Trwa ładowanie...

Regeneracja mięśni – zasady, masaż, plan treningowy, wskazówki

Avatar placeholder
Daria Wejman 29.04.2021 11:59
Regeneracja mięśni – zasady, masaż, plan treningowy, wskazówki
Regeneracja mięśni – zasady, masaż, plan treningowy, wskazówki

Regeneracja mięśni to bardzo ważny proces trenowania. Często po wielu tygodniach ćwiczeń nasze ciało jest zmęczone i ciężej nam się ćwiczy. Taki stan może być spowodowany niedostatecznym czasem na regenerację mięśni. Nie można o niej zapominać, gdyż nic dobrego z tego nie wyniknie. Jak zatem regenerować mięśnie?

spis treści

1. Regeneracja mięśni – zasady

Trening siłowy to pewien długotrwały proces. Podczas dobrze wykonanego treningu nasze mięśnie bardzo mocno pracują, w związku z tym trening ma na celu stymulację tkanki mięśniowej to wzrostu. Sam wzrost mięśni odbywa się, wtedy kiedy mięśnie się regenerują.

Mięśnie rosną tylko wtedy kiedy nie jest naruszone proces ich regeneracji. Regeneracja mięśni trwa pewien czas, który jest bardzo ważny. Najlepiej nie wykonywać w tym czasie treningów, bo budowa mięśnie stanie w miejscu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Czasami wykonujemy treningi dzień po dniu – to błąd. Pomiędzy treningami zwłaszcza z obciążeniem zachowajmy przynajmniej jeden dzień odstępu. Jeżeli w trakcie treningu jesteśmy zmęczeni, a nasze ciało nie pracuje tak, jak powinno, to najprawdopodobniej mięśnie potrzebują więcej czasu na regenerację.

2. Regeneracja mięśni – masaż

Regeneracja mięśni to ważny proces treningowy, który można dodatkowo wspomóc. Po każdym treningu należy wykonać dokładnie rozciąganie mięśni, które wpłynie na nie bardzo korzystnie. Jeżeli mimo rozciągania czujemy, że nasze mięśnie są nadal napięte i obolałe wykonajmy masaż mięśni rollerem albo wałkiem do masażu.

3. Regeneracja mięśni – plan treningowy

Jeżeli nadal nie wiemy, czy regeneracja mięśni przebiegła prawidłowo, to można to sprawdzić. Otóż każda osoba powinna robić to indywidualnie. Warto w tym celu udać się na siłownie i przeprowadzić trening danej partii, np.: trening nóg, po 4 dniach znowu wybierzmy się na siłownie i wykonajmy dokładnie ten sam trening, uwzględniając wszystkie wykonane wcześniej ćwiczenia. Jeżeli trening wyjdzie nam tak jak wcześniej – bez problemów, to znaczy, że mięśnie się zregenerowały. Jeżeli czujemy ból albo trudno jest nam dokończyć trening to znak, że na regenerację mięśni potrzebujemy więcej czasu.

4. Regeneracja mięśni – wskazówki

Aby regeneracja mięśni była bardziej efektywna, warto wprowadzić w swoje życie kilka elementów.

  • Picie wody – nawadnianie organizmu to ważna sprawa, bez wody nie tylko mięśnie gorzej funkcjonują, a cały nasz organizm.
  • Białko po treningu – po treningu warto spożyć białko. Tak samo jest z ostatni posiłkiem przed spaniem. Spożycie posiłku wysokobiałkowego zapewni szybszą regenerację mięśni.
  • Odpowiednia dawka snu – sen jest bardzo ważny dla regeneracji całego naszego organizmu i umysłu. Im więcej forsujemy swoje ciało, tym więcej pozwólmy się mu wyspać.
  • Prysznic po treningu – zimna woda spowoduje, że ukoimy ból mięśni. Warto skorzystać z tej rady, gdyż może komuś pomoże.

Pamiętajmy, że regeneracja mięśni to bardzo ważny proces i nie można o nim zapominać i ćwiczyć kilka razy w tygodniu tę samą grupę mięśni. Nic dobrego z tego nie wyjdzie, a co gorsza możemy narazić ciało na urazy. Dajmy naszemu ciału czas na pełną regenerację mięśni po każdym treningu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze