Jakie kije do nordic walking?
Nordic walking - na zapalenie stawów To pytanie zadają osoby, które chcą rozpocząć uprawianie tej formy aktywności fizycznej. Nordic walking to bardzo skuteczny trening zarówno dolnych partii ciała, jak i górnych. Dlatego coraz więcej osób jest nim zainteresowanych. Na szczęście większość z nich doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest odpowiedni wybór akcesoriów. Kije do nordic walking zapewniają stabilność i chronią kolana przed nadwyrężeniem.
1. Wbór kijów do nordic walking
Producenci oferują szeroki wybór kijków, dlatego osoby decydujące się na trening nordic walking stają przed dość trudną decyzją. Przy zakupie kijków należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak cena, wygoda uchwytów czy możliwość dopasowania długości. Aby zakup był trafny, warto wcześniej zdać sobie sprawę, jakie są oczekiwania i wymagania.
2. Waga i cena kijów do nordic walking
Większość kijków jest zrobiona z włókna węglowego lub aluminium. Te pierwsze wiążą się zazwyczaj ze sporo większym wydatkiem. Jednak mają zalety, które czynią je lepszymi od kijków aluminiowych. Są one przede wszystkim lżejsze. Aluminiowe kije do nordic walking są tańsze i trwalsze, lecz przekazują zdecydowanie więcej wibracji podczas spaceru. Można zdecydować się także na kijki, które są wykonane z obu materiałów. Im więcej w nich włókna węglowego, tym są one wygodniejsze i droższe. Kijki do nordic walking kosztują od 100 do 400 złotych.
3. Długość kijów do nordic walking
Długość kijków nordic walking może być stała lub regulowana. Stała długość będzie odpowiednia, jeśli osoba trenująca zamierza spacero wać głównie po płaskim terenie, dysponuje odpowiednim miejscem do przechowywania długich kijów i nie zamierza z nimi podróżować. Nie planuj dzielić kijków z osobami o innym wzroście. Warto wiedzieć, że kijki o stałej długości najprawdopodobniej dłużej będą służyły swojemu właścicielowi. Plusy kijków o regulowanej długości to możliwość dopasowywania długości do każdego terenu i do wzrostu innej osoby oraz łatwość transportowania. Jeśli kupuje się taki rodzaj sprzętu, należy zwrócić uwagę na jakość mechanizmu blokującego i samoistne składanie się kijków do nordic walking. Dzięki temu uniknie się ryzyka złożenia się kijków podczas treningu. Długość kijków do nordic walking powinna być dostosowana do wzrostu użytkownika, na przykład osobie mającej 160 cm wzrostu zaleca się kupno kijków o długości 110 cm, natomiast osoba mierząca 180 cm powinna kupić kijki o długości 125 cm.
4. Uchwyty w kijach do nordic walking
Uchwyty kijków do nordic walking mogą być korkowe, piankowe lub gumowe, różne są także kształty rączek. Najwytrzymalsze są rączki gumowe i korkowe, jednak piankowe mogą być przyjemniejsze w dotyku. Przy wyborze uchwytów najlepiej wypróbować wszystkie rodzaje i wybrać te, które są zarówno wygodne, jak i praktyczne. Jeśli osoba zdecydowała się na sprzęt do ćwiczeń posiadający paski na nadgarstki, należy upewnić się, że ich wielkość jest odpowiednia.
Odpowiedź na pytanie, jak dobrać kije do nordic walking nie jest łatwa. Jednak biorąc pod uwagę wyżej wymienione sugestie, można dobrać sprzęt, który będzie dobrze służył przez wiele lat.