Trwa ładowanie...

Curling – zasady „szachów na lodzie”, sprzęt i taktyka

Avatar placeholder
03.08.2020 11:24
Curling jest strategicznym i drużynowym sportem na lodzie.
Curling jest strategicznym i drużynowym sportem na lodzie. (123rf)

Curling jest strategicznym i drużynowym sportem na lodzie. Można go uprawiać w każdym wieku. Wystarczą odpowiednie buty, kamienie, szczotka, a także wyczucie i odpowiednia taktyka. Jakie są zasady gry? Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest curling?

Curling to zimowy sport olimpijski nazywany „szachami na lodzie”. To budząca żywe zainteresowanie dyscyplina sportu zespołowego, w której liczy się precyzja i taktyka. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny. Każda liczy czterech zawodników. Rozgrywki odbywają się na tafli lodu. By grać w curling potrzebne są odpowiednie buty z dwiema różnymi podeszwami, szczotka do szorowania lodu oraz granitowe kamienie, czyli główny element gry.

Historia curlingu sięga czasów średniowiecznych. Jego ojczyzną jest Szkocja. Początkowo uprawiano go na zamarzniętych jeziorach, grając wyłowionymi z dna kamieniami. Dziś curling jest rozgrywany w wielu krajach. Jest popularny w Stanach Zjednoczonych, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii (zwłaszcza Szkocji), a także w Japonii i w Kanadzie. W Polsce sport ten zyskuje na popularności.

2. Zasady curlingu

Drużyna curlingowa składa się z czterech osób: pierwszy (lead), drugi, trzeci (wiceskip), czwarty (skip). Skip jest najważniejszym zawodnikiem, ponieważ to on decyduje o taktyce drużyny. Curling to sport drużynowy. Oznacza to, że wszyscy zawodnicy mają wpływ na wynik. W każdej partii każdy, grając w ustalonej kolejności, zagrywa po 2 kamienie na przemian z przeciwnikiem.

Zobacz film: "#dziejesiewsporcie: rosyjska sportsmenka jak Lara Croft"

Rozgrywki mają miejsce na prostokątnej tafli lodu, na której narysowane są dwa zestawy specjalnych kół, zwanych domami. Mecz curlingowy polega na rozegraniu 10 partii, zwanych endami. W jednej partii drużyna ma do dyspozycji osiem kamieni.

Zasady curlingu są bardzo proste. Do gry używa się kamieni w różnych kolorach. Potocznie nazywa się je czajnikami. Rozgrywka polega na ich naprzemiennych ślizgach: raz jednej drużyny, raz drugiej. Kamienie są wypuszczane na lodzie, w kierunku celu nazywanego domem. Celem gry jest umieszczenie ich jak najbliżej środka koła (domu). Kamienie przeciwnika można wybijać, a swoje chronić za tak zwanymi strażnikami.

Jeden mecz curlingowy ma zazwyczaj osiem rund, a w jednej rundzie gry można zdobyć maksymalnie osiem punktów. Cały mecz wygrywa drużyna, która zdobędzie większą liczbę punktów we wszystkich partiach składających się na tę grę.

3. Taktyka rozgrywek

Aby wygrać, czyli umieścić jak najwięcej kamieni w domu, ważna jest nie tylko zręczność, wyczucie i precyzja, ale i odpowiednia taktyka. Nie bez powodu curling nazywany jest „szachami na lodzie”. To gra strategiczna.

Najpopularniejsze i najskuteczniejsze taktyki to:

  • usunięcie kamienia przeciwnika z gry, czyli take-out,
  • wybijanie kamieni przeciwnika i postawienie na jego miejscu własnego, tzw. bump,
  • usunięcie dwóch kamieni: celu oraz przeciwnika, zwane peel,
  • ustawienie strażnika,
  • precyzyjne trafienie do celu (draw).

4. Sprzęt do curlingu

By grać w curling, trzeba mieć właściwe obuwie, szczotkę i granitowe kamienie do gry. Co warto o nich wiedzieć?

Buty do curlingu mają dwie różne podeszwy. Gra wymusza, aby jedną nogą odpychać się od lodu, a drugą ślizgać się na tafli. Aby móc ślizgać się po lodzie, jedna z nich jest teflonu. Druga, wykonana jest z miękkiej gumy, ma dawać maksymalną przyczepność i stabilizację. Dzięki temu łatwo przemieszczać się po torze curlingowym (odpychając się jedną nogą).

Kamienie do curlingu są wykonane z granitu Ailsite wydobywanego ze szkockiej wyspy Ayrshire. Kamień waży prawie 20 kilogramów. Ma specjalny kształt: od spodu jest wklęsły, z wierzchu płaski. Ma też uchwyt przymocowany do górnej części, dzięki czemu możne się poddawać rotacji (rączki są utrzymane w dwóch kolorach - oznaczają kamienie dwóch przeciwnych drużyn).

Szczotka do curlingu umożliwia szczotkowanie lodu. Dzięki temu zwiększa on swoją temperaturę, co wpływa na tarcie i prędkość kamienia. Zabieg pozwala także na zmianę toru ruchu oraz usunięcie nierówności z powierzchni lodu.

5. Kodeks honorowy

Curling to sport, w którym szalenie ważny jest honorowym kodeks curlingu. Przestrzeganie jego reguł pozwala na grę zgodnie z "duchem curlingu", czyli czerpanie satysfakcji z każdego endu gry. W jego myśl curler gra:

  • by wygrać, a nie by upokorzyć przeciwnika,
  • nie próbuje rozproszyć przeciwnika,
  • zawsze gra najlepiej jak umie. Woli przegrać niż wygrać nieuczciwie,
  • nie łamie reguł, a jeśli tak się stanie przypadkiem, informuje o tym.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze