznych.

Zobacz film: "Herbuś: joga pomaga mi w pracy aktorki"

spis treści

1. Mata do jogi – czym jest?

Zaczynając swoją przygodę z jogą, naturalnie skupiamy się na ćwiczeniach fizycznych. Ich korzystne działanie dla organizmu znane jest ludziom od tysięcy lat. Dzięki ich praktyce możemy nie tylko odpowiednio zadbać o giętkość i elastyczność naszych ciał, ale także oczyścić je z napięć i otworzyć kanały energetyczne. Praktyka ćwiczeń fizycznych jogi to nie tylko popularne stretching. Bowiem wykonując asany i pranajamy szczególnie ważny jest kluczowy element jogi, czyli uważność – musimy wykonywać je świadomie, zwracać uwagę na ich wpływ na nas, jako jednostkę.

Oprócz samego sposobu wykonywania ćwiczeń, ważne są także elementy zewnętrzne, które również powinniśmy dobierać świadomie i uważnie. Należy do nich między innymi mata do jogi, której wybór ma duże znaczenie podczas dalszego praktykowania jogi.

Mata do jogi jest podstawowym narzędziem dla jogina. Warto już na początku naszej przygody z jogą poświęcić uwagę na wybór odpowiedniej maty do jogi, aby zapewnić sobie komfort w trakcie ćwiczeń. Możemy bowiem zrezygnować z kostek czy pasów, jednak mata do jogi ważna jest zawsze, nawet podczas praktyki na trawie czy na piasku.

Zadaniem maty do jogi jest zapewnienie stabilnego podłoża do wykonywania asan. Mata do jogi pełni funkcję nie tylko antypoślizgową, ale także odciążającą. Dzięki niej punkty podparcia podczas wykonywania ćwiczeń (takie jak kostki, łokcie czy nadgarstki) są amortyzowane. Kolejną ważną funkcją, jaką pełni mata, jest wyznaczanie przestrzeni osobistej. Jest to szczególnie istotne w trakcie praktyki grupowej, kiedy potrzeba poczucia własnego miejsca jest szczególnie wysoka.

2. Mata do jogi – wybór

Kupując swoją pierwszą matę do jogi, możemy nie do końca być świadomi, na co powinniśmy zwracać uwagę. W końcu nasze doświadczenie jest jeszcze niewielkie, a wybór mat do jogi ogromny. Podstawowymi parametrami, które powinny mieć dla nas znaczenie, są długość, szerokość, grubość i materiał, z jakiego mata do jogi jest wykonana.

Joga dla początkujących
Joga dla początkujących [19 zdjęć]

O zaletach jogi nikogo nie trzeba przekonywać. Joga jest dla wszystkich i zawsze możesz zacząć ją ćwiczyć,

zobacz galerię

Na rynku dostępne są maty do jogi o długości od 172 do 216 cm, przy czym standardowa długość to 180 cm. Ważne jest, żeby nie kupić zbyt krótkiej maty do jogi – kładąc się na niej, powinniśmy mieć przynajmniej po 10 cm wolnej przestrzeni za stopami i ponad głową.

Standardowa szerokość maty do jogi to 60 cm, jednak osoby o szerokich ramionach czy biodrach mogą zastanowić się nad wyborem szerszej maty – dostępne są także wersje o szerokości 66 i 80 cm.

Grubość maty do jogi ma kluczowe znaczenie, bowiem to od niej zależy prawidłowa amortyzacja naszych stawów. Praktykując dynamiczne odmiany jogi (jak np. ashtanga joga), warto jest pomyśleć o grubszej macie – 5-6 cm. Jednak takie maty zawsze są większe i cięższe, co nie zawsze jest wygodne podczas transportu czy przechowywania. Jeśli nie potrzebujemy aż tak grubej maty do jogi ze względu na statyczność ćwiczeń czy praktyki w ogrodzie bądź na piasku, możemy wybrać maty o grubości nawet 2-3 cm.

Mata do jogi najczęściej wykonywana jest z PVC i naturalnego kauczuku. Jakość materiału liczy się tak samo, jak i jego tekstura. Przy wyborze odpowiedniego materiału najlepiej kierować się dotykiem i wybrać taką matę do jogi, która będzie nam najbardziej odpowiadała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.