Trwa ładowanie...

Jak pozbyć się blizn? – poradnik

Avatar placeholder
27.11.2018 11:38
Jak pozbyć się blizn? – poradnik
Jak pozbyć się blizn? – poradnik

Oparzenie, upadek z roweru, trądzik, bolesne zadrapanie – wszystko to może pozostawić na skórze niechciane pamiątki w postaci blizn. Na szczęście nie muszą być to ślady na całe życie – blizn można się bowiem pozbyć. Podpowiadamy, jakie środki warto zastosować w tym celu.

Blizna powstaje na skutek uszkodzenia skóry właściwej i zasklepienia rany włóknistą tkanką łączną. Jej wielkość i wygląd zależą od sposobu zranienia, miejsca na ciele oraz indywidualnych cech organizmu. Czynniki te warunkują również sposób leczenia blizn.

1. Jakie są rodzaje blizn?

Pozbycie się blizn dla wielu osób jest niezwykle istotne
Pozbycie się blizn dla wielu osób jest niezwykle istotne

Blizna zazwyczaj po pewnym czasie jaśnieje i z różowej staje się perłowa, pozostawiając na skórze ślad odpowiadający kształtem wcześniejszemu zranieniu (to tzw. blizna zwykła). Jednak, jeśli proces gojenia się rany nie przebiega prawidłowo, mogą powstawać blizny patologiczne, bardziej widoczne i trudniejsze do usunięcia:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • Blizny przerosłe – grube, przerośnięte i twarde – często są wynikiem drapania gojącego się miejsca lub innego zachwiania procesu zasklepiania się rany.
  • Keloidy (bliznowce) – twarde, bolesne wybrzuszenia, które powstają u osób ze skłonnością do nadmiernej produkcji kolagenu. Mogą prowadzić nawet do ograniczenia ruchomości stawów.

Oddzielną kategorią są blizny potrądzikowe, które mają postać niewielkich wgłębień.

2. Jak skutecznie usunąć blizny?

Blizny to nie tylko problem estetyczny – w rozległej formie mogą bowiem powodować również fizyczny dyskomfort: świąd, ból czy przykurcze. Często stają się przyczyną kompleksów i braku pewności siebie – szczególnie, gdy występują w widocznych miejscach. Tymczasem blizna to nie pamiątka na całe życie!

Z pomocą przychodzą:

  1. Maści i żele – to najpopularniejsza, najbardziej dostępna, a jednocześnie najmniej inwazyjna metoda usuwania blizn. Do najczęściej polecanych preparatów tego typu należy Contractubex – żel zawierający 3 substancje czynne, wspomagające proces gojenia skóry i regulujące wytwarzanie tkanki blizny: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę. Nowością są także plastry Contractubex, które zapewniają wysoką skuteczność przy większej wygodzie. Wystarczy bowiem przykleić plaster do blizny na noc, by lecznicze substancje stopniowo uwalniały się przez cały czas trwania kontaktu produktu ze skórą. Contractubex jest skuteczny w leczeniu blizn powstałych w wyniku operacji, urazów, oparzeń, trądziku, ospy czy chirurgii laserowej. Stosowanie preparatu należy rozpocząć po całkowitym zagojeniu się rany.
  2. Zabiegi laserowe – laser dociera do głębokich warstw skóry, dzięki czemu jest bardzo skuteczny. Zabieg laserem trzeba jednak powtarzać nawet do 5 razy, a skóra może być po nim podrażniona i zaczerwieniona. Nie wszyscy mogą też skorzystać z tego typu pomocy – przeciwskazaniem jest m.in. ciąża, karmienie piersią, mocna i świeża opalenizna czy przyjmowanie retonoidów. Terapię laserową najczęściej stosuje się w celu usunięcia blizn potrądzikowych.
  3. Chirurgia plastyczna – zabiegi wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym. Polegają na wycięciu blizny i ponownym zszyciu skóry w taki sposób, by zminimalizować widoczność rany.

Często można usłyszeć również o domowych sposobach, jak przemywanie blizn sokiem z cytryny, ogórka lub świeżej mięty. Są to wprawdzie metody tanie i niepowodujące skutków ubocznych, lecz także… nie do końca skuteczne. Stosując tego typu specyfiki można co najwyżej bliznę nieznacznie rozjaśnić. Bardziej spektakularne efekty przyniosą bez wątpienia preparaty medyczne.

Contractubex®
Contractubex®

Artykuł zewnętrzny

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze