Domowe SPA - kosmetyki, kąpiel, odżywianie i regeneracja skóry
Domowe SPA to miejsce zrelaksowania, odpoczynku i regeneracji nie tylko dla skóry, ale i całego ciała. Stan skóry zależy od diety, higieny, snu, wypoczynku, aktywności fizycznej, pielęgnacji i kosmetyków. Skóra to zwierciadło naszego zdrowia – jej koloryt, nawilżenie, odżywienie i napięcie świadczą o tym, czy dbamy o cały organizm. Skóra potrzebuje szczególnej troski zarówno zimą, jak i latem, kiedy jest narażona na podrażnienia i przesuszenie.
1. Domowe SPA - kosmetyki i kąpiel
Domowe SPA warto zacząć od oczyszczenia skóry. Oczyszczający peeling można wykonać, stosując gotowe preparaty lub wykonując maseczkę z gruboziarnistej soli i śmietany. Sól skutecznie usuwa martwy naskórek, a śmietana natłuszcza i zatrzymuje wilgoć. Ten domowy peeling można zastosować na całe ciało.
Należy pamiętać, że oczyszczanie twarzy powinno być wykonywane za pomocą delikatniejszych kosmetyków, np. do kremu nawilżającego można dodać łyżkę zmielonych migdałów lub wiórków kokosowych i spłukać wodą z dodatkiem soku z cytryny. Nie każda cera lubi peelingi. Bezpiecznie można je stosować do skóry mieszanej i tłustej – nie poleca się tego rodzaju zabiegów skórze suchej, wrażliwej i naczynkowej.
Nawilżenie skóry to zabieg, który ma na celu przede wszystkim utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry. W tym celu można zastosować preparaty zawierające w składzie m.in wyciąg z kwasów owocowych. Zabieg warto rozpocząć od kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem olejków do kąpieli. Taka kąpiel działa relaksująco i korzystnie wpływa na mięśnie, rozluźniając je.
Do kąpieli w domowym SPA można wykorzystać również mleko. Zawiera ono w składzie aminokwasy, które umożliwią skórze regenerację. Wystarczy podgrzać dwa litry mleka, dodać dwie łyżki miodu i wlać taką miksturę do wanny. Można wykorzystać napary z ziół, np. rumianku, który działa nawilżająco i antyseptycznie. Kąpiel powinna trwać do 25 minut. W tym czasie warto nałożyć sobie maseczkę na twarz i dekolt, gdyż ciepło pary wodnej rozpulchnia naskórek. To z kolei umożliwia niektórym składnikom głębiej penetrować jego warstwy.
2. Domowe SPA - odżywianie i regeneracja skóry
Przed pójściem spać należy dokładnie umyć skórę twarzy i ciała. Następnie warto zastosować preparaty, które umożliwią jej szybszą regenerację oraz zapobiegną utracie wody. Zapewnią to substancje, takie jak: lanolina, olej z jojoby, witaminy, tran, olej z dziurawca, z kiełków pszenicy, olej brzoskwiniowy, z awokado, masło kakaowe, olej migdałowy, aminokwasy, ceramidy oraz proteiny. W domowym SPA warto stosować kosmetyki „odżywcze”, w przypadku skór suchych nawet kremy tłuste i półtłuste (do stosowania na noc, kiedy naskórek regeneruje się) i balsamy. Skóra będzie lepiej zregenerowana, gdy po natłuszczeniu jej balsamem, zawiniemy się w folię i przykryjemy kocem na czas do 20 minut.
Prawdziwe domowe SPA powinno stwarzać szansę na prawdziwą relaksację i odejmować lat. Wiek zdradzają m.in. przemęczone oczy. Pielęgnacja skóry wokół oczu jest niezmiernie ważna i powinna się rozpocząć już około 20. roku życia. Jeśli doskwierają Ci różne dolegliwości ze strony oczu, takie jak łzawienie czy pieczenie, zrób sobie chłodne okłady z rumianku, ziela glistnika lub zielonej herbaty. Na spuchnięte i przemęczone oczy dobre są również okłady z plastrów surowego ogórka. Domowe SPA ma być dla ciebie oazą spokoju, wytchnienia i wyciszenia "kołatanych"nerwów.