Trwa ładowanie...

Imprezy w Rosji

Kalendarz imprez w Rosji jest jednym z wielu powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj. Przez cały rok obchodzone są różne święta i odbywają się interesujące wydarzenia kulturalne, które warto zobaczyć na własne oczy. Najlepiej jest zajrzeć do kalendarium imprez przed wyborem miejsca na urlop. W ten sposób można trafić na różne imprezy kulturalne i społeczne. Szkoda byłoby je przegapić. Jakie ciekawe imprezy mają miejsce w Rosji? Lista jest dość długa, dlatego warto na wszelki wypadek przedłużyć wyjazd.

1. Imprezy w Rosji wiosną i latem

W kalendarzu imprez znajdują się różne święta i imprezy cykliczne. Na wiosnę najważniejsze są:

 • Ósmego marca w Rosji ma miejsce Dzień Kobiet. Jest to dzień wolny od pracy.
 • Wielkanoc prawosławna – jest obchodzona w kwietniu lub maju, zwykle tydzień lub dwa po Wielkanocy chrześcijańskiej.
 • W tym samym czasie odbywa się Wielkanocny Festiwal Sztuki w Moskwie – trwa tydzień.
 • Pierwszego i drugiego maja celebrowane jest Święto Pracy.
 • Dziewiątego maja obchodzony jest Dzień Zwycięstwa upamiętniający wygraną w drugiej wojnie światowej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W wakacje główne wydarzenia w kalendarium imprez są następujące:

 • Dwunastego czerwca Rosjanie świętują Dzień Niepodległości.
 • Przełom czerwca i lipca to czas na Białe Noce. Przez dwa tygodnie w Sankt Petersburgu odbywają się całonocne koncerty, festiwale filmowe i wycieczki na statkach w celu świętowania letniego przesilenia.

2. Imprezy w Rosji jesienią i zimą

 • Siódmego listopada obchodzony jest Dzień Pojednania i Zgody, który przez 70 lat był znany jako Dzień Rewolucji na cześć wydarzeń z 1917 roku. Tego dnia zatwardziali zwolennicy komunizmu zbierają się na Placu Czerwonym i odwiedzają mauzoleum Lenina.
 • Dwunastego grudnia ma miejsce Dzień Konstytucji.
 • Ostatni tydzień grudnia to Festiwal Białych Dni w Sankt Petersburgu, który ma za zadanie przyciągnąć więcej turystów w zimie.
 • Pierwszego i drugiego stycznia obchodzony jest Nowy Rok.
 • Siódmego stycznia świętuje się prawosławne święta Bożego Narodzenia.
 • Tydzień później ma miejsce dawny Nowy Rok – jest to pozostałość po przedrewolucyjnych czasach, gdy Rosja funkcjonowała według innego kalendarza, który był około dwa tygodnie za tym używanym na Zachodzie.
 • Dwudziestego trzeciego lutego świętuje się Dzień Obrońców Ojczyzny.
 • Na przełomie lutego i marca ma miejsce Maślany Tydzień. Jest to czas na spożywanie maślanych blinów i innych smakołyków. Po tym tygodniu zaczyna się post przed Wielkanocą.

Kalendarz imprez i świąt rosyjskich warto mieć pod ręką, by wiedzieć, czego można się spodziewać po przyjeździe do Rosji. Kalendarium imprez opiera się głównie na państwowych i religijnych wydarzeniach, które są zwykle obchodzone w nieco inny sposób niż imprezy w Polsce. Jadąc do Rosji, warto zorientować się, jakie imprezy kulturalne odbędą się w konkretnym miejscu. Jest to ogromny i zróżnicowany kraj, którego mieszkańcy lubią i potrafią się bawić. Wydarzenia kulturalne na świecie mają często swoje odbicie w tym, co dzieje się w Rosji, ale wiele rzeczy jest tu unikalnych na skalę światową. Przykładem jest choćby Teatr Wielki w Moskwie, który warto odwiedzić podczas wczasów z rodziną lub wyjazdu we dwoje.

Imprezy w Rosji
Imprezy w Rosji
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.