Trwa ładowanie...

Street workout - zasady, efekty

Trening rodem z amerykańskich filmów. Tak można w pierwszej chwili pomyśleć, oglądając wyczyny pasjonatów street workout. Nie jest to jednak zwykłe skakanie po drabinkach. Opiera się on przede wszystkim o kalistenikę, która ma swoje założenia i długie tradycje. Street workout, to ćwiczenia angażujące każdy mięsień naszego ciała. Jak zacząć treningi i jakie daje efekty?

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

spis treści

1. Street workout - zasady

Street workout to trening siłowy, który wykorzystuje masę własnego ciała. Systematyka w street workout pozwala rozwinąć wytrzymałość siłową i zdefiniować muskulaturę, wpływając na estetyczny wygląd mięśni. Street workout poprawia również koordynację, równowagę i gibkość. Ponadto ćwiczenia street workout w korzystny sposób oddziałują na układ krążenia. Street workout to przede wszystkim praca mięśni.

W praktyce, street workout są to różnego rodzaju pompki, przysiady, podciąganie na drążku itp.

W pewnym stopniu z ćwiczeniami w stylu street workout miał więc do czynienia każdy ćwiczący. Natomiast street workout sam w sobie skupia się na osiągnięciu technicznej perfekcji oraz wykonywaniu kolejnych modyfikacji, które oznaczają dla ćwiczących przekroczenie granic własnego ciała. Street workout jest bardzo podobny do kalisteniki.

Czym jest kalistenika? Samo słowo „kalistenika” jest pochodzenia greckiego, znaczy „piękno i siła”. Ponoć trenowali tak Spartanie przed bitwą pod Termopilami, a później średniowieczni giermkowie, przygotowując się do służby rycerskiej. Na bazie kalisteniki rozwinęła się gimnastyka sportowa. Współczesny jej rozkwit nastąpił m.in. dzięki książce autorstwa Paula Wade’a „Skazany na trening”.

2. Street workout - efekty

Natomiast trening uliczny to kalistenika, która wykorzystuje miejską infrastrukturę. Opisujące je określenie street workout zaczęło funkcjonować od 2009 roku. W rzeczywistości ćwiczono tak już dużo wcześniej. Obecnie organizuje się mistrzostwa świata street workout. W Polsce powstaje coraz więcej placów z przeznaczeniem do takiego właśnie treningu. Dzięki temu aktywność ta jest też bardziej widoczna, co samo w sobie służy jej promocji.

Główną zaletą street workout jest to, że dziedzina ta nie wymaga dużych nakładów finansowych, ponieważ nie jest konieczny specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń.Chodzi tu przede wszystkim o czas, umiejętność wyznaczania celów i wytrwałość w dążeniu do nich. Efekty street workout są imponujące jeśli będą poparte także dietą dla aktywnych.

Street workout pozwala spalać kalorie, rzeźbić mięśnie, a także poprawić wydolność tlenową oraz równowagę i koncentrację. Podczas treningu pracujemy nad każdym mięśniem: mięśniami brzucha, mięśniami pleców, a to wszystko bez specjalistycznych sprzętów z siłowni.

Warto wziąć pod uwagę, że street workout skupia się na doskonaleniu samego siebie, a ewentualna rywalizacja zmusza przede wszystkim do poprawiania własnych osiągnięć. Oczywiście wszystko wymaga czasu, a rezultaty osiąga się powoli. Natomiast widoczne efekty treningu street workout nagradzają wytrwałość. Takie umiejętności mają wartość samą w sobie. Przydają się również w innych dyscyplinach sportu, np. w lekkoatletyce. Oczywiście street workout podobnie jak trening aerobowy czy trening obwodowy wymaga odpowiedniego zmotywowania do ćwiczeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.