Trwa ładowanie...

Speed badminton – zasady, sprzęt do gry, zalety

Speed badminton jest bardzo intensywną formą aktywności sportowej. Speed badminton można trenować wszędzie, gdzie tylko mamy na to ochotę. Speed badminton mogą trenować także dzieci, osoby otyłe – wszyscy. Jak zatem należy grać w speed badminton? I jakie zalety wynikają z regularnych treningów?

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

spis treści

1. Speed badminton – zasady

Każdy z nas pamięta tradycyjną grę w badmintona. Kiedyś grało się w nią wszędzie, badminton był wyczerpujący, ale bardzo wciągający. Do gry wystarczyły tylko dwie paletki i lotka. Dzisiaj gra w badmintona również jest popularna, ale zaczęto ją nieco urozmaicać.

Otóż Bill Brandes niemiecki sportowiec postanowił ulepszyć dotychczasową grę w badmintona i postawił na wersję szybszą – speed badminton. Speed badminton także rozgrywany jest przy użyciu dwóch paletek i lotki, jednak lotka została zmodyfikowana i jest cięższa. Zasady gry w speed badmintona są proste. W speed badmintona można grać indywidualnie lub w zespołach złożonych z dwóch osób. Mecz rozgrywany jest na specjalnie wytyczonym polu, składającym się z połówek, jednak bez siatki. Jeżeli lotka spadnie w pole przeciwnika lub przeciwnik nie trafi w lotkę, punkt zdobywa druga osoba.

Rozgrywane są także mecze speed badmintona bardziej profesjonalne, na których zasady wyglądają następująco:

  • rozgrywane są dwa sety, które grane są do 16 punktów;
  • każdy skończony set kończy się zmianą pól gry;
  • serwy możliwe są tylko i wyłącznie z pozycji dolnej, serwowane górą jest zabronione.
Który sport spala najwięcej kalorii?
Który sport spala najwięcej kalorii? [15 zdjęć]

Sport przyspiesza przemianę materii i pomaga w zdrowy sposób pozbyć się tłuszczu z ciała. To jeden z

zobacz galerię

2. Speed badminton – przyznawanie punktów

W speed badmintonie punkty nalicza się wtedy, gdy:

  • lotka upadnie na podłożę;
  • zawodnik niepoprawnie wykona serwis;
  • lotka dotknie zawodnika;
  • lotka upadnie na ziemię i zostanie ponownie odbita;
  • zawodnik odbije dwa razy lotkę;
  • lotka wyląduje na aut.

Może wystąpić taka sytuacja, iż sędzia poprosi zawodnik o powtórzenie serwisu.

3. Speed badminton – sprzęt do gry

Speed badminton, to niedrogi sport. Do grania w speed badmintona wymagane są tylko rakiety i lotka. Jeżeli gramy w speed badmintona zawodowo, to dobrze jest zainwestować w lepszy sprzęt, który da nam gwarancję jakości.

Buty do gry w speed badmintona, również są ważne, jeżeli mecz rozgrywany jest na hali, to dobrze, aby buty były antypoślizgowe i dobrze trzymały się danego podłoża. Buty muszą być wygodne, gdyż podczas gry dużo się biega.

Strój do grania w speed badmintona powinien być przede wszystkim wygodny i przewiewny. Nie ma co do niego żadnych ustaleń. Lotka do grania w speed badmintona profesjonalnie nazywana jest speederem. Taka nazwa została jej nadana, ponieważ dzięki ulepszonej strukturze może lecieć szybciej i wyżej. Istnieją trzy rodzaje lotek do speed badmintona: przeznaczone do grania w ciemnościach, dla osób początkujących oraz dla zawodowców.

4. Speed badminton – zalety

Zalet grania w speed badmintona jest wiele. Można znacznie polepszyć swoją kondycję oraz koordynację. Podczas jednego treningu speed badmintona bardzo aktywnie spalana jest tkanka tłuszczowa. Speed badminton jest rodzajem ćwiczeń cardio, które wpływają na spalanie kalorii.

Oprócz tego znacznie polepszymy samopoczucie i będziemy mieli dodatkowe pokłady energii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.