Trwa ładowanie...

Ćwiczysz i nadal nie chudniesz? Zdradzamy dlaczego!

Avatar placeholder
30.12.2018 23:05
Ćwiczysz i nadal nie chudniesz? Zdradzamy dlaczego!
Ćwiczysz i nadal nie chudniesz? Zdradzamy dlaczego! (Zdjęcie brzucha / Shutterstock)

Najlepszą metodą, aby pozbyć się zbędnych kilogramów, jest oczywiście wykonywanie ćwiczeń. Rzeczywiście – ruch ma dobry wpływ na nasze zdrowie i pozwala na utratę masy ciała. Czy jest zatem możliwe, aby przyczyniał się do przybierania na wadze? Okazuje się, że wszystko zależy od tego, w jaki sposób trenujemy i jak wygląda nasza dieta.

spis treści

1. Ćwiczenia i żywność

Regularna aktywność fizyczna sprawia, że nasz apetyt wzrasta, a organizm potrzebuje więcej pożywienia. Od tego, jakie produkty żywnościowe wybierzemy zależy, czy w naszym organizmie odłoży się więcej tłuszczu, czy wzrośnie masa mięśniowa. Okazuje się, że nawet osoby, które dbają o linię, nie w pełni rozumieją zależności pomiędzy pożywieniem, na które się decydują a wykonywanym rodzajem ćwiczeń. Ludzie najczęściej zakładają, że skoro się ruszają, mogą jeść co chcą. Zdarza się, że krótką wizytę na siłowni wynagradzają sobie niezdrowym fast-foodem. Takie zachowanie może całkowicie pogrzebać szanse na wymarzoną sylwetkę.

2. Kalorie przyjęte vs. kalorie spalone

Spożywanie dowolnej ilości kalorii jest jednak błędem, nawet kiedy regularnie uprawiamy sport. Zazwyczaj przeceniamy ich ilość spalaną podczas ćwiczeń. Oto czas, jaki musimy poświęcić, by pozbyć się z organizmu kalorii zawartych w przykładowych produktach, po które chętnie sięgamy w ciągu dnia:

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"
  • przeciętnej wielkości pączek – 30 minut pływania
  • czekoladowy batonik – 30 minut biegania
  • średniej wielkości pizza – 75 minut jazdy na rowerze
  • paczka chipsów – 80 minut gry w piłkę nożną
  • mały kieliszek białego wina – 20 minut treningu aerobowego
  • jeden kufel piwa – 30 minut podnoszenia ciężarów

Spalanie tłuszczu, skutkujące widoczną utratą wagi, możliwe jest tylko wtedy, gdy trening połączymy z racjonalnym odżywianiem. W przeciwnym razie wysiłek włożony w ćwiczenia może być daremny, a my zamiast chudnąć, nadal będziemy gromadzić kilogramy. Tłuszcze trans czy nadmierna ilość węglowodanów są dla naszej linii zabójcze. W ich miejsce pojawić się powinny o wiele zdrowsze produkty, bogate w potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancje odżywcze.

Ważna jest także odpowiednia dawka ruchu. Naukowcy odkryli, że kiedy poświęcamy ok. 150 minut w tygodniu na ćwiczenia (co daje ok. 20 minut dziennie) jesteśmy w stanie zaledwie utrzymać wagę. Jeżeli zależy nam na tym, aby schudnąć, powinniśmy wykonywać je co najmniej 250–300 minut tygodniowo, czyli 35–40 minut w ciągu dnia. Aby schudnąć i utrzymać wagę należy robić to od 600 do 800 minut w ciągu siedmiu dni, co daje nam godzinę na dobę.

Piękne ciało to suma odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego i zdrowej diety. Połowiczne działania nie przyniosą zadowalających nas efektów, co zrodzi frustrację i sprawi, że ciężej będzie nam trwać przy podjętych zamiarach. Dbajmy o siebie rozważnie!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze