Jak dbać o skórę zimą?
Pielęgnacja skóry zimą znacznie różni się od pielęgnacji skóry wiosną czy latem. Niska temperatura, silny i mroźny wiatr – wszystko to często powoduje podrażnienia skóry. Dodatkowo przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach sprawia, że skóra staje się przesuszona, matowa, szara i nadwrażliwa i nie pomagają zwykłe kremy nawilżające, ponieważ nie przenikają do głębokich warstw skóry. Szczególnej pielęgnacji wymaga cera naczyniowa. Skóra sucha wytwarza małą ilość sebum, co zwiększa ryzyko podrażnień i uszkodzeń w okresie zimowym. Zdecydowanie lepiej radzą sobie osoby z cerą mieszaną i tłustą. Jednak niezależnie od rodzaju cery warto odpowiednio zabezpieczyć skórę zmieniając ulubione kosmetyki pielęgnacyjne i kremy do twarzy na takie, które uwzględnią szczególne potrzeby skóry w tym okresie.
1. Dieta dla skóry zimą
Na suchość skóry zimą wpływa wiele czynników. Z problemem tym boryka się coraz więcej kobiet, dlatego też lekarze zaczęli mówić ostatnio o zimowym zapaleniu skóry. Ma ono wiele przyczyn, wśród których najczęściej wymienia się:
- klimat,
- suche powietrze w pomieszczeniach,
- jony emitowane przez ekran komputera,
- geny,
- naturalny proces starzenia się skóry,
- brak odpowiedniego nawilżenia skóry.
Problem suchej skóry zimą złagodzić może odpowiednia dieta. Zdrowa dieta na zimę powinna być bogata w tłuszcze, witaminę C (opóźnia proces starzenia się skóry) i witaminę E („reperuje” komórki skóry uszkodzone przez słońce i dodatkowo chroni ją przed promieniami UV oraz wspomaga działanie innych witamin). W pielęgnacji skóry zimą potrzebna jest również witamina A, która redukuje drobne zmarszczki, łagodzi objawy trądziku i odżywia skórę. Witaminy te zawarte są w produktach takich jak:
- ryby,
- jaja,
- mleko,
- masło,
- sery,
- produkty zbożowe,
- groch,
- kiełki pszenicy,
- ziarna kukurydzy,
- marchew,
- szpinak,
- dynia,
- kapusta,
- orzechy,
- brukselka.
2. Pielęgnacja skóry zimą
Najlepszym sposobem na poprawę wyglądu cery byłaby zmiana trybu życia. Odpowiednia ilość snu, posiłki o stałej porze, uregulowany rozkład dnia. Jednak takie zachowanie w praktyce okazuje się w zasadzie niemożliwe, dlatego należy spróbować innych metod pielęgnacji skóry. Jedną z nich jest dostarczenie skórze niezbędnych składników i minerałów, które zregenerują ją od wewnątrz. Do zdrowej diety pozytywnie wpływającej na cerę warto też dołączyć suplementy diety, które uzupełnią częste w zimie braki witamin.
2.1. Nawilżanie skóry
Suche powietrze znacznie wpływa na naszą skórę. Formuła kosmetyków nawilżających powinna zawierać rozmaite substancje higroskopijne (wiążące wodę w naskórku). Obecnie najpopularniejszym składnikiem jest kwas hialuronowy. Substancja ta silnie nawilża i zapobiega odwodnieniu skóry. Dobrym humektantem (składnik higroskopijny) jest również, obecna niemalże w każdym kosmetyku, gliceryna. Działa nie tylko powierzchniowo, ale również w głębszych warstwach naskórka. Do innych składników tego typu zaliczamy glikol propylenowy. Substancja ta, podobnie jak gliceryna, wnika do stratum corneum (warstwa rogowa). Oprócz nawilżania, zwiększa również uwodnienie skóry.
Wiele kobiet w okresie zimowym unika kremów nawilżających, ze względu na dużą zawartość w nich wody. Obawiają się, że mogłaby ona zamarznąć na skórze. Nie jest to prawdą. Woda obecna jest w większości kosmetyków. W momencie nałożenia odparowuje z powierzchni skóry. Wystarczy odczekać 10-15 minut i bez obaw można wystawić się na działanie zimna. Przydatne okazują się także popularne wody termalne. Można stosować je w domu i w biurze. Zawierają szereg minerałów. Działają na skórę kojąco. Pamiętajmy, aby po rozpyleniu kosmetyku osuszyć twarz chusteczką. Odparowująca woda mogłaby delikatnie wysuszyć skórę.
Gdy na dworze mróz i wiatr, musisz wyposażyć swoją skórę w odpowiednią warstwę lipidową, która zabezpieczy skórę przed utratą wody. Najlepiej zrobi to krem ochronny na zimę, zawierający sfingolipidy, czyli zalążki lipidów, które pobudzą cerę do produkcji własnych lipidów. Dobrze, gdy jest to krem tłusty lub półtłusty, gdyż taki najlepiej chroni skórę przed mrozem. Najlepsze składniki kremu na zimę to masło karite oraz naturalne olejki, na przykład olejek jojoba, wosk pszczeli i olejek sezamowy. Kremy powinny zawierać różnego rodzaju emolienty. Są to specjalne substancje, które w momencie odparowania wody ze skóry, tworzą na jej powierzchni film. Krem ochronny należy stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Z kolei krem tłusty najlepiej nakładać przed każdym wyjściem z domu.
2.2. Ochrona przeciwsłoneczna
Wydawałoby się, że fotoprotekcja jest wskazana głównie latem. Nic bardziej mylnego. Powinniśmy przez cały rok chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych, nawet zimą. Światło słoneczne odbija się od kryształków śniegu. Nasza skóra jest narażona na jego działanie. Kosmetyki stosowane w zimie powinny dodatkowo zawierać filtry UV. Najlepszym rozwiązaniem są filtry wodoodporne, gdyż padający śnieg nie zmywa ich z powierzchni skóry. Oprócz pielęgnacji skóry zimą, istotna jest również pielęgnacja ust. Pomadka, poza działaniem silnie natłuszczającym i ochronnym, powinna również zawierać filtry.
Wskazane powyżej sposoby, jak dbać o skórę zimą, powinny być połączone z odpowiednim nakładaniem makijażu i jego zmywaniem. Wskazane jest nałożenie grubszej warstwy makijażu, gdyż zapewnia on ochronę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, ale należy także pamiętać, że fluid i puder należy dokładnie zmyć. Produkt do demakijażu powinien dodatkowo nawilżać przesuszoną skórę i nie powinien zawierać alkoholu.
Nie zapominajmy o pielęgnacji ciała. Nie tylko podrażniona skóra twarzy wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Stosujmy różnorodne balsamy odżywiające. Uzupełnią one brak lipidów. Nie zapominajmy o naszych dłoniach. Podobnie jak twarz, dłonie bardzo często są wystawiane na działania atmosferyczne. Nawet rękawiczki nie stanowią ochrony przed wysuszeniem. Przed wyjściem smarujmy je więc tłustym kremem ochronnym.
Pamiętajmy o tych ważnych elementach pielęgnacji skóry zimą. Dzięki nim skora będzie odżywiona i znacznie łatwiej zniesie zimową porę roku. Odpowiednia pielęgnacja cery umożliwi jej dotrwanie do początku wiosny w dobrej kondycji.