Trwa ładowanie...

Cofnięty podbródek – ćwiczenia, przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
13.12.2022 15:32
Cofnięty podbródek spowodowany wadą zgryzu można skorygować aparatem ortodontycznym
Cofnięty podbródek spowodowany wadą zgryzu można skorygować aparatem ortodontycznym (Adobe Stock)

Cofnięty podbródek może być cechą, która znacząco wpływa na kształt twarzy i zaburza jej proporcje. Gdy staje się to problemem, warto podjąć działania, by pozbyć się defektu. Co można zrobić?

spis treści

1. Dlaczego mam cofnięty podbródek?

Cofnięty podbródek to cecha wyglądu, która najczęściej jest uwarunkowana genetycznie. Dziedziczymy ją po przodkach. Zdarza się, że na jej pojawienie się wpływają też inne czynniki.

Częste przyczyny cofniętej brody to:

  • wada zgryzu,
  • uraz mechaniczny, wypadek,
  • wada wrodzona – mikrognacja, która cechuje się bardzo małą żuchwą i brakiem wyraźnie zaznaczonego konturu pomiędzy szyją a brodą,
  • upływ czasu. Z wiekiem broda traci swój kształt: staje się wiotka, często także asymetryczna. Innymi defektami urody dotyczącymi brody jest tak zwana broda niekształtna, brukowa, czyli marszcząca się, a także podwójny podbródek. To skutek nadwagi, ale i nagłej utraty wagi lub procesu starzenia się organizmu.
Zobacz film: "Jak masować twarz, by uniknąć zmarszczek?"

Podbródek, który sprawia wrażenie małego lub cofniętego, może zaburzać proporcje twarzy, optycznie ją skracając i powodując, że linia między podbródkiem a brodą pozostaje niezauważalna. Dla wielu osób jest to duży problem.

2. Cofnięty podbródek – ćwiczenia

Ponieważ cofnięty podbródek sprawia, że twarz nie wygląda harmonijnie, warto podjąć działania, które pozwolą pozbyć się kłopotu. Co robić? Pomóc mogą zarówno ćwiczenia, jak i leczenie.

Z pomocą przychodzą ćwiczenia wzmacniające mięśnie żuchwy, twarzy i szyi odpowiadające za wygląd podbródka, a także mewing. To technika, która pozwala wypracować prawidłowe ułożenie języka w stanie spoczynku. Ten, gdy nie pracuje podczas mówienia, picia czy spożywania posiłków, powinien być lekko wygięty, a i przylegać do podniebienia, nieco je naciskając (nie powinien leżeć swobodnie na dnie jamy ustnej). To tak zwany układ kobry (tzw. pozycja horyzontalna).

Gdy mewing jest stosowany przez dłuższy czas, efektem powinno być prawidłowe ułożenie języka w pozycji spoczynkowej, ale i zmiany ułożenia i wyglądu elementów znajdujących się wokół żuchwy. Między innymi wyeksponowany zostaje podbródek. W efekcie profil twarzy widocznie się poprawia.

Jak robić mewing? Nie jest to trudne. Gdy nic nie mówisz, nie jesz i nie pijesz, trzymaj język na podniebieniu. Ponadto oddychaj przez nos (wyjątek stanowi intensywny wysiłek fizyczny) i dbaj o prawidłową postawę ciała (unikaj garbienia się). Wykonuj także ćwiczenia:

  • „maluj” podniebienie czubkiem języka,
  • zlizuj z podniebienia dżemu czy miodu,
  • żuj gumę tak, by zrobić z niej balon,
  • wydawaj dźwięk, wypowiadając spółgłoski „ng”, myśląc o przykrywaniu podniebienia językiem.

Rezultaty ćwiczeń pojawiają się zwykle po kilku miesiącach. Wiele zależy od regularności i intensywności tego typu aktywności, ale i wieku oraz poziomu tkanki tłuszczowej. Mewing najlepiej działa u dzieci, które są jeszcze w fazie dojrzewania.

3. Cofnięty podbródek – leczenie

Z problemem cofniętego podbródka pomóc może także leczenie ortodontyczne, chirurgiczne oraz działania z zakresu medycyny estetycznej.

Gdy za cofniętą brodę odpowiada wada zgryzu, pomóc może wizyta u ortodonty oraz noszenie aparatu ortodontycznego. Skorygowanie nieprawidłowości wpływa także na anatomię twarzy.

Zmiana rysów twarzy po aparacie ortodontycznym zależy od wielu czynników. Decyduje o tym rodzaj i stopień zaawansowania korygowanej wady oraz sposób terapii, ale i wiek pacjenta. Jak można się domyślać, najlepsze efekty można uzyskać u młodszych pacjentów, którzy wciąż rosną i się rozwijają. Modelowanie kości szczęki i żuchwy w przypadku nastolatków i osób dorosłych, to jest osób, u których proces wzrastania już się zakończył, jest trudniejsze.

Po leczeniu ortodontycznym, gdy następuje poprawa relacji pomiędzy górnym i dolnym łukiem, uzyskane ustawienie zębów i szczęki może sprawić, że broda przesunie się do przodu, a twarz się wydłuży.

Gdy broda jest nieznacznie cofnięta bądź widoczne są na niej oznaki starzenia, pomocne są różne zabiegi medycyny estetycznej. Najbardziej popularne jest podanie kwasu hialuronowego. Jest to zabieg mało inwazyjny, który nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Efekty są widoczne od razu.

Dobre rezultaty przynosi także:

Możliwe jest także przeprowadzenie interwencji chirurgicznej i wszczepienie implantu podbródka (to jedyna opcja, gdy podbródek jest bardzo cofnięty).

Najlepszą metodę, która pozwoli pozbyć się cofniętego podbródka, powinien wskazać doświadczony lekarz medycyny estetycznej, po przeprowadzeniu konsultacji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze