Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak cieszyć się życiem pomimo noszenia protezy zębowej? Obalamy mity związane z jej użytkowaniem

 Agnieszka Gotówka
27.11.2018 12:29
Jak cieszyć się życiem pomimo noszenia protezy zębowej? Obalamy mity związane z jej użytkowaniem
Jak cieszyć się życiem pomimo noszenia protezy zębowej? Obalamy mity związane z jej użytkowaniem (123rf)

Protezy zębowe to temat tabu. Nie mówi się o nich głośno, co sprawia, że wokół tego zagadnienia pełno jest niedopowiedzeń i mitów. W efekcie wielu użytkowników protez odczuwa wstyd, traci radość życia i rezygnuje z wielu ważnych dla siebie codziennych aktywności. Ich samopoczucie nie jest najlepsze, uśmiech znika z ich twarzy. A przecież noszenie protezy jest czymś normalnym! Posiada ją aż 9 milionów Polaków, a metoda ta jest najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z dużymi brakami w uzębieniu.

Istnieje wiele mitów dotyczących stosowania protezy zębowej
Istnieje wiele mitów dotyczących stosowania protezy zębowej

Wyniki raportu "9 milionów powodów – użytkownicy protez zębowych w Polsce" pokazują, że w zdecydowanej większości protezy noszą kobiety (79 proc.) oraz osoby ze średnim i wyższym wykształceniem (73 proc.). Aż 67 proc. respondentów jest aktywnych zawodowo.

Nabrać pewności siebie ma pomóc im kampania "9 milionów powodów", która pokazuje, że z właściwie dobraną, umocowaną i pielęgnowaną protezą można cieszyć się pełnią życia. Jej partnerami są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne, a ambasadorem Robert Janowski.

Bohaterami kampanii są osoby, które potrafią cieszyć się życiem. Proteza zębowa nie stanowi dla nich powodu do wstydu, wręcz przeciwnie – dzięki niej oraz odpowiednim środkom przeznaczonym do jej pielęgnacji mogą realizować swoje marzenia i każdego dnia się uśmiechać.

Warto samodzielnie przekonać się, że proteza zębowa w niczym nie ogranicza. Pierwszym krokiem w tym kierunku niech będzie poznanie i obalenie mitów związanych z tym tematem.

1. MIT. Żeby nosić protezę, trzeba pozbyć się wszystkich zębów

Do wyboru pacjenta są protezy całkowite i częściowe. Te pierwsze stosowane są w sytuacji, gdy istnieje konieczność zastąpienia kompletu naturalnych zębów. Z kolei protezy częściowe uzupełniają braki w uzębieniu, co ma nie tylko walor estetyczny, ale też pozwala utrzymać prawidłowy zgryz i zapobiega przemieszczaniu się pozostałych zębów.

2. MIT. Proteza zębowa jest niewygodna i mało komfortowa

Protezę zębową wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. Dzięki temu jest ona wygodna i łatwa w użytkowaniu. Komfort noszenia protezy zwiększają dodatkowo kremy mocujące, które poprzez dodatkowo mocowanie protezy zmniejszają ryzyko przedostania się pod nią okruszków jedzenia jak również jej obluzowania.

3. MIT. Wszyscy widzą, że mam protezę zębową

Dzisiaj protezy zębowe wyglądają inaczej niż kiedyś. Są perfekcyjnie wykonane, estetyczne i naturalne. Na rynku dostępna jest również szeroka oferta produktów, które pomagają utrzymać ją w czystości.

4. MIT. O protezę zębową nie trzeba dbać

Tak jak konieczne jest codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, tak każdego dnia trzeba czyścić protezę zębową. To jedyny sposób na pozbycie się bakterii, zachowanie świeżego oddechu i pięknego uśmiechu. Nie jest to jednak zadanie trudne ani czasochłonne. Wystarczy zanurzyć protezę w roztworze środka czyszczącego, następnie dokładnie ją oczyścić i wypłukać.

Na co dzień należy również stosować pastę przeznaczoną do czyszczenia i ochrony zębów oraz protez. Usuwa ona przebarwienia i bakterie, nie rysuje też powierzchni protezy. Aby proteza zachowała jak najdłużej swoją odporność na obciążenia, zaleca się przechowywanie jej w czystym i suchym pojemniku.

5. MIT. Jedna proteza starcza na całe życie

Protezę zębową należy wymieniać lub ponownie dopasować średnio co 5–7 lat, gdyż z wiekiem zmienia się kształt jamy ustnej. Nawet idealnie dopasowana proteza po pewnym czasie zaczyna uwierać, jej noszenie jest mało komfortowe. Może też ulec mechanicznemu uszkodzeniu.

Pomimo tego, że proteza zębowa z biegiem lat nadal dobrze wygląda, nie wolno zapominać o regularnych wizytach u dentysty. Kontrola powinna odbywać się co najmniej raz na rok. Specjalista sprawdzi, czy w jamie ustanej nie pojawiły się żadne zmiany chorobowe oraz w jakim stanie jest proteza.

6. MIT. Osoby noszące protezę zębową muszą być na specjalnej diecie

Korygowanie braku uzębienia za pomocą dobranej odpowiednio przez lekarza i umocowanej przy pomocą dedykowanych środków protezy zębowej nie musi wymagać wyrzeczeń. Jedynie na początku trzeba się do niej przyzwyczaić. To wymaga czasu i cierpliwości, ale efektem jest możliwość smakowania wszystkiego, na co mamy ochotę. Urozmaicona dieta to podstawa.

7. MIT. To wstyd mieć protezę zębową

Noszenie protezy to żaden wstyd, wręcz przeciwnie: ładny uśmiech dodaje odwagi. Proteza zębowa pomaga też mówić wyraźnie i zrozumiale (bez zębów nie jesteśmy w stanie prawidłowo wymówić pewnych głosek), co również wpływa korzystnie na nasz odbiór społeczny. Proteza zębowa to wyraz dbania o zdrowie oraz atrakcyjny wygląd.

Partnerem artykułu jest marka Corega

CHPL/CHPLD/0022/18

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze