Trwa ładowanie...

Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

By uprawiać nordic walking, niewiele trzeba. Wystarczą sportowe buty, wygodny strój, kijki i odrobina dobrych chęci.

Widok osób maszerujących z kijkami już nikogo nie dziwi. Pasją do nordic walking łatwo się zarazić. Nic w tym dziwnego, bo sport ten ma wiele zalet. Angażuje do pracy więcej grup mięśniowych niż inne formy rekreacji, a przy tym nie obciąża kości i stawów. Jest to świetny sposób na codzienną aktywność dla osób chcących zadbać o zdrowie, ale też dla tych, którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.

Trening nordic walking na świeżym powietrzu wpływa na poprawę krążenia krwi w naszym organizmie, a tym samym dotlenienie mózgu, co przekłada się na jego wydajniejszą pracę. Dzięki temu poprawia się nasza koncentracja, a także pamięć.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Wśród zalet tego rodzaju aktywności wymienić warto również to, że nordic walking wpływa na korygowanie wad postawy. Problem ten obecnie jest dość powszechny i dotyczy coraz młodszych osób. Siedzący tryb życia nie sprzyja naszemu kręgosłupowi, który każdego dnia wykonuje tytaniczną pracę. W takiej postawie mięśnie rąk, szyi i barków są mocno obciążone, co powoduje ich napięcie, a w konsekwencji ból. Spacer z kijkami w znacznym stopniu minimalizuje ten problem i powoduje rozluźnienie mięśni.

Niektórzy lubią samotność, inni wręcz przeciwnie – są towarzyscy i chętni do wspólnego trenowania. O ile w czasie biegania o rozmowę trudno, o tyle w czasie treningu nordic walking można nie tylko energicznie maszerować, ale też porozmawiać. Wspólne maszerowanie z kijkami mobilizuje ponadto do treningu. Trudniej z niego zrezygnować, gdy na nasze towarzystwo liczy druga osoba.

1. Sport dla każdego

KONKURS

Weź udział w konkursie i wygraj jeden z 50 zestawów kijów do nordic walking!

Dla wielu osób barierą w podjęciu regularnych treningów jest obawa przed przeciążeniem i zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Słusznie, bo nie ma nic gorszego od źle przeprowadzonych ćwiczeń, które zamiast pomóc – szkodzą. W przypadku nordic walking, nie trzeba martwić się o przetrenowanie czy kontuzje.

Specjalne kijki minimalizują ryzyko potknięcia, a także stanowią dodatkowy punkt oparcia, który umożliwia odciążenie kręgosłupa oraz stawów. Jest to aktywność o umiarkowanej intensywności. Po kijki ponadto sięgnąć może każdy: osoby starsze, po przebytych urazach, kobiety w ciąży, sportowcy czy dzieci. Tego rodzaju sport jest również polecany pacjentom po zawale serca jako forma rehabilitacji kardiologicznej. Dzięki niemu poprawia się krążenie, a tym samym zwiększa tolerancja na wysiłek.

2. Dobra technika to podstawa

Efekty nordic walking można zauważyć już po kilku tygodniach regularnego spacerowania z kijkami. By tak się jednak stało, maszerować powinno się co najmniej trzy razy w tygodniu przez minimum 40 minut. Bardzo ważna jest również prawidłowa technika marszu. Tylko w ten sposób możliwe jest odciążenie stawów i wzmocnienie mięśni.

Nordic walking nie jest dyscypliną trudną do opanowania. Jednak zaczynając przygodę z tym sportem, w celu wyrobienia odpowiednich nawyków, warto być nadzorowanym przez instruktora. Pozwoli to na uniknięcie błędów i przyswojenia niewłaściwej techniki chodu. W wielu miejscowościach w Polsce organizowane są bezpłatne zajęcia, podczas których pod okiem fachowca możemy stawiać pierwsze kroki z kijkami. Okazją do nauki mogą być np. darmowe zajęcia w ramach Akademii Zdrowia Santandera, które prowadzą certyfikowani trenerzy z Polskiej Federacji Nordic Walking.

Jeżeli w naszej miejscowości nie mamy możliwości skorzystania z bezpłatnych zajęć, możemy wspomóc się specjalnymi poradnikami opracowanymi przez specjalistów. Tego rodzaju szkolenie można odbyć bez wychodzenia z domu, korzystając m.in. z materiałów przygotowanych w ramach Akademii Zdrowia Santandera. W bezpłatnym poradniku można znaleźć instrukcję techniki chodzenia. Zapoznanie się z nią to pierwszy krok do lepszej sprawności i zdrowia.

3. Sport na każdą kieszeń

Wiele osób przed regularnymi treningami powstrzymują ograniczenia finansowe. Ta wymówka jednak zupełnie nie sprawdza się w przypadku nordic walking. Dlaczego? Otóż do podjęcia regularnych treningów wystarczy para dopasowanych do wzrostu kijków, buty sportowe i wygodny strój. Z czasem można zainwestować w lepszy sprzęt, ale nie jest to konieczne. W tym przypadku najważniejsza jest chęć zadbania o własne zdrowie i aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu.

Nordic walking staje się coraz popularniejszy
Nordic walking staje się coraz popularniejszy ((123rf) Nordic walking staje się coraz popularniejszy)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.