Arbutyna - charakterystyka, właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo
Arbutyna to naturalny składnik dermokosmetyków i maści, które redukują przebarwienia, trądzik oraz popękane naczynka krwionośne, arbutyna jest też naturalnym filtrem zatrzymującym promieniowanie UV. Można znaleźć ją w kremach i serach do twarzy, preparatach stosowanych punktowo, a także w balsamach do ciała. Czy stosowanie arbutyny jest bezpieczne?
1. Co to jest arbutyna?
Arbutyna jest naturalnym składnikiem kosmetycznym otrzymywanym z borówki brusznicy,jagód mącznicy lekarskiej, liści gruszy pospolitej oraz bergenii. Wykazuje silne właściwości rozjaśniające, traktuje się ją jako jedną z najlepszych naturalnych substancji depigmentacyjnych.
Arbutyna znalazła zastosowanie w walce z plamami i przebarwieniami na ciele, trądzikiem oraz defektami skóry naczynkowej. Jest dodawana do dermokosmetyków, maści i leków, część preparatów dostępna jest na receptę.
2. Właściwości arbutyny
Arbutyna to popularny składnik produktów do cery trądzikowej i naczynkowej, a także preparatów do walki z hiperpigmentacją. Zwykle stężenie arbutyny nie przekracza 2%, a pH produktów nie jest większe niż 7 (produkty z wyższym pH dostępne są zwykle na receptę).
Kosmetyki z arbutyną to kremy ochronne, specjalistyczne i rozjaśniające, sera do twarzy, preparaty nakładane punktowo na trądzik lub przebarwienia, a także balsamy do ciała.
Właściwości arbutyny to:
- leczenie trądziku,
- zmniejszanie przebarwień skórnych,
- walka z hiperpigmentacją,
- zmniejszanie niewielkich blizn,
- normalizacja skóry tłustej i mieszanej,
- leczenie stanów zapalnych i podrażnień skóry,
- rozjaśnianie piegów,
- redukcja plam starczych,
- redukcja plam słonecznych,
- leczenie melanodermii (brązowych plam na policzkach i czole),
- przywrócenie skórze naturalnego kolorytu.
Arbutyna jest wyjątkowym składnikiem, ponieważ pomimo silnych właściwości rozjaśniających nie uwrażliwia skóry na wpływ promieni słonecznych, a nawet częściowo je zatrzymuje. W związku z tym może być stosowana o dowolnej porze roku, również latem, a także w połączeniu z innymi substancjami, np. kwasami.
Arbutyna hamuje produkcję melaniny, czyli barwnika skóry, dzięki czemu zmniejsza przebarwienia pozapalne, trądzikowe, alergiczne, wywołane innymi kosmetykami lub zabiegami medycznymi. Jednocześnie przeciwdziała powstawaniu nowych zmian skórnych, zmniejsza trądzik i zmiany typowe dla cery naczynkowej.
3. Czy arbutyna jest bezpieczna?
Arbutyna to substancja niezwykle skuteczna, ale uważana jednocześnie za potencjalnie toksyczną. Jest to spowodowane faktem, że składnik ten z chemicznego punktu widzenia to glukozyd hydrochinonu, a hydrochinon może powodować podrażnienia, alergię, oskarża się go również o właściwości rakotwórcze.
W przeszłości produkty z hydrochinonem były stosowane jako lek na większość problemów skórnych, ale w 2001 Unia Europejska zakazała wykorzystywania tej substancji w produkcji kosmetyków. Zakaz ten negatywnie wpłynął również na popularność arbutyny, sprawiając, że bardzo wiele osób miało obawy przed jej używaniem.
Okazuje się, że arbutyna jest całkowicie bezpieczna i nie wykazuje właściwości toksycznych, pomimo tego, że rozpada się na cząstki hydrochinonu. Naturalny hydrochinon nie stanowi niebezpieczeństwa, w porównaniu do szkodliwej substancji stworzonej w laboratorium.
Arbutyna jest jednym z najpopularniejszych składników kosmetycznych w Azji i Stanach Zjednoczonych. Należy traktować ją jako zdrowszą i równie skuteczną alternatywa dla hydrochinonu. Obecnie arbutyna coraz częściej trafia do kosmetyków specjalistycznych i ochronnych.