Jak radzić sobie z wrażliwą i naczynkową skórą?
Częste zaczerwienienia i pękające naczynka mogą być poważnym problemem estetycznym, który trudno ukryć nawet pod mocnym makijażem. Cera naczynkowa wymaga szczególnej troski i nie lubi błędów pielęgnacyjnych. Na szczęcie odpowiednia dieta i specjalne kosmetyki mogą złagodzić objawy nadwrażliwości i wzmocnić ścianki naczyń krwionośnych.
Cera naczynkowa jest przypadłością dotyczącą przede wszystkim kobiet – cienka skóra uwidacznia płytko osadzone naczynka, a estrogeny rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych, powodując pojawianie się charakterystycznych „pajączków” i zaczerwienień. Jeśli o taką szczególnie wrażliwą skórę nie zadba się w odpowiedni sposób, problem będzie się pogłębiał. Podpowiadamy, co zrobić, by złagodzić podrażnienia i zminimalizować ryzyko pękania naczynek.
1. Czego nie lubi cera naczynkowa?
Naczynia krwionośne rozszerzają się m.in. podczas nagłych skoków temperatur, ciśnienia i… emocji. Dlatego warto unikać opalania się, korzystania z sauny i zadbać o zminimalizowanie sytuacji stresowych na co dzień. Lepiej też unikać pikantnych przypraw, bardzo gorącego jedzenia i napojów, alkoholu oraz papierosów. Wszystkie te rzeczy rozszerzają naczynka i sprawiają, że twarz momentalnie oblewa się czerwonym rumieńcem.
2. Jak dietą poprawić wygląd skóry?
Prawidłowa dieta to rzecz podstawowa dla całego organizmu. Należy nie tylko wystrzegać się produktów, które szkodzą, ale także starać się wzbogacić menu o składniki, które pomogą skórze lepiej funkcjonować. Cera naczynkowa potrzebuje przede wszystkim witaminy C, która uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, zwalczającej wolne rodniki witaminy E, miedzi, która pomaga zregenerować uszkodzone naczynka i zmniejszającego stany zapalny skóry cynku. Dlatego warto sięgać po cytrusy, ziarna zbóż, orzechy, kiełki, tłuste ryby, wątróbkę i gorzką czekoladę.
3. Jak dbać o cerę naczynkową?
Bardzo wrażliwa cera naczynkowa jest szczególnie narażona na działanie czynników atmosferycznych, dlatego przed wyjściem z domu koniecznie trzeba nałożyć warstwę kremu z filtrem – również zimą. Oprócz tego należy pamiętać o łagodzeniu podrażnień i wzmacnianiu naczyń krwionośnych oraz unikaniu mechanicznego podrażnianiu, np. gruboziarnistymi peelingami. Wybierając kosmetyk do codziennej pielęgnacji, warto poszukać takich, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do zaczerwienień. Pamiętajmy jednak przy tym, że jak każda cera, ta również potrzebuje działania przeciwstarzeniowego i aktywnego zwalczania wolnych rodników.
4. Witaminowa pielęgnacja złagodzi dolegliwości
Aby właściwie zwalczać dolegliwości skóry naczynkowej należy wybierać sprawdzone kosmetyki ze składnikami aktywnymi np. Serum Intensive Vitamine E2 francuskiej marki Institut Esthederm, na bazie stymulującej optymalne funkcjonowanie skóry Wody Komórkowej – Cellular Water oraz z kompleksem witaminy E. To wyjątkowe połączenie 2 uzupełniających się form (rozpuszczalnej w tłuszczach i rozpuszczalnej w wodzie) wyjątkowo stabilnej witaminy E w dużej dawce, zapewniającej optymalną biodostępność i ochronę wszystkich struktur skórnych. Kosmetyk przeznaczony jest do skóry nadreaktywnej, skłonnej do podrażnień i zaczerwienień. Zawiera prowitaminę E w stężeniu 4% – antyoksydant aktywnie zwalczający wolne rodniki, który chroni skórę przed fotostarzeniem i zapaleniem błony komórkowej, zmniejszając tym samym jej wrażliwość. Taka witamina E nakładana na skórę jest 53 razy bardziej skuteczna, niż przyjmowana doustnie. Stabilizując lipidy w błonach komórkowych utrudnia wystąpienie kaskady reakcji zapalnych związanej z reakcją skórną.
Co szkodzi • Sauna • Opalanie • Alkohol i papierosy • Pikantne jedzenie • Stres
Co pomaga • Dieta bogata w wit. E i C, miedź i cynk • Antyoksydanty • Ochrona przeciwsłoneczna • Delikatne mycie twarzy • Kremy dla cery naczynkowej