Trwa ładowanie...

Boogie woogie - historia i styl tańca

Taniec boogie woogie jest bardzo dynamiczny, o dużym zakresie ruchów i figur. Jako styl muzyczny pojawił się pod koniec lat trzydziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Boogie woogie to starszy brat rock and rolla, który można uznać za niezwykle widowiskowy, wymagający sporej wytrzymałości fizycznej i zgrania partnerów.

Zobacz film: ""Taniec z gwiazdami": Stefano Terrazzino wraca na parkiet"

spis treści

1. Historia tańca boogie woogie

Niewiele osób wie, że boogie woogie to styl gry fortepianowej zapoczątkowany przez Afroamerykanów, przeważnie w instrumentalnym bluesie z charakterystycznymi, mocnymi figurami basowymi.

Taniec boogie woogie rozwinął się po 1920 roku w Chicago. Utworem przełomowym stylu boogie woogie jest „Pinetop's Boogie”, ponieważ występuje w nim po raz pierwszy nazwa tego stylu.

Figuryboogie woogie są basowe, melodyjne i bywają bardzo żywe, powodując u słuchaczy wesoły nastrój. Od niego swoją nazwę wziął swingujący taniec towarzyski, pochodzący od tańca boston.

Głównymi przedstawicielami boogie woogie w początkowym okresie tworzenia się stylu byli Albert Ammons, Meade Lux Lewis oraz Pete Johnson. Muzycy ci często grywali razem, a ich legendarny koncert odbył się w Nowym Jorku w Carnegie Hall (1938).

Po tym wspólnym występie muzyków odźwierni musieli rzekomo poprosić niektórych uczestników koncertu, by zeszli z żyrandoli, na które się powspinali.

Taniec współczesny - zdjęcia
Taniec współczesny - zdjęcia [2 zdjęcia]

Ruchy tańca współczesnego wymagają precyzji i dokładności ze strony tancerza.

zobacz galerię

2. Styl tańca boogie woogie

Obecnie boogie woogie odradza się ponownie w Polsce. Od 1990 roku organizowane są mistrzostwa Polski w tym stylu tanecznym. Podobnie jak kroki rock and rolla, kroki tańca boogie woogie są nieujarzmione i szalone.

Boogie woogie jest tańcem wyzwolonym i dzikim, odrzucającym konwenanse i tradycyjne układy taneczne. Wymaga od tancerzy sporej kondycji fizycznej i sprężystości. Partnerzy w tańcu towarzyskim powinni być zgrani, ponieważ ruchy są wykonywane w bardzo szybkim tempie, a każdy krokmusi być płynny i pewny.

Taniec boogie woogie zawiera bardzo dużo figur akrobatycznych, takich jak podrzucanie partnerki czy owijanie jej wokół tułowia.

Im więcej podrzutów, podskoków i trudnych podnoszeń, tym taniec boogie woogie jest o wiele bardziej interesujący. Kostiumy do tańca powinny być zwiewne, niekrępujące ruchów, najlepiej z wieloma falbankami.

Aby zacząć naukę tego tańca, trzeba mieć przede wszystkim zaufanie do swojego partnera. Boogie woogie pozwala na improwizację, kroki nie są trudne, wystarczy dodać do nich kilka figur i efektywny taniec gotowy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.