Trwa ładowanie...

Powitanie słońca – charakterystyka, korzyści, wskazówki, pozycje asan

Ćwicząc jogę z rana usprawnimy nasze ciało i poprawimy swoje samopoczucie. Zestaw ćwiczeń asan, czyli Powitanie Słońca, należy wykonywać wraz ze wschodem słońca. Ćwiczenia dadzą nam wiele dobrego, a może nawet nieco zmienią nasze życia. Jak zatem poprawnie wykonywać Powitanie Słońca i jakie korzyści dadzą nam ćwiczenia?

Zobacz film: "Joga redukuje stres i modeluje sylwetkę"

spis treści

1. Powitanie Słońca – charakterystyka

Surya Namaskar, inaczej zwane Pozdrowieniami Słońca, to bardzo znana sekwencja asan jogi. Można ją stosować jako gimnastykę na rozpoczęcie dnia, albo może być wprowadzeniem do dalszych ćwiczeń jogi. Powitanie Słońca dobrze wpływa na kręgosłup, wzmacnia go i uelastycznia całe ciało. Co ciekawe, taki zestaw ćwiczeń nie jest trudny do wykonania, wystarczy powtarzać kolejno po sobie kilka ćwiczeń.

Pozdrowienie Słońca składa się z 12 asan jogi, które należy wykonywać płynnie po sobie.

Joga dla początkujących
Joga dla początkujących [19 zdjęć]

O zaletach jogi nikogo nie trzeba przekonywać. Joga jest dla wszystkich i zawsze możesz zacząć ją ćwiczyć,

zobacz galerię

2. Powitanie Słońca – korzyści

Regularne wykonywanie zestawu Powitania Słońca, daje następujące korzyści:

 • poprawia samopoczucie, zaczynamy mieć więcej pozytywnych myśli;
 • usprawnia metabolizm, a procesy trawienne przyśpieszają;
 • oczyszcza się ciało z niepotrzebnych toksyn;
 • poprawa jakości snu, sen jest głęboki, a w czasie spania regenerujemy ciało;
 • zwiększenie odporności na stres;
 • dotlenienie organizmu, nasz oddech się znacznie wydłuży i pogłębi;
 • uelastyczniamy nasze kości i stawy.

3. Powitanie Słońca – wskazówki

Zaczynając swoją przygodę z ćwiczeniami jogi, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Wykonywanie jednej pozycji Powitania Słońca trwa 5 sekund, ale jeżeli masz ochotę poczuć odprężenie i dłużej zająć się pracą nad ciałem, to wykonuj ćwiczenia wolniej, pamiętając o dokładności.

Jeżeli są to twoje pierwsze ćwiczenia jogi, to wykonaj jeden lub dwa cykle, powoli zaczniesz zwiększać cykle, aż dojdziesz do 10.

Zaczynając Powitanie Słońca skonsultuj się z lekarzem, który zbada stan twojego kręgosłupa i zadecyduje, czy będziesz w stanie je wykonywać. Odradza się wykonywanie ćwiczeń Powitania Słońca kobietom w ciąży.

Możesz zrobić przerwę między cyklami, wtedy odpocznij i głęboko oddychaj. Jeżeli nie jesteś w stanie bardziej naciągnąć dalej partii ciała, to wykonaj tylko do momentu, który potrafisz. Kolejny dzień pozwoli ci sięgnąć nieco dalej.

Ćwicz do 3 godzin po posiłku, przed ćwiczeniami Powitania Słońca opróżnij pęcherz.

4. Powitanie słońca – pozycje asan

Pozdrowienie Słońca składa się z serii 12 asan, występujących płynnie po sobie. Oto wszystkie pozycje, które należy wykonać.

 1. Stań na twardym podłożu. Stopy rozstaw na szerokość bioder, a ręce złóż na wysokości klatki piersiowej, jak do modlitwy. Wyprostuj plecy. Wydychaj powietrze.
 1. Stojąc w pozycji prostej, wyciągnij ręce ku górze i delikatnie powoli ciągnij je do tyłu. Odcinek lędźwiowy odchyla się w tył. Odchyl się do momentu, w którym czujesz się swobodnie. Wykonaj wydech.
 1. Na wydechu schodź rękami w dół, aż dłońmi dotkniesz stóp. Głowa jak najbliżej kolan, jeżeli nie potrafisz utrzymać wyprostowanych nóg, to ugnij lekko kolana.
 1. Prawą nogę wyciągnij do tyłu. Oprzyj kolano o podłogę. Podeprzyj się dłońmi. Głowę wyciągnij maksymalnie do góry, lekko odchylając w tył. Lewa noga jest zgięta w kolanie, podtrzymuje ciało. Wykonaj wdech.

Musisz to wiedzieć

 1. Przez chwilę nie oddychaj. Lewą nogę dołącz do prawej i unieś je, tak aby całe ciało tworzyło jedną, prostą linię. Pozycja ta przypomina pozycję do pompki. Opieraj się na dłoniach.
 1. Z kolejnym wydechem zniż ciało. Twoje czoło, klatka piersiowa i kolana powinny dotykać podłoża.
 1. Z wdechem odchyl tułów do tyłu. Nogi dotykają ziemi, podeprzyj się na dłoniach, łokcie blisko ciała.
 1. Podczas tego wydechu, ciągnij biodra ku górze. Dłonie na podłodze, głowa między ramionami patrzy w kierunku nóg. Pozycja przypomina odwróconą literę „V”.
 1. Wdychaj powietrze. Tym razem prawą nogę ciągnij do przodu, a lewa wyprostowana leży na podłodze, kolana na ziemi. Podeprzyj się dłońmi, a głowę odchyl do tyłu.
 1. Wydychając powietrze wstań, wyprostuj nogi w kolanach, nie zmieniaj ułożenia rąk. Głowę ciągnij do kolan.
 1. Wraz z wdechem wyprostuj się, ręce unieś do góry i powoli kieruj je ku tyłowi, odchylając tym samym tułów.
 1. Wykonaj wydech. Wróć do pozycji 1 asan. Ręce złóż jak do modlitwy, wyprostuj plecy. To już koniec jednego, pełnego cyklu Powitania Słońca. Teraz 3 minuty zostań w tej pozycji, oddychaj głęboko.

Rozpoczynając Powitanie Słońca możesz wykonać dowolną ilość cyklów. Pamiętaj jednak ćwiczenia wykonuj spokojne, słuchaj swojego ciała, uspokój umysł i skoncentruj się.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.