Kaszmirowy sweter – najcieplejszy wybór na sezon jesień-zima
Kiedy temperatura za oknem spada w okolice zera lub poniżej, chcemy otulić się miłym w dotyku materiałem, który utrzyma ciepło. Z pomocą przychodzi nam kaszmirowy sweter. Choć jego cena może się wahać między 200 a 1000 złotych, warto mieć w szafie choć jeden egzemplarz z puszystego materiału. Dlaczego? Przekonajcie się sami.
1. Kaszmir – dlaczego jest taki cenny?
Nazwa "kaszmir" pochodzi od nazwy regionu w Indiach, gdzie były wypasane kozy. To właśnie z ich wełny pozyskuje się cenny materiał. Większość zwierząt przebywa w wysokich Himalajach, gdzie zimą temperatura spada do -30 stopni. Wiosną kozy kaszmirskie gubią drogocenną sierść. Ludzie zajmujący się pozyskiwaniem kaszmiru wyczesują ją również spod pachwin, gdzie zlokalizowane jest najlżejsze włókno.
Kaszmir wysokiej jakości powstaje z ciężkiej, długowłosej wełny, a każde włókno jest oddzielane ręcznie, dlatego jego ceny są bardzo wysokie. W sklepach możemy spotkać się także z tańszym kaszmirem. Zazwyczaj jest pozyskiwany z krótkowłosej i grubej wełny, a następnie łączony z innym materiałem (angorą czy bawełną).
Kaszmir jest niezwykle miękki w dotyku, utrzymuje ciepło, a zarazem wygląda elegancko. Jeśli będziemy o niego dbać, jeden sweter może nam służyć przez co najmniej kilka lat.
2. Kaszmirowy sweter – stylizacje na co dzień
Wiedząc, dlaczego kaszmir jest taki cenny, a zarazem pożądany, możemy sprawdzić, z jakimi elementami zestawić delikatny materiał. W kaszmirowych swetrach zakochały się w latach 90. Francuzki, które łączą miękki materiał nie tylko z eleganckimi ubraniami, ale także z codziennymi stylizacjami.
Kolorowy kaszmirowy sweter świetnie prezentuje się w połączeniu z przecieranymi dopasowanymi jeansami, skórzanymi butami na słupku oraz puchową kurtką. W wersji eleganckiej kaszmirowe ponczo zestawimy z prostymi materiałowymi spodniami lub ołówkową spódnicą.
Do kaszmirowego swetra będzie pasowała subtelna biżuteria (np. złoty naszyjnik z drobną zawieszką). A może spodoba wam się kaszmirowy kardigan? Przyda się zarówno do pracy, jak i na co dzień.
3. Kaszmirowy sweter – stylizacje na wieczór
Kaszmirowy sweter to świetny wybór na wieczorne spotkanie ze znajomymi czy wykwintną kolację. Elegancki materiał dopasujemy do plisowanej spódnicy do kolan oraz wysokich kozaków.
A może rockowa stylizacja? Kremowy sweter z golfem, skórzana mini, cieliste rajstopy oraz sznurowane buty do kostek – takie połączenie zrobi wrażenie, a my będziemy się czuły pięknie i seksownie.
4. Kaszmirowy sweter – jak o niego dbać?
Jeśli chcemy, by kaszmirowy sweter służył nam przez kilka lat, nie tracąc miękkości, warto o niego szczególnie dbać. Zazwyczaj w przypadku materiału wysokiej jakości jest zalecane pranie ręczne w płynie do płukania.
Jeśli zdecydujemy się na czyszczenie chemiczne, kaszmirowy sweter odwracamy na lewą stronę, a pralkę ustawiamy na 30 stopni. Po praniu kaszmir należy lekko wykręcić, a następnie suszyć kładąc go na suszarce (nie wieszać).