Implanty policzków
Implanty policzków to sposób na poprawienie wyglądu twarzy polegający na pozbyciu się problemu zapadniętych policzków lub braku wyraźnych kości policzkowych. Implanty są różnego kształtu i rozmiaru, dlatego dopasowuje się je indywidualnie do każdej twarzy. Policzki mają duży wpływ na wygląd twarzy – to między innymi one powodują, że rysy są męskie lub damskie i że twarz wygląda młodo lub staro, atrakcyjnie lub nie.
1. Dla kogo są przeznaczone implanty policzków?
Na taką operację mogą się zdecydować osoby narzekające na:
- zbyt ostre rysy twarzy,
- nadmiernie kościste policzki,
- zapadnięte policzki,
- mało widoczne kości policzkowe,
- brak wykształconego konturu twarzy.
Operacja plastyczna powiększenia policzków za pomocą implantów odmładza twarz, która z wiekiem robi się coraz mniej zaokrąglona. Biorąc pod uwagę inwazyjnośc wprowadzenia implantów pod skórę, trzeba zawsze brać pod uwagę inne, mniej inwazyjne metody odmładzające twarz, takie jak np. botoks.
2. Jakie implanty policzków?
Niestety, kości policzkowe i policzki trudno skorygować makijażem. Róż czy bronzer nigdy nie dadzą takich efektów jak wszczepione implanty policzków. Wybór odpowiednich implantów zależy od indywidualnych upodobań osoby, jednak generalnie kobiece policzki wyglądają atrakcyjnie, jeśli są pełne i okrągłe, natomiast męskie kości policzkowe powinny być krótsze i węższe. Wyboru rodzaju implantów dokonuje się w uzgodnieniu z chirurgiem. Jest to bardzo ważna decyzja, ponieważ implanty znacznie zmieniają budowę i kształt twarzy. Jeśli kształt lub rozmiar zostanie źle dobrany, rezultatem będzie nieatrakcyjny wygląd twarzy.
Implanty mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z silikonu. Silikonowe implanty są trwałe i miękkie. Nie ma w nich ani żelu, ani płynu, który mógłby wypływać z implantu. Są one stosowane od wielu lat z dużym powodzeniem. Tkanki ludzkie dobrze je tolerują, mogą one być łatwo usunięte i wymienione na nowe.
3. Jak przebiega wszczepienie implantów policzków?
Ta operacja plastyczna twarzy przebiega pod znieczuleniem miejscowym, czasami podaje się znieczulenie ogólne. Trwa ona około 30-45 minut. Miejsca, w których chirurg wykonuje nacięcie mogą być różne:
- górna warga – cięcie wykonywane tuż nad dziąsłami,
- dolna powieka – we wnętrzu powieki lub na zewnątrz pod rzęsami,
- skóra głowy – może być wykonane przy użyciu endoskopu,
- miejsce nacięcia wykonane przy okazji liftingu obejmującego czoło, powieki lub twarz.
Po wykonaniu nacięcia, chirurg formuje miejsce, gdzie umieści implant, następnie zaszywa skórę i zakłada opatrunek. Przez pierwsze dni po operacji pacjent może odczuwać dyskomfort i skarżyć się na opuchliznę. Ulgę wówczas przyniosą okłady z lodu. Szwy rozpuszczą się w ciągu 2-3 tygodni. Wszelkie dolegliwości powinny zniknąć po paru tygodniach. Wszczepione implanty policzków mogą powodować uczucie ściągania podczas uśmiechu. Jest to prawidłowy symptom, który może trwać przez kilka następnych miesięcy.
Operacja plastyczna policzków, która została nieprawidłowo przeprowadzona, może oznaczać zmniejszoną wrażliwość i ograniczoną ruchliwość spowodowaną uszkodzeniem nerwów. Dlatego warto takie zadanie powierzyć wykwalifikowanemu chirurgowi plastykowi z długoletnią praktyką.