Trwa ładowanie...

Implanty zębowe – rodzaje, przeciwskazania, cena

W wyniku nieleczonej próchnicy często dochodzi do ubytków zębowych. Do uzupełnienia ubytków w uzębieniu stosuje się implanty zębowe. Jakie wyróżniamy rodzaje implantów i jaki jest koszt ich zakładania?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest reimplantacja zęba?"

spis treści

1. Czym są implanty zębowe i korona protetyczna?

Implanty zębowe to wykonane najczęściej z tytanu sztuczne korzenie. Do nich mocowane są korony protetyczne, czyli sztuczne zęby. Korony są zakładane także do ochrony słabego zęba, naprawy złamanego lub pokrycia go po leczeniu kanałowym.

Wyróżnia się następujące rodzaje koron protetycznych:

  • Ceramiczna – korona ceramiczna nie odróżnia się kolorem od pozostałych zębów. Niestety cechuje się wysoką ceną;
  • Akrylowa – jest również w kolorze naturalnych zębów, wykonana z akrylu. Niestety ten rodzaj korony nie jest trwały;
  • Metalowa – jest znacznie tańsza od pozostałych. Jej kolor znacznie odbiega od barwy zębów, przez co jest nieestetyczna;
  • Metalowa licowana porcelaną – dzięki pokryciu porcelaną nie odbiega kolorystycznie od pozostałych zębów. Obecnie ten rodzaj korony jest najczęściej stosowany w gabinetach stomatologicznych;
  • Metalowa licowana akrylem – obecnie już prawie niestosowana, nie zalicza się do trwałych;
  • Cyrkonowa – wykonana z tlenku cyrkonu. Jest wytrzymała i twarda. Nie wyróżnia się wizualnie na tle innych zębów.

2. Rodzaje implantów zębowych

Najpopularniejszym rodzajem implantów zębowych są te wykonane z tytanu. Jest to metal obojętny dla naszego organizmu. Niestety tytanowe implanty mają srebrzysto-szarą barwę, zatem mogą się wyróżniać po obniżeniu linii dziąseł. Implanty tytanowe po wszczepieniu zrastają się z tkanką kostną w ciągu kilku miesięcy. Tańszym odpowiednikiem implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, zwane ceramicznymi. Cechują się barwą przybliżoną do ludzkiej kości oraz są odporne na ścieranie.

Implanty dzieli się także na:

  • Jednofazowe – po wszczepieniu implantu od razu jest zakładana proteza. Zabieg trwa około godziny;
  • Dwufazowe – po wszczepieniu implantu czeka się na zagojenie rany, co może trwać nawet kilka miesięcy. Po wygojeniu zakłada się koronę lub protezę.

3. Implanty zębowe – przeciwskazania

Do przeciwskazań w mocowaniu implantów zębowych zaliczamy:

Zabieg może nie być przeprowadzony przy urazach jamy ustanej, zapaleniu błony śluzowej lub wadach stomatologicznych.

4. Implanty zębowe – powikłania

Powikłania po zabiegu związane są głównie z wprowadzeniem ciała obcego. Do najczęstszych problemów po mocowaniu implantów zalicza się ból i opuchliznę. Czasami może dojść do infekcji lub stanu zapalnego. Szybkiej interwencji medycznej wymagają objawy takie jak: gorączka, osłabienie, silny ból gardła, a także powiększenie węzłów chłonnych.

5. Implanty zębowe – cena

Za wszczepienie implantu z koroną zapłacimy od około 3500 zł do nawet 4200 zł. Koszt zabiegu uzależniony jest głównie od materiału z jakiego wykonany jest łącznik i korona.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.