Trwa ładowanie...

Jak odkamienić protezę zębową?

Avatar placeholder
27.11.2018 13:03
Jak odkamienić protezę zębową?
Jak odkamienić protezę zębową? (mat. prasowe)

Kamień nazębny to osad, który każdego dnia gromadzi się na naszych zębach, a po jakimś czasie mineralizuje się i twardnieje. Można go wtedy usunąć jedynie u lekarza dentysty podczas zabiegu skalingu. Kamień odkłada się również na protezach zębowych. Jak zapobiegać odkładaniu się go na zębach i skutecznie się go pozbyć?

Proteza zębowa również wymaga odkamienienia
Proteza zębowa również wymaga odkamienienia

1. Odkładanie się kamienia nazębnego – przyczyny i skutki

Przyczyną odkładania kamienia jest odkładanie się płytki nazębnej, czyli osadu, który zaczyna gromadzić się już po umyciu zębów. Jeśli jej wtedy nie usuniemy, pod wpływem śliny bogatej w sole mineralne, twardnieje. Wpływ na to może mieć więc:

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej i protezy zębowej

Jeśli nie myjemy zębów regularnie – po każdym posiłku lub przynajmniej rano i wieczorem –warstwa płytki nazębnej staje się coraz grubsza. Nieusuwana zaczyna się mineralizować i pozostaje w postaci twardej, trudnej do usunięcia warstwy. Zasad higieny powinniśmy przestrzegać również w stosunku do protezy zębowej, na której tak samo może odkładać się kamień.

Czyszczenie protezy zębowej jest bardzo istotne
Czyszczenie protezy zębowej jest bardzo istotne
  • nieodpowiednia dieta

Wpływ na powstawanie kamienia mają również składniki diety bogate w sole mineralne oraz wysokozmineralizowane wody. Nie powinniśmy z nich rezygnować, ponieważ są zdrowe i dostarczają składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli w naszym jadłospisie jest ich dużo, zadbajmy po prostu o odpowiednią higienę.

Ograniczyć powinniśmy jednak produkty, które zmieniają pH śliny na odczyn kwaśny. To właśnie pod jej wpływem płytka nazębna twardnieje. Z naszego dziennego menu wyeliminujmy więc słodzone, gazowane napoje, kawę i herbatę, węglowodany proste (np. białe pieczywo, makarony pszenne, cukry). Produktami zakwaszającymi są też mięsa i nabiał, jednak aby zachować odpowiedni poziom pH, wystarczy zestawiać je np. z warzywami.

  • palenie papierosów

Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na wygląd i zdrowie zębów. Zawarte w papierosach substancje odkładają się wraz z osadem i przyczyniają się do nasilania kamienia nazębnego.

Nieusuwany kamień nazębny to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny. Zaniedbanie może prowadzić do przedostawania się bakterii do organizmu oraz skutkować:

  • nieprzyjemnym zapachem z ust,
  • próchnicą zębów,
  • krwawieniem, chorobami i zapaleniem dziąseł, a nawet paradontozą,
  • wrażliwością zębów na ciepło i zimno,
  • wypadaniem zębów.

2. Jak odkamienić protezę zębową

Kamienia, który osadza się zarówno na zębach, jak i protezie, nie można pozbyć się domowymi sposobami. Przynajmniej raz lub dwa razy do roku powinniśmy udać się do lekarza dentysty na tzw. skaling.

Zabieg ten, zazwyczaj przy pomocy ultradźwięków, skutecznie rozbija zmineralizowany osad i pozostawia płytkę czystą i gładką. Jest bezbolesny i bezpieczny. Niekiedy możemy po nim odczuwać nadwrażliwość na ciepłe i zimne posiłki. Zazwyczaj po skalingu wykonuje się jeszcze piaskowanie, które usuwa niewielkie pozostałości kamienia, oraz fluoryzację.

Jeśli warstwa kamienia na protezie zębowej nie jest tak duża, możemy usunąć ją przy pomocy myjek ultradźwiękowych. Najlepiej skorzystać z fachowej pomocy lekarza dentysty. Niektóre gabinety są wyposażone w specjalne urządzenia, które usuwają kamień z protez.

Sprawdź, jak prawidłowo czyścić protezę zębową >>

Infografika

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze