Trwa ładowanie...

Buty na siłownię - czy są potrzebne, cechy, rodzaj treningu

Każdy sport wymaga odpowiedniego stroju. Głównie chodzi o odpowiednie buty. Znajdziemy buty do biegania, buty na rower buty do podnoszenia ciężarów, a także buty na siłownię. Jakie są odpowiednie buty na siłownię?

Zobacz film: "Regularnie trenujesz? To dobre dla mózgu"

spis treści

1. Czy na siłowni musimy mieć specjalne buty?

Czy na siłowni musimy mieć odpowiednie buty? Być może jest to częste pytanie osób, które rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami siłowymi. Buty na siłownię powinny być bezpieczne. Nie możemy pozwolić sobie na buty niestabilne takie jak klapki czy buty na koturnie. Nieodpowiednie buty na siłownię mogą być przyczyną kontuzji i urazów.

2. Właściwe buty na siłownię

Buty na siłownię powinny ustabilizować stopę, nie powinno być w nich luzu. Rozmiar buta powinien być bardzo dokładnie dobrany do rozmiaru stopy. Dobrze dopasowany but pozwoli na nieskrępowane ruchy i zapewni stabilnośc podczas wykonywania ćwiczeń siłowych.

Podczas ćwiczeń powinniśmy się czuć komfortowo i wygodnie.

Najlepsze buty na siłownię to takie do podnoszenia ciężarów. Ich nazwa to liftery. Te buty na siłownie są sztywne i mają lekko uniesioną piętę. Mają wzmocnione wiązania i są wyposażone w kamerki. Buty na siłownię powinny mieć płaską podeszwę z bieżnikiem. Dzięki temu but się nie poślizgnie.

Podwyższenie pod piętą będzie pomocne podczas ćwiczeń opartych na przysiadach. Niweluje również bóle stawów. Jeżeli but na siłownię jest całkowicie płaski możemy odczuwać bóle kręgosłupa. Zbyt wysokie buty na siłownie mogą przyczynić się do obciążenia stawów w kolanach.

Buty na siłownię powinny chronić kostkę, ale nie powinny krępować tej kostki. Dlatego też buty na siłownię nie powinny mieć zbyt wysokiej cholewki.

Buty na siłownię powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów. Wówczas będziemy mogli długo z nich korzystać.

Cena butów na siłownię to wydatek ponad 300 zł. Na cenę wpływa zarówno jakość materiałów, jak i marka. Jeżeli treningi na siłowni traktujemy poważnie nie powinniśmy oszczędzać na butach. Dobre buty na siłownię maja przede wszystkim zapewnić nam bezpieczeństwo.

3. Wybór butów w zależności od treningu

Wybór butów na siłownię jest uzależniony od rodzaju treningu jaki wykonujemy. Jeżeli nasz trening na siłowni nie wymaga obciążających ćwiczeń takich jak martwy ciąg, przysiady, push pressy oraz wyciskania spokojnie wystarczą nam zwyczajne buty do fitnessu. Nie powinny być to buty do biegania.

Jeżeli nasz trening obfituje w wymagające ćwiczenia powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiednie buty na siłownię. Buty muszą być stabilne, aby dały nam punkt podparcia. Zapewni nam to lepsze wyniki w ćwiczeniach oraz pozwoli uniknąć poważnych kontuzji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.