Trwa ładowanie...

Jak się opalać zdrowo i odpowiedzialnie?

Avatar placeholder
27.11.2018 12:57
Jak się opalać zdrowo i odpowiedzialnie?
Jak się opalać zdrowo i odpowiedzialnie?

Wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nim wakacje. Coraz chętniej i częściej będziemy spędzać czas poza domem, wielu z nas wyjedzie nawet na wycieczkę do jednego z egzotycznych krajów. Wszystko to, choć niezwykle przyjemne, łączy się także ze wzmożoną ekspozycją skóry na słońce, która może być niebezpieczna. Czy opalanie jest zdrowe? Jak korzystać z uroków słonecznej pogody, aby nie nabawić się poparzenia? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Na plaży warto pamiętać o zdrowym i odpowiedzialnym opalaniu
Na plaży warto pamiętać o zdrowym i odpowiedzialnym opalaniu

1. Czy opalanie jest zdrowe?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wystawianie skóry do słońca ma zarówno zalety, jak i wady. Jakie? Zacznijmy od pozytywów.

Dzięki kontaktowi ze słońcem, ludzka skóra produkuje witaminę D3, której odpowiednia dawka ma znaczący wpływ na nasze zdrowie – witamina D3 bierze udział w mineralizacji tkanki kostnej, zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów, wpływa pozytywnie na płodność, ale także poprawia nasze samopoczucie.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Należy jednak pamiętać, że aby zapewnić sobie odpowiednią ilość tej witaminy, nie trzeba wylegiwać się na słońcu – wystarczy ekspozycja ok. 20 proc. skóry przez 20-30 minut dziennie.

Korzyści z opalania może być wiele, jednak warto pamiętać, by robić to rozsądnie
Korzyści z opalania może być wiele, jednak warto pamiętać, by robić to rozsądnie

2. Dlaczego nie warto nadmiernie się opalać?

Pierwszą wadą jest ryzyko poparzenia słonecznego. Zbyt długie kąpiele słoneczne powodują rumieniowo-zapalne zmiany skórne, które są bolesne i czasochłonne w leczeniu.

Nadmierne opalanie powoduje, że nasza skóra starzeje się szybciej. Słońce wywołuje trwałe zmiany w naszej skórze, niszcząc istotne białka strukturalne, takie jak kolagen czy elastyna, które są odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry. Warto także podkreślić, że zbyt długie i intensywne opalanie może być przyczyną powstawania złośliwego nowotworu skóry, czyli tzw. czerniaka.

Konsekwencją nadmiernego opalania może być także porażenie słoneczne, niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Porażenie słoneczne, nazywane dawniej udarem słonecznym, objawia się m.in. gorączką, wymiotami, a nawet utratą przytomności. Do porażenia słonecznego dochodzi wtedy, gdy organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości potu, aby schłodzić się w czasie upałów.

3. Jak się opalać, aby nie ryzykować zdrowiem?

Najważniejsza zasada brzmi: opalaj się z umiarem. Zbyt długa ekspozycja na słońce to pierwszy krok do powstawania bolesnych i niebezpiecznych zmian skórnych. Pamiętaj, że to, jak długo możesz być na słońcu bez pojawiających się zaczerwień i pieczenia zależy m.in. od Twojej karnacji oraz predyspozycji genetycznych

Kiedy najlepiej się opalać? Rano i popołudniu, kiedy słońce jest nisko. Unikaj kąpieli słonecznych w godzinach od 11:00 do 15:00 – wtedy słońce jest najwyżej, a jego oddziaływanie na skórę najmocniejsze. Jeżeli w tych godzinach jesteś na plaży, wybierz miejsce zacienione.

Kolejna wskazówka: używaj kremów do opalania z odpowiednim filtrem. Smaruj się nimi ok. 30 minut przed opalaniem, tak aby Twoja skóra zdążyła go wchłonąć. Pamiętaj – im wyższa jest liczba opisująca filtr przeciwsłoneczny, tym mocniejszy on jest i lepiej chroni przed promieniowaniem UV. Zaleca się stosowanie kremów, które mają filtr 30- 50 SPF.

Sprawdź propozycję kremów i balsamów do opalania renomowanych marek >>>

4. Jak wybrać krem do opalania dobrany do Twojego typu karnacji?

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest bardzo dużo kremów i balsamów do opalania. Wybierając odpowiedni kosmetyk do opalania pamiętaj, że przede wszystkim powinien Cię chronić, a nie przyspieszać opalanie. Zwróć szczególną uwagę na moc filtra (wyrażaną poprzez wartość SPF) i wybierz taki, który będzie dopasowany do Twojego typu karnacji. Jak to zrobić?

Wskazówką będzie Twój kolor skóry, włosów oraz oczu:

  • Twoja karnacja jest bardzo jasna, masz blond włosy i jasnoniebieskie lub jasnozielone oczy, a na Twojej twarzy pojawiają się piegi? Najlepszym kremem do opalania będzie dla Ciebie krem z faktorem SPF 50+
  • Masz jasną karnację, włosy w kolorze ciemnego blondu lub jasnego brązu oraz oczy w kolorze niebieskim, zielonym lub szarym? Postaw na krem z filtrem SPF 30-50.
  • Jeżeli masz lekko śniadą cerę, brązowe włosy i zielone, brązowe lub ciemnoniebieskie oczy, możesz wybrać lżejszy filtr i krem o wartości SPF rzędu 30-50.
  • Twoja skóra jest śniada lub oliwkowa, włosy ciemnobrązowe lub czarne, a oczy ciemne? Używaj kremów do opalania z najsłabszym filtrem o wartości 20-30 SPF.

5. Jaki krem do opalania wybrać dla swojego dziecka?

Szczególnie wrażliwe na oddziaływanie promieni słonecznych są małe dzieci – ich skóra jest cienka i znacznie bardziej delikatna niż skóra osoby dorosłej, dlatego podczas zabaw na nasłonecznionym podwórkiem trzeba je chronić przed ewentualnymi popatrzeniami i uszkodzeniem skóry. Jak to zrobić? Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, tak i w przypadku dzieci należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Noworodki i niemowlęta nie powinny być w ogóle wystawiane na oddziaływanie promieni słonecznych, a te części ciała, które są na to narażone (np. rączki i nóżki dziecka w wózku), należy smarować kremem SPF 50 lub wyższym.

Dzieci do 6 roku życia też nie powinno się wystawiać na bezpośrednie działanie słońca, ale kiedy wychodzą na dwór, należy je posmarować odpowiednim kosmetykiem z filtrem SPF 30- 50, pamiętając przy tym, że zalecane jest stosowanie jak największych filtrów ochronnych. W pamięci należy mieć także rady współczesnych lekarzy, który mówią, że każde dziecko przed wyjściem z domu należy posmarować kremem ochronnym z możliwie jak największym filtrem.

Posmaruj skórę dziecka przynajmniej 20-30 minut przed wyjściem z domu i powtarzaj tę czynność co ok. 3 godziny lub częściej, jeśli maluch obficie się poci lub kąpie się w wodzie.

Oprócz kremów istotne jest także to, aby unikać słońca w czasie jego najmocniejszego oddziaływania na skórę, czyli w godzinach od 11:00 do 15:00. Co więcej, aby promienie słoneczne nie skrzywdziły malucha, warto zacząć od bardzo krótkich kąpieli słonecznych i stopniowo wydłużać czas ich trwania.

Kolejna kwestia to odpowiednie ubranie – kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem ochronią wrażliwą skórę twarzy dziecka, natomiast luźne podkoszulki i spodnie w jasnych kolorach to gwarancja dobrej ochrony i przewiewności.

6. Opalanie w ciąży – czy to bezpieczne?

Warto wiedzieć, że opalanie w czasie ciąży może być niebezpieczne. W tym wyjątkowym stanie skóra kobiety jest znacznie bardziej wrażliwa na oddziaływanie promieni UV, a burza hormonów, która towarzyszy ciąży, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień skóry.

Co więcej, nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować przegrzanie się organizmu kobiety, co może być niebezpieczne zarówno dla niej, jak i nienarodzonego dziecka – zbyt wysoka temperatura ciała mamy może doprowadzić nawet do poronienia.

Jeżeli jesteś w ciąży, powinnaś unikać zbyt częstego przebywania na słońcu. Jeżeli jednak wybierasz się na plażę, stosuj silne filtry przeciwsłoneczne, najlepiej powyżej 50 SPF. Pamiętaj także o odpowiednim ubraniu – przewiewnym i ciemnym – które ochroni Cię przed poparzeniami i innymi zmianami na skórze.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze