Trwa ładowanie...

Nordic walking

Nordic walking - jak się przygotować, technika, zalety, wpływ na zdrowie

Sport to zdrowie. Jednak zanim przystąpisz do treningów zweryfikuj swoją kondycję i stan zdrowia. Niektóre formy ruchu nie są wskazane dla osób początkujących. Dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z aktywnością fizyczną jest nordic walking, gdyż nie wymaga ani ogromnej ilości akcesoriów, ani nadzwyczajnych umiejętności.

Co to jest nordic walking?

Nordic walking to technika marszu z wykorzystaniem specjalnych kijków z zapięciami. Przypomina narciarstwo biegowe, tylko bez nart. Zastosowanie kijków sprawia, że trening jest skuteczniejszy niż zwyczajne chodzenie.

Zaletą nordic walking jest również fakt, iż tę formę aktywności ruchowej uprawiać może każdy niezależnie od płci i wieku. Ponadto dzięki nordic walking odchudzanie stało się łatwiejsze.

Zanim jednak zdecydujemy się na trening, musimy się zapoznać z prawidłowym sposobem poruszania się. Właściwa technika umożliwia połączenie pracy nóg z pracą rąk.

Jak przygotować się do treningów nordic walking?

Pierwszym krokiem przygotowań do treningu jest zakup kijków do nordic walking. Odpowiedni dobór sprzętu jest niezwykle ważne dla prawidłowego wykonywania techniki.

Niestety kije do nordic walking są dość kosztowne (około 200 zł), jednak warto w nie zainwestować, aby otrzymać markowy produkt o wysokiej jakości. Można wybrać spośród kijów teleskopowych lub tych o stałej długości.

Koniecznie należy zwrócić uwagę na ich długość, ponieważ powinna być dostosowana do wzrostu. Odpowiednią długość kijków można wyliczyć ze wzoru: 0,7 x wzrost.

Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy zapięcia przy kijach są wygodne i stabilne, gdyż pełnią one ważną rolę w wykonywaniu poprawnych ruchów podczas treningu. Kolejnym ważnym elementem przygotowania jest zakup odpowiednich butów do nordic walking.

Powinny zapewniać nam odpowiednią amortyzację i zabezpieczać stopę przed wszelkimi nierównościami terenu. Najlepiej sprawdzi się piankowa wstawka w okolicy pięty, która amortyzuje wstrząsy. Ponadto obuwie musi mieć elastyczną podeszwę o ściętej pięcie.

Technika nordic walking

Nauka techniki nordic walking jest ważna i wiąże się z wykonywaniem ruchów w odpowiedni sposób:

  • krok rozpoczynamy, podnosząc kijek prawą ręką i wysuwając do przodu jednocześnie prawy kijek i lewą stopę, podłoża dotykamy piętą,
  • prawą rękę uginamy w łokciu tak, aby kijek był ustawiony pod kątem 60 stopni do podłoża, równolegle do prawej nogi,
  • lewą ręką odpychamy się od pasków kijka i prostujemy ją do tyłu,
  • prawa noga wspiera się na palcach i jest wyprostowana z tyłu,
  • wybijamy się prawą ręką i lewą stopą, a dłonie mijają się z przodu,
  • prawą ręką odpychamy się, gdy przekroczy z tyłu linię bioder, jednocześnie lewa ręka wysuwa się do przodu,
  • prawą nogę lekko uginamy w kolanie, ciężar ciała spoczywa na lewej nodze i prawej ręce,
  • po odepchnięciu ręką prostuje się ją, a palce puszczają rękojeść kijka, przy kolejnym odepchnięciu wykorzystuje się paski zapięcia.

W przypadku nordic walking technika jest bardzo prosta. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach i w czasie nordic walking technika szybko wejdzie nam w krew

Jakie są zalety nordic walking?

Jak każda forma sportu spacer z kijkami poprawia kondycję i wydolność organizmu, a także odciąża stawy. Dzięki zastosowaniu kijków do nordic walking spacery są ułatwione, można chodzić dłużej bez zmęczenia.

Co więcej, w trakcie takiego marszu aktywowane są również górne partie ciała. Nawet osoby starsze i po przebyciu choroby mogą uprawiać ten rodzaj treningu. Podczas intensywnego marszu spala się dużo kalorii.

Osoby otyłe mogą dzięki prawidłowemu wykorzystaniu techniki nordic walking odchudzać się bezpiecznie i kształtować swoją sylwetkę. Co jest równie ważne podczas treningu w organizmie zwiększa się produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Trening nordic walking ma wiele zalet, ćwiczenia to idealny sposób na zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz na zaktywizowanie osób, którym brakuje ruchu. Efektem będzie zdrowszy układ krążenia, mocny kręgosłup i stawy.

Szacuje się, że blisko 3 miliony Polaków regularnie spaceruje z kijkami do nordic walking. Tak duża liczba entuzjastów tego sportu wcale nie dziwi, jeśli spojrzy się na jego zalety.

Marszem po zdrowe serce

Nie bez przyczyny nordic walking poleca się pacjentom po przebytym zawale serca, jak również cierpiącym na nadciśnienie tętnicze i miażdżycę. Podczas aktywności rozszerzają się naczynia krwionośne, co ułatwia transport tlenu.

Z potem usuwany jest nadmiar soli, co z kolei przyczynia się do normalizacji ciśnienia tętniczego, obniżeniu ulega również poziom cholesterolu. Przyczyną problemów z sercem często bywa nadwaga, zwłaszcza kilogramy odkładające się w okolicy brzucha.

Nadwaga i otyłość są bowiem jednymi z czynników wpływających na rozwój miażdżycy, nadciśnienia i cukrzycy typu 2. Prawidłowo przeprowadzony trening nordic walking połączony z dobrze zbilansowaną dietą pozwoli schudnąć w ciągu miesiąca aż 5 kg.

W pierwszej kolejności zmniejszać się będzie tkanka tłuszczowa na brzuchu i w talii, spacer z kijkami przyspiesza ponadto przemianę materii, usprawnia pracę jelit i pomaga szybciej spalić kalorie.

Nordic walking sposobem na ból pleców

Znakiem naszych czasów jest przygarbiona sylwetka. Ma to związek z często wykonywaną pracą w pozycji siedzącej, długimi godzinami spędzonymi przed komputerem lub telewizorem. Wady postawy są diagnozowane już u dzieci.

Osoby starsze z kolei zmagają się codziennie z bólami pleców, mięśni karku i szyi. Lekiem na tego rodzaju dolegliwości i w tym przypadku może być nordic walking. Sport ten zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa.

Koryguje ponadto wady postawy i łagodzi napięcie mięśniowe w okolicy ramion, barków i pleców. Kijki, będące podstawą tego rodzaju aktywności odciążają dolny odcinek pleców i zmniejszają bóle w okolicy lędźwiowej.

Nordic walking zmusza do pracy mięśnie tylnej części ramion i eliminuje problem tzw. pelikanów – obwisłej skóry ramion, która pojawia się wskutek szybkiej utraty wagi, braku aktywności fizycznej lub starzenia. Trening z kijkami niweluje również tendencję do garbienia się.

Nordic walking to towarzyski sport

W czasie treningu nordic walking organizm jest lepiej dotleniony. Dzięki temu nasz mózg pracuje wydajniej i mamy więcej energii. Ponadto zwiększa się pojemność naszych płuc, a także odporność organizmu.

Sport dodaje siły i witalności, zwłaszcza jeśli jest uprawiany na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Nordic walking to nie tylko świetny sposób na poprawę zdrowia, ale też aktywny odpoczynek.

Spacerowanie z kijkami sprzyja również nawiązywaniu nowych kontaktów oraz zacieśnianiu rodzinnych i przyjacielskich więzi. Ten sport bowiem nie wyklucza towarzystwa – podczas treningu możemy swobodnie rozmawiać ze współtowarzyszami. Utrzymanie wspólnego tempa nie jest trudne, a wspólny spacer to dobra forma rozrywki i sposób na relaks.