Trwa ładowanie...

Aparaty lingwalne (aparaty językowe) - rodzaje, wskazania, zakładanie, zalety, cena

 Paula Jakubasik
17.05.2022 18:29
Aparaty lingwalne to aparaty ortodontyczne zakładane na wewnętrzną stronę zębów.
Aparaty lingwalne to aparaty ortodontyczne zakładane na wewnętrzną stronę zębów. (adobestock)

Aparaty lingwalne (aparaty językowe) to nowoczesna metoda leczenia ortodontycznego. Są całkowicie niewidoczne dla otoczenia i bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu, w porównaniu do standardowych aparatów stałych. Dodatkowo nadają się do leczenia mniej i bardziej zaawansowanych wad zgryzu w dość szybkim czasie. Co warto wiedzieć o aparatach lingwalnych?

spis treści

1. Czym są aparaty lingwalne?

Aparaty lingwalne (aparaty językowe) to nowoczesne aparaty ortodontyczne zakładane na wewnętrzną stronę zębów, co sprawia, że są całkowicie niewidoczne.

Modele te, tak jak standardowe aparaty stałe, mają metalowe zamki połączone łukiem. Różnica polega na tym, że są one montowane od strony języka i w trakcie leczenia nie są stosowane ligatury, czyli gumowe okręgi w różnych kolorach.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Dodatkowo aparaty lingwalne są produkowane na indywidualne zamówienie każdego pacjenta, co trwa kilka tygodni (zwykle od 3 do 5). Dzięki temu leczenie ortodontyczne jest znacznie szybsze, przynosi lepsze efekty i jest bardziej komfortowe (aparat wyczuwalny jest jedynie przez krótki czas po założeniu).

Aparat językowy stosowany jest do korekty łagodnych i bardziej skomplikowanych wad zgryzu, a nawet wad kości szczęki. Jest też polecany dla osób, które borykają się z problemem odwapnienia szkliwa.

2. Rodzaje aparatów lingwalnych

Aparaty lingwalne to niewidoczne aparaty ortodontyczne zakładane na wewnętrzną stronę zębów. Istnieje jednak kilka rodzajów aparatów językowych, które dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta:

  • aparat WIN - zamki produkowane ze stali, natomiast łuki z[chromu i kobaltu, aparat lingwalny WIN ma płaskie zamki i niski profil, co pozytywnie wpływa na komfort noszenia,
  • aparat Incognito - zamki wykonane ze złota, dzięki czemu stanowi alternatywę leczenia dla osób uczulonych na nikiel,
  • aparat Incognito Lite - służy do leczenia prostych wad zgryzu, posiada mniejszą liczbę zamków (zwykle 6-8 na jeden łuk), ma budowę zbliżoną do modelu Incognito.

3. Wskazania do założenia aparatu lingwalnego

Aparaty lingwalne mogą być stosowane u każdej osoby, bez względu na płeć i wiek. Ten aparat ortodontyczny przynosi oczekiwany rezultat zarówno u dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych.

Jego największą zaletą jest niewidoczność, więc to idealne rozwiązanie dla pacjentów, którym zależy na dyskretnej formie leczenia. Powinny z niego skorzystać również osoby, które obawiają się przebarwień na zębach lub problemów z higieną jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu.

Głównym wskazaniem do rozpoczęcia leczenia jest rozpoznanie wady zgryzu i chęć poprawy wyglądu uzębienia.

Aparaty lingwalne są komfortowe i praktycznie niewyczuwalne w codziennym funkcjonowaniu. Z nowoczesnych aparatów językowych mogą skorzystać również pacjenci z odwapnieniami szkliwa.

Jedyne przeciwwskazania to choroby przyzębia oraz ubytki zębowe. Choć zawsze decyzja o wdrożeniu leczenia powinna zależeć od opinii specjalisty.

4. Jak zakłada się aparaty lingwalne?

Niewidoczne aparaty lingwalne są produkowane indywidualnie dla każdego pacjenta, w związku z tym konieczne jest wcześniejsze dokładne zobrazowanie zgryzu za pomocą skanu zębów (zamiast standardowych wycisków).

Lekarz po przygotowaniu dokumentacji zamawia aparat językowy w laboratorium, gdzie jest on dostosowywany do obecnego kształtu i ułożenia zębów.

Po kilku tygodniach aparat jest gotowy i rozpoczyna się proces jego założenia. Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie zębów, a następnie zamocowanie zamków w odpowiedniej kolejności na specjalny klej, nakładany na zęby od strony języka.

Kolejnym krokiem jest naświetlenie założonych elementów, by wzmocnić ich trwałość. Następnie ortodonta zakłada łuk na zamki oraz udziela wskazówek, dotyczących higieny jamy ustnej oraz dalszych kroków leczenia.

5. Zalety aparatów lingwalnych

Niewątpliwą zaletą aparatów językowych jest niewidoczność i dyskrecja. Pacjenci mogą przejść przez proces leczenia, nie zdradzając, że noszą aparat ortodontyczny. Nie muszą obawiać się też, że na zamkach aparatu zostaną resztki jedzenia.

Aparaty lingwalne są produktowane indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie badań, w związku z tym idealnie pasują do zgryzu pacjenta. Dodatkowo są na tyle płaskie, że nie utrudniają mówienia ani nie wywołują dyskomfortu.

Zamki i łuki są montowane na wewnętrznej stronie zębów, więc nie istnieje ryzyko wystąpienia widocznych przebarwień na szkliwie, a utrzymanie higieny jamy ustnej jest znacznie łatwiejsze.

Aparaty językowe jedynie przez kilka dni po założeniu mogą powodować nieznaczne seplenienie lub doprowadzić do podrażnienia języka. Pacjenci zgodnie twierdzą, że po przyzwyczajeniu się do metalowych elementów w buzi zupełnie zapomina się o noszeniu aparatu.

6. Cena aparatów lingwalnych

Aparaty lingwalne są produkowane na zamówienie w laboratorium, mają nowoczesny sposób zakładania i cechuje je pełna niewidoczność. Wszystko to ma wpływ na dość wysoką cenę leczenia ortodontycznego.

Koszt aparatu językowego waha się od 5 do nawet 9 tysięcy złotych za jeden łuk zębowy, w zależności od wybranego rodzaju i materiałów użytych do produkcji. Najdroższy model to aparat Incognito.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze