Trwa ładowanie...

Siatkówka plażowa – regulamin, zasady, zalety

Siatkówka plażowa to doskonały rodzaj sportu. Gra w nią jest przyjemna, łatwa i pozwala pracować dawno nieużywanym mięśniom. Siatkówka plażowa to sport olimpijski, ale bardzo często wybierany przez amatorów i pasjonatów tej gry. Jeżeli nie wiesz jak zacząć grać w siatkówkę albo z chęcią chcesz poznać jej zasady, to zapraszam do lektury.

spis treści

1. Siatkówka plażowa – regulamin

Regulamin gry w siatkówkę plażową nie jest skomplikowany ani trudny do zapamiętania. Jednak należy mieć na uwadze kilka ważnych kwestii.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Boisko do siatkówki plażowej ma wymiary 16x8 metrów, podzielone równo na dwie połowy. Boisko wyznaczają linię o grubości do 8 centymetrów. Wysokość siatki dla mężczyzn wynosi: 2,43 m, a dla kobiet 2,24 m. Teren na którym grają zawodnicy, musi być jak najbardziej oczyszczony i płaski, a piasek najlepiej drobnoziarnisty. Siatka ma długość 8,5 metra.

siatkówka plażowa poprawia wydajność organizmu
siatkówka plażowa poprawia wydajność organizmu (123RF)

Piłka do gry w siatkówkę plażową różni się od zwykłej piłki do siatkówki, jest lżejsza, dlatego często może powodować dyskomfort w czasie gry, może być zwiewana lub jej tor lotu może być zmienny.

Drużyna składa się z tylko dwóch zawodników, bez trenera. Tylko kapitan może rozmawiać z sędzią, prosić o czas.

2. Siatkówka plażowa – zasady

Siatkówka plażowa to gra zespołowa. Jest odmianą zwykłej gry w piłkę siatkową, z tą zmianą, że gra się w nią na piasku, co stanowi dodatkowe utrudnienie, choć dla innych ułatwienie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zasady gry nie są trudne, gra się do 2 wygranych setów do 21 punktów, drużyna wygrana powinna posiadać co najmniej 2 punkty przewagi. W razie wyniku 1:1 w setach, rozpoczyna się jeszcze jedna runda, do osiągnięcia 15 punktów. W siatkówce plażowej piłka może być odbijana dowolną częścią ciała. Cała drużyna ma na celu przerzucenie piłki na drugą stronę siatki, by ta spadła na pole przeciwnika, ale należy też bronić własnego pola gry. Po każdym zdobytym punkcie, drużyna wygrana zagrywa, ma na to czas równy 5 sekundom.

W czasie gry każda drużyna może odbić piłkę tylko trzy razy, przy czym trzecie odbicie musi kończyć się przerzuceniem piłki na pole przeciwnika. Nie można odbić piłki dwa razy i więcej przez jedną osobę. Po zdobyciu siedmiu punktów w secie, następuje zmiana stron boiska.

Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata
Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata [10 zdjęć]

W tym sporcie wodnym prowadzisz deskę na fali i trzymasz latawiec, który umożliwia wykonywanie skoków

zobacz galerię

Drużyny mogą zdecydować się na jedną przerwę podczas każdego seta. Wszyscy zawodnicy mogą dowolnie zmieniać pozycje na swojej stronie boiska. Jednak gdy zawodnik dotknie siatki palcami, drużyna przeciwna zdobywa punkt. Zabrania się przetrzymywania piłki i kiwania się piłką.

3. Siatkówka plażowa – zalety

Zalet wynikających z grania na świeżym powietrzu jest wiele. Grając w siatkówkę plażową na zewnątrz, dotleniamy organizm, poprawiamy wydolność serca i krążenie krwi. Czujemy się lepiej i nasze samopoczucie też jest lepsze. Podczas grania w siatkówkę plażową, angażujemy całe ciało, dlatego świetnie wpływa na nas kondycyjnie, a także spala sporo kalorii. Wykonujemy bardzo dużo niepozornych ruchów: biegamy, schylamy się, podskakujemy.

W efekcie zauważysz, że talia, pośladki czy ręce znacznie się wysmuklają, a ty poczujesz się lepiej.

Siatkówka plażowa – regulamin, zasady, zalety
Siatkówka plażowa – regulamin, zasady, zalety
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.